Android N pravděpodobně přinese nativní podporu virtuální reality

Android N – okna ve virtuální realitě

Letošní vývojářské náhledy, neboli Developer Previews Androidu N, jsou doslova přeplněné překvapivých kódů, které odkazují na všemožné věci, které bychom od Androidu původně nečekali – netradiční okenní režim, 3D Touch a další. Ne všechny tyto novinky ale stihnou být dokončeny. No a pak, když si myslíte, že už muselo být objeveno vše, ukáže vám Android N Developer Preview další nečekaný dílek skládanky – nativní podporu VR.

Okna a VR? To dává smysl

V Ars Technica odhalili v posledním Developer Preview tři různé narážky na blížící se nativní podporu virtuální reality. První narážku nalezneme v menu nastavení. Pokud právě testujete druhé Android N Developer Preview, můžete se podívat sami, pokud navštívíte Nastavení > Aplikace > Nastavení (ikonka ozubeného kola nahoře) > Speciální přístup, kde naleznete položku VR pomocné služby (VR helper services).

VR helper services - Android N

Zdá se, že některé aplikace by pak mohly samy sebe identifikovat jako služby fungující ve virtuální realitě. Mohly by požadovat přístup ke speciálnímu VR API, které by musel uživatel odsouhlasit jako běžná práva aplikací. Jakmile bude povolení uděleno, můžeme předpokládat, že tyto aplikace nabídnou plovoucí okna, zatímco telefon bude přepnutý do režimu virtuální reality. Ten je pak druhou narážkou, která je odkazována v samotném kódu systému a spolu s dalšími odkazy dává dohromady něco, co se nazývá VR Listener.

Ron Amadeo z Ars Technica objasňuje, že “v kódu nacházíme varování na oprávnění související s VR službou, které uvádí ‘[app name] will be able to run when you are using applications in virtual reality mode [so]’.“ V Ars Technica také odhalili odkazy na trvale výkonný režim, který popisuje, jak výkonně by hardware měl běžet pro spuštění aplikací virtuální reality, aby bylo dost výkonu, ale přitom nedocházelo k přehřívání čipsetu. Například již víme, že Gear VR od Samsungu má tendenci telefony rozpalovat na hodně vysoké teploty.

WAA!VR_App

Samozřejmě, že v tuto chvíli je toto všechno ještě k ničemu, protože v Developer Preview tuto funkci nevyzkoušíme a spousta věcí nakonec vůbec nemusí do finální podoby Androida projít. Ale jedno je jisté – Google pracuje na nativní podpoře virtuální reality přímo na úrovni systému Android, což by mohl být perfektní důkaz o faktu, že Google opravdu chystá svou velkou verzi brýlí pro virtuální realitu, prozatím spekulativně nazývanou Google VR.

Zdroj: arstechnica.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)