TOPlist

Kde najít stažené soubory? (návod pro začátečníky)

file-manager-google-play

Se stahováním souborů z internetu stejně jako na počítači nemá Android žádný problém. Mnohokrát však po stažení požadovaného souboru vyvstává otázka – kam se věc uložila? Pokud se jedná o obrázek, často se po otevření galerie sám načte – to samé platí i pro audio soubory. Kam se ale ztratí zazipovaný soubor nebo instalační balíček? Svět Androida poradí, jak se ke staženým souborům jednoduše dostat.

1. Způsob: Předinstalovaná aplikace v telefonu

Nejjednodušší cesta ke staženým souborům vede skrze předinstalovanou aplikaci. Spousta smartphonů či tabletů disponuje nativní aplikací, přes kterou stahování probíhá a zároveň umožňuje k získaným souborům přístup. Vzhled ikony se liší, většinou však zobrazuje šipku směřující dolů a název Stahování, případně Downloads.

Třídění i základní interakce

Aplikace obsahuje výčet všech stažených souborů nehledě na jejich typ. Zároveň umožňuje jednoduché třídění a základní interakce – například po kliknutí na soubor s koncovkou .apk můžete soubor začít instalovat.

2. Způsob: Používejte Android správce souborů

Šikovných aplikací pro správu všech složek a souborů v systému naleznete v Google Play stovky. Liší se designem, funkcemi i cenovkou. Pokud ještě žádného správce souborů nemáte, Svět Androida doporučuje vyzkoušet jeden z následujících.

  • Tip: Nezapomeňte složku Downloads čas od času promazat!

Správce souborů umožní jednoduchý přístup ke složkám – podobně jako v počítači. Vám stačí nalézt složku Downloads, případně Stažené soubory, abyste se dostali k požadovanému obsahu. Správce plní mnohem rozvětvenější funkce nativní aplikace Stahování, která nemusí být ve všech telefonech obsažena.

Stahování souborů v aplikacích

Některé aplikace – pro příklad užijeme oblíbený WhatsApp – využívají svou vlastní složku pro stažené soubory. V zásadě platí, že pokud aplikace obsahuje stahovatelné položky (obrázky, videa, hlasové zprávy…), uloží se do separátní složky se jménem příslušné aplikace. Pro přístup do takové složky poslouží zmiňovaný správce souborů nebo počítač.

whatsapp aplikace

3. Způsob: Počítač také funguje

Přístup ke staženým souborům je samozřejmě rovněž možný i z počítače. Pokud využíváte k práci MAC, je potřeba nainstalovat dodatečný software (pokud telefon neumí MSC), u Windows je přístup k souborům automatický. Vyskakující okénka vás rychle navedou k úložišti telefonu.

U některých zařízení je potřeba potvrdit volbu ještě z zařízení – vaším cílem je zaškrtnout políčko Kopírování souborů nebo podobné. Poté stačí opět najít složku Downloads či Stažené soubory nebo složku aplikace a je hotovo.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)