Beta Androidu N přichází v doprovodu Android Wear 2.0 a Daydream VR

Android N

V rámci konference Google I/O 2016 se pochopitelně dostalo i na Android N. Google si sice dle očekávání schoval jeho finální odhalení až na jindy (pravděpodobně konec letošního léta), i tak jsme se však dozvěděli několik dalších střípků o nově připravované verzi operačního systému se zeleným robotem v čele. Vedle Androidu N však byla řeč například také o chytrých hodinkách nebo virtuální realitě.

Android N Beta: ve znamení multitaskingu

O tom, že Android N přinese podporu více oken, podobně jako je tomu u nadstaveb některých výrobců, kolují internetem fámy již delší dobu. Na včerejší konferenci však byla konečně tato funkce představena naživo. Použití této funkce v podání Googlu je velmi prosté. Pokud se uživatel nachází v nějaké aplikaci, stačí podržet ikonu nedávno spuštěných aplikací a z jejich seznamu si následně vybrat. Vedle podpory více oken však do Androidu dorazila také funkce “Picture in Picture”, kterou nejspíše velmi dobře znáte z televizorů. Tato funkce si má nalézt uplatnění právě v rámci televizorů s Android TV.

Vedle multitaskingu pak byla řeč také o funkci dvojího klepnutí na ikonu naposledy spuštěných, které vás okamžitě přenese do naposledy použité aplikace a přepracované notifikační oblasti, ze které bude uživatel nově moci přímo odpovědět na zprávu. Své místo si v rámci konference našel také grafický standard Vulkan, který má dodat zařízením vyšší výkon a hrám na Androidu lepší grafický kabátek. Záhadou zatím zůstává i název nového Androidu, o tom však můžete rozhodnout i vy prostřednictvím hlasování.

https://www.youtube.com/watch?v=v1IocBl_5UM

V nejbližších hodinách bychom se měli dočkat uvolnění již třetího vývojářského náhledu, ten jako první nese označení “Beta”. Tento vývojářský náhled bude k dispozici pro zařízení Nexus 6, 9, 6P, 5X, Player a Pixel C. Více o programu betatestování se dozvíte na oficiálním webu.

Daydream VR: virtuální realita na androidu dostane nový rozměr

O tom, že Android N velmi pravděpodobně přinese podporu VR jsme vás rovněž v minulosti již informovali. A tyto informace se potvrdily i na konferenci I/O 2016, kde byla představena nová platforma Daydream VR. Ta mimo jiné unifikuje design VR headsetů pro telefony s Androidem a také jejich ovladačů. Na výrobě headsetů i ovladačů se bude podílet celá řada výrobců včetně Samsungu, HTC, LG, Xiaomi, Huawei a dalších.

Daydream

Daydream VR přináší na Android celou řadu optimalizací souvisejících s výkonem mobilů ve virtuální realitě. S novou platformou však souvisí i jistá omezení a telefony tak musí splňovat konkrétní hardwarové specifikace a obsahovat potřebné senzory. Daydream VR si nalezne uplatnění jak ve hrách, tak při prohlížení videoobsahu prostřednictvím YouTube nebo portálů, jako například Netflix. První headsety a ovladače pro Daydream VR by na trh měly přijít ještě letos.

Android Daydream

Android Daydream

Androd Wear 2.0: hodinky dostanou zásadní aktualizaci

Údajně největší aktualizací od svého představení dostane operační systém pro chytré hodinky Android Wear. Mezi nové funkce tohoto operačního systému se řadí například přizpůsobitelné ciferníky, které mohou zobrazovat informace z jiných aplikací. Systém také obdržel další možnost reagovat na zprávu pomocí miniaturní klávesnice nebo postupným ručním psaním písmen na displej.

Google Android Wear 2.0 – Demonstration (Google IO)

Google Android Wear 2.0 - Demonstration (Google IO)

Google rovněž zapracoval na samostatnosti systému Android Wear, díky čemuž se můžete vydat například běhat i bez telefonu a hodinky budou stále detailně monitorovat vaši aktivitu. Díky nativním aplikacím pak můžete hodinky s Wi-Fi nebo GSM modulem využívat naprosto plnohodnotně i bez spárovaného telefonu.

Která z novinek vás zaujala nejvíce? Android N, Daydream VR, nebo snad Android Wear 2.0?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (4)