Menu

Android M Developer Preview 2 je tu! Jaké novinky přináší?

Google v noci na dnešek vydal aktualizaci svého “vývojářského náhledu” připravované nové verze svého mobilního operačního systému – Android M – který byl představen koncem května v rámci vývojářské konference Google I/O. V tuto chvíli jsou k dispozici tovární obrazy (“factory images”) Androidu M Developer Preview 2 pro telefony Nexus 5 a Nexus 6, tablet Nexus 9 a přehrávač Nexus Player. Aktualizace formou OTA (“Over The Air” neboli “vzduchem”) budou uvolněny v následujících dnech. Nejnovější Android M Developer Preview 2 nese číslo sestavení MPZ79M.

Ke klíčovým změnám patří v první řadě úpravy v oblasti oprávnění aplikací, zejména přeřazení různých požadavků do mírněji či naopak ostřeji sledovaných skupin práv. Došlo také ke sloučení dvou aplikačních balíčků do jednoho, aktualizaci API pro Bluetooth Stylus a vyřešení jednoho ze zachycených problémů s fotoaparátem. Nové sestavení také přináší Google Play Services ve verzi 7.6 a obsahuje opravy a aktualizace na základě zpětné vazby od uživatelů. Další novinkou je režim připojení zařízení přes USB port, který je nyní ve výchozím stavu nastaven pouze pro nabíjení a pro přístup k paměti zařízení musí uživatel explicitně udělit povolení.

Android M Developer Preview 2 umí otáčet domovskou obrazovku na telefonu

Android M Developer Preview 2 umí otáčet domovskou obrazovku na telefonu

Ke změnám došlo také v uživatelském rozhraní – lépe vypadá seznam aplikací, launcher umí otočit obsah domovské obrazovky v závislosti na poloze zařízení i na telefonu, přibyl posuvník pro rychlý přechod v seznamu widgetů, připravuje se nový způsob zobrazení obsazení operační paměti, přibyla možnost smazání snímku obrazovky z oznamovací oblasti hned po jeho pořízení. Dále je možné odstraňovat ikony z panelu rychlého nastavení, zobrazovat úroveň nabití baterie v procentech, výrazného vylepšení se dočkala také správa úložiště, kde je možné mazat soubory a uvolnit tím prostor, nebo pracovat s daty podobným způsobem, jaký je obvyklý pro správce souborů.

V kategorii prozatím nevyřešených problémů jsou nadále:

  • Aplikace Messenger padá při běhu v 64bitovém emulátoru.
  • Po instalaci Developer Preview 2 může dojít k problémům se synchronizací kontaktů. Ty lze vyřešit smazáním dat úložiště kontaktů a následnou opětovnou synchronizací proti cloudu.
  • V aplikaci YouTube není možné sdílet videa – okno pro sdílení je prázdné.
  • V Developer Preview 2 nelze v Android For Work zakládat nové pracovní profily. Jediným řešením je založení profilu ještě na Developer Preview 1 a teprve poté provést update.
  • Další zjištěné potíže se pak týkají Nexus Playeru, jako například pád sdílení skrze Bluetooth či potíže s připojením dálkového ovládání.

Kde stáhnout Android M Developer Preview 2?

Před případnou instalací této verze raději ještě jednou důrazně upozorňujeme, že se jedná pouze o testovací sestavení, které nedoporučujeme používat na telefonech a tabletech, od nichž očekáváte stabilitu a spolehlivost. Primárně je tato verze určena vývojářům (jak ostatně naznačuje i její název) k otestování kompatibility jejich aplikací ještě před vydáním stabilní verze, ke kterému by mělo dojít na podzim (tento termín Google oficiálně potvrdil i na vývojářském blogu). Pro zajímavost doplňme informaci, že loni Google také poskytl “vývojářský náhled” Androidu L (dnes známého jako Android 5.0 Lollipop), nicméně až do vydání finální verze neuvolnil žádné další aktualizace.

Android M má přinést řadu novinek, mimo jiné například pokročilé řízení přístupových práv aplikací, API pro snímače otisků prstů, podporu USB Type-C, nový režim úspory energie a další inovace.

Pokud budete toto sestavení testovat na svém telefonu či tabletu, přijďte se podělit do diskuze pod článkem o své čerstvě nabyté zkušenosti!

Zdroje: Android Police, Android Developers Blog, Android Developers, Android Authority, Android Central, Android Police, Android Headlines.

 

Komentáře

Googler

z aplikace
10.7.2015 8:46

Mazání souborů funguje i na mém 5.1.1 od začátku, nemyslím, že by to byla novinka.

Martin

Martin

10.7.2015 9:40

Před případnou instalací této verze raději ještě jednou důrazně upozorňujeme, že se jedná pouze o testovací sestavení, které nedoporučujeme používat na telefonech a tabletech, od nichž očekáváte stabilitu a spolehlivost.

S tím nemůžu souhlasit, používám preview verzi už několik týdnů a je mnohem rychlejší a stabilnější než 5.1.1 (který byl z pohledu stability nejhorší Android, co jsem kdy poznal).

erik

erik

z aplikace
10.7.2015 9:52

jedine,co mi strasne vadi, je to, ze akonahle mam v multitaskingu spusteny chrome,gmail,messenger a facebook, tak si tie apk vypina. citam chrome a mam otvorenu hlavicku a akonahle zacnem pisam, tak sa vypne, hlavicka zmizne a naskoci po dvoch sekundach spat a musim ju znova rozkliknut. cize na tom by mohli popracovat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

10.7.2015 11:49

erik: Popsal jsi všechny aplikace, které má normální člověk deaktivovány.

Nekecal Varvažov

Nekecal Varvažov

10.7.2015 13:50

Novinka to vážně je jelikož jsem ji do zdrojového kódu dopsal zhruba před půl hodinou, následně jsem ji astrálně poslal o týden zpět. V nové verzi plánuji přidat softwarovou viditelnost která bude fungovat díky dilataci měsíční dráhy rotující mrkve.

Jenda

Jenda

10.7.2015 14:20

Faktužmetedmegamocmoczacinatestvat, pouzivas novy nick – Nekecal Varvažov ? Neuverim ze to nejsi ty

uni

uni

10.7.2015 14:55

Googler: Pointa asi nebude v možnosti smazat jako takové, ale přes správce úložišť?

Nekecal Varvažov

Nekecal Varvažov

10.7.2015 15:59

Pletete si mě, tento web jsem začal obohacovat o nové převratné informace teprve dnes. Čokoláda je ideální prvek který dokáže nahradit uran 235.

tommy

tommy

10.7.2015 16:47

při instalaci error: update package missing system.img
dělá to někomu taky?

Jakoma02

z aplikace
10.7.2015 17:09

Nevím, jestli to není pouze funkce cm12, ale na mém S4 s androidem 5.1.1 mi mazání screenshotů ihned po pořízení funguje od začátku.

MikkyX3

MikkyX3

z aplikace
10.7.2015 21:58

@Jakoma02: To je určitě funkce CM, já takhle můžu mazat screenshoty už od Androidu 2.3

Nekecal Varvažov

Nekecal Varvažov

11.7.2015 9:31

Cm je pouhé spojeni písmen c a m tuto zprávu zvládne každý stačí jen napsat c a hned za něj m. Takhle cm. A je to ani to nebolelo jen bacha na mezeru jinak může vybouchnout turistickou vřavou osídleného jezevce !

atom_cz

27.7.2015 13:42

@Tommy dělalo mi to už při první verzi M. Stačí ty příkazy co jsou v té dávce zadat ručně. A nebo update SDK

RSS (komentáře k článku)