TOPlist

Android 12 nabídne skvělé nové funkce. Na které se těšíme nejvíce?

nový systém

Android 12 sice bude dostupný až na konci roku, ovšem díky Developer Preview verzím známe některé funkce, které se v systému objeví. Před pár dny vyšla v pořadí již třetí verze, která odhalila některé novinky. Vypadá to, že se máme opravdu na co těšit a Android bude opět o něco vyspělejším operačním systémem. Jak již bývá zvykem, tyto rané verze se od finálních beta verzí nebo dokonce plnotučné verze v dosti věcech odlišují a mnoho plánovaných funkcí v nich chybí. Je potřeba dodat, že se zde bavíme o čistém Androidu a je možné, že nějakou z níže zmíněných novinek již nějaká nadstavba má.

Snadnější Wi-Fi sdílení

V naší zemi jsme ještě nedospěli do bodu, kdy je přihlašování na Wi-Fi na návštěvě přežitkem. Tarify s neomezenými daty jsou poměrně drahé a pokud vám chce návštěva pustit něco na televizi třeba pomocí Chromecastu, na vaší síť se stejně musí přihlásit. Nastane teda klasická otázka, jaké je vaše heslo. V současném Androidu 11 lze velice snadno vytvořit QR kód, po jehož naskenování má druhý člověk přístup k vaší Wi-Fi bez toho, aniž byste mu jej museli složitě diktovat.

Android 12 nové funkce

V chystaném Androidu 12 bude ale vše ještě jednodušší a pohodlnější. QR kód už nebude potřeba protože stačí odsouhlasit v telefonu, že kdokoliv ve vaší blízkosti se může připojit na vaší síť a máte hotovo. Mimochodem podobnou funkcí disponuje iOS už nějakou dobu, takže je určitě dobře že se to naučí i Android.

Barvy systému se přizpůsobí tapetě

O této novince jsme vás informovali před nějakou dobou v samostatné zprávičce. Tahle funkce systému Android 12 se nám velice zamlouvá a jsme zvědaví na to, jak bude fungovat v praxi. Mělo by to fungovat tak, že v případě že budete mít tuto možnost zapnutou a změníte si tapetu kde bude převládat třeba zelená barva, automaticky se vám do podobného odstínu zbarví také část systému.

android 12

Konkrétně by se mělo jednat o notifikace, nabídku rychlého nastavení a zamykací obrazovku. Zatím není jasné, zda se do finální verze dostane, ovšem spíše si myslíme že ano. Funkce je totiž v celkem pokročilému stádiu vývoje a tak by byla škoda, kdyby ji Google nakonec zrušil.

Režim jedné ruky

Tuto funkci objevili vývojáři z XDA-Developers již v první Developer Preview, ovšem oficiálně byla představena až s druhou verzí. Funkčnost by měla být podobná jako v iOS. Nejdříve ji budete muset povolit v nastavení a následně přejedete prstem směrem dolů v horní části displeje. Následně se vám přesune horní polovina displeje tak, abyste na ni dosáhli.

režim jedné ruky android 12

Vzhledem k tomu, že se tato funkce vyskytuje už v nabídce nastavení je velice pravděpodobné, že se dostane i do finální verze. V souvislosti s touto informací se spekuluje také o tom, že Google tuto funkci přidal také kvůli tomu, že chystá XL variantu Pixelu 6.

Pokročilejší haptická odezva a nové animace

Vylepšení pro haptickou odezvu a nové animace Google oznámil v nedávno představené Developer Preview 3. Vývojáři budou mít možnost lépe využívat haptiku telefonu a to v několika různých směrech. Konkrétně půjde o uživatelské rozhraní, hraní her a produktivitu. Pod tím posledním úplně přesně nevíme, co si máme představit ale první dvě jsou poměrně jasné. Google navíc umožní vývojářům her upravovat haptiku v gamepadech, což by mohl být svým způsobem také game changer. Těšíme se také na nové animace. Zcela přepracovaná bude animace při spouštění aplikací, ale redesignu se dočkala také animace v situaci, kdy vám někdo volá. Vše by mělo působit přehledněji a plynuleji, jak bývá zvykem.

Android 12 Developer Preview 3: Top new features!

Android 12 Developer Preview 3: Top new features!

Zlepšená kvalita fotoaparátu u aplikací třetích stran

Pokud jste někdy měli možnost používat sociální sítě jako Instagram, Snapchat či Facebook jak na Androidu, tak na iOS, asi víte o čem je řeč. Jablečná zařízení mají totiž při nahrávání videa či pořizování fotografie přímo v dané aplikaci mnohem lepší kvalitu a je na první pohled poznat, kterým zařízením jste záznam točili. Aktuálně je v podstatě jedinou možností, jak kvalitu videí na sociálních sítích zlepšit. Natočit video přímo v aplikaci Fotoaparát a následně jej nahrát přes galerii do aplikace.

Prečo Android INSTAGRAM Stories majú HORŠIU kvalitu ako iPhone

Prečo Android INSTAGRAM Stories majú HORŠIU kvalitu ako iPhone

Android 12 Developer Preview 3 tento problém řeší a přináší podporu fotoaparátů a to včetně ostatních senzorů jako třeba teleobjektiv či ultraširoký snímač. Google oznámil, že Android 12 bude disponovat novými API, které aplikacím třetích stran umožní naplnit potenciál fotoaparátů telefonu.

Material Design 3.0

V roce 2014 Google představil první generaci svého Material Designu. Šlo o jakýsi designový jazyk, který měl sjednotit veškeré Google produkty a to včetně Androidu. O pár let později vyšel další Material Design, kterému se hovorově přezdívalo 2.0, přesto že jej Google oficiálně nikdy takto nepojmenoval. Dle toho, co zjistili vývojáři z XDA-Developers to vypadá, že se v Androidu 12 dočkáme již třetí verze.

Google ji označuje jako „Material NEXT“, ovšem co si pod tím představit konkrétně v tuto chvíli není jasné. Zřejmě se ale dočkáme přepracovaných ikon, animací (jak bylo uvedeno v předchozích odstavcích) i třeba přepracování některých aplikací.

Na jaké funkce systému Android 12 se těšíte vy?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)