TOPlist

11 zásadních důvodů, proč je Android lepší než iOS: No uznejte sami

Android nebo iOS - důvody

Je lepší Android nebo iOS? Oba systémy mají něco do sebe, my si ale ukážeme dalších 10 důvodů, proč je Android jednoznačně lepší než systém od Applu. Jakožto uživatel obou platforem se v některých důvodech vidím, jiné mi nepřijdou tak podstatné, ale vím, že je spousta lidí využívá. Budu rád, pokud mi do komentářů napíšete svůj názor, proč si myslíte, že je Android lepší než iOS; nebo naopak, pokud nás čtou i „appláci“.

Zatímco iOS stagnuje, Android inovuje

V posledních letech je Apple obviňován, že nepřináší žádné zásadní inovace. No je pravda, že poslední výraznou změnou byl iPhone X a přizpůsobení operačního systému. Jinak se v mnoha směrech tak nějak plácá na místě a řada odborníků i uživatelů ho podezřívá, že některé funkce okoukal u konkurence. Android přináší inovací více a z hlediska univerzálnosti lepší, to musí uznat i zarytý Apple fanatik.

Proč je Android lepší než iOS

Chcete snadno kopírovat kontakty? Tak z iOS určitě ne

Ačkoliv Apple umožní velmi snadný přechod z Androidu na iOS, naopak už to bude těžší. Na jednu stranu to chápu, ale přinejmenším u kontaktů by mohl povolit jednodušší přenos. Zkopírovat je na SIM nelze, ta má navíc hodně omezenou paměť. Nejjednodušší cestou je jejich vyexportování přes soubor vCard. Ten je možné stáhnout z iCloudu, vložit na Google Disk nebo poslat emailem, stáhnout do mobilu s Androidem a importovat do kontaktů. Ano, zní to jednoduše …ale když to někomu řeknete, kouká na vás jako kdyby spadl z višně.

iCloud - kopírování kontaktů - vCard

iOS pořád nemá widgety, tak je má Android i za něj

Ve snaze udržet čisté prostředí neumožňuje iOS umístění widgetů na plochu (ano, má je při táhnutí doleva, ale to není smysl mého sdělení). Na jednu stranu to chápu, ale pro spoustu uživatelů jsou pohodlnější. Na Androidí plochu si tak snadno přidáte třeba rychlý náhled emailového klienta, počasí, poznámek apod. Na telefonech s Android OS má widget snad každá druhá aplikace, každý si ale může vybrat, jaký si na plochu umístí.

Android widgety - iOS nemá

iOS má statické až nudné uspořádání

Tohle mi na iOS upřímně vadí. Ikony si nemůžete uspořádat podle sebe, maximum je vytvoření složky. Sice můžete mít na jedné ploše 3 zástupce a na další 10, ale vždy budou řazeni za sebe. Oproti tomu v Androidu můžete mít ikony volně rozvržené – tak, jak to vyhovuje vám. Ssnáze oddělíte pracovní věci od osobních. S tím se ostatně pojí i umisťování widgetů.

iOS - statické uspořádání ikon

I uživatelé iOS mají radši Google mapy

Není žádným tajemstvím, že mapy Applu jsou „trochu“ pozadu. Velmi dobře sice fungují v USA, ale to vzhledem k celosvětové působnosti jaksi nestačí. Google má mapy opravdu propracované a napojené na řadu dalších služeb, takže máte všechno na jednom místě. Navíc jsou mimořádně přesné a aktuální, znají téměř každý centimetr ulice a zavčasu přináší informace o změnách. Nedávno v mapách Google navíc přibylo ukazování doporučené rychlosti, umístění radarů a další funkce.

Google mapy jsou lepší než Apple mapy

Hlasový asistent Applu je chytrý, ale ten Googlu chytřejší

Hlasový asistent usnadní spoustu činností, to bezpochyby. Ale v čem je ten od Googlu lepší? Umí za vás zavolat a například rezervovat pokoj v hotelu nebo udělat objednávku. Druhá strana přitom nepozná, že mluví s „robotem“. Google Asistent na rozdíl od Siri neusíná, takže když ho aktivujete a necháte si vyhledat třeba nejbližší restauraci, bude po určitou dobu připraven na další otázky, aniž byste jej museli aktivovat povelem „Hey Google“. Na druhou stranu je trochu děsivé, že nás Google poslouchá možná více, než bychom chtěli…

Google assistant je lepší než Siri

Google Assistant umí lépe pracovat s lokalizací uživatele, takže se přizpůsobí vašim potřebám a místům, jimiž procházíte, a to prakticky ve všech zemích. U Siri je tahle funkce omezenější a dostupná pouze ve vybraných zemích. A nakonec asistent od Googlu myslí na vás, takže vám může např. plánovat schůzky, přestávky, narozeniny …nebo že mají děti kroužek.

Zrcadlení obrazovky? S Androidem kdykoliv

Nevím, pro kolik „běžných“ lidí je to důležité, ale zrcadlení obrazovky se dá využít při prezentaci, přehrávání filmu, prohlížení fotek apod. U Androidu stačí jednoduše do televize zapojit USB/USB-C kabel a přepnout na příslušný kanál (pokud to neudělá sama). Jenomže v případě iOS se to nemůže být tak jednoduché, a musíte si buď pořídit Apple TV nebo s sebou tahat adaptér lightning/HDMI (+ ještě ten HDMI kabel nejlépe).  Když zrcadlení obrazovky využíváte pouze doma, tak OK. Ale pokud chcete v práci prezentovat nebo ukázat fotky u známých?

Android - zrcadlení obrazovky

Apple ztratil vizionáře, a je to znát

V návaznosti na inovace si připomeňme Steva Jobse, který nejenom udával směr společnosti, ale katapultoval Apple do vedoucího postavení. Když kdysi představil první iPhone, způsobil doslova revoluci, kterou každým rokem umocňoval. Svět dobyl nejenom iOS, ale i design iPhonu 4 a 5. Když nás potom Steve opustil, začal Apple dělat spoustu přešlapů a těžil spíše z dobrého jména. Přesto hodně povyrostl – hlavně díky iPhonu X – i přesto se ale začal propadat.

Steve Jobs - Android je lepší než iOS

Nainstalujte si vlastní verzi systému, chcete-li

Jak jsme zjistili, i přes větší obtížnost se pouští do přeinstalace operačního systému Android spousta uživatelů. Pokud se jim nelíbí funkce v nové aktualizaci (třeba zakázané nahrávání hovorů v Android 9), můžou si do telefonu nahrát jinou verzi OS. Kromě toho lze na některá zařízení nainstalovat také jiné systémy jako Ubuntu, Sailfish, Firefox aj. U iOS bylo dříve možné udělat alespoň jailbreak, ale i tomu už pomalu odzvonilo. A návrat na starší verzi iOS, pokud se vám ta nová nelíbí? Dříve to šlo, dnes už máte smůlu, a jiný systém si určitě nenahrajete.

Android - vlastní systém - iOS ne

Android umožňuje synchronizaci napříč platformami

V případě Applu musíte mít iPhone, iPad, MacBook/iMac, Apple Watch a v hlavě jablko, abyste mohli služby Applu vůbec synchronizovat. Android má v tomhle hodně navrch, protože jsou služby Googlu dostupné i pro další platformy (iOS, macOS, Windows atd.). Díky tomu je možné dokumenty synchronizovat napříč platformami, bez omezení. Navíc na iOS nefungují všechny služby Googlu, zatímco na Androidu jsou hezky propletené, a navíc je využíváme i na PC.

Google na iOS

V iOS si vyzvánění podle sebe nenastavíte

Sice dnes řada uživatelů používá defaultní vyzváněcí tón, Android ale stále umožňuje jednoduché nastavení vlastního. Staženou písničku nebo část nahrávky si jednoduše stáhněte/nahrajete do mobilu a vyberete si jako vyzvánění. V iOS? Jste omezeni na „jejich“ tóny. Ono jich rozhodně není málo, ale nastavit si vlastní písničku systém neumožňuje. Jde to obejít, nejlépe asi před GarageBand, ale připravte se tak na 5 minut nastavování.

V Androidu jsou aplikace zdarma, v iOS platíte

Množství aplikací v Androidu je podstatně vyšší než v iOS, a velká spousta jich je použitelná ve free verzi. V iOS si musíte pomalu zaplatit i kalkulačku, a ceny za aplikace nejsou úplně nízké – 200-300 Kč dáte celkem běžně. Některé placené aplikace z iOS jsou dokonce v Google Play dostupné zdarma a vývojáři je monetizují pomocí reklam, na které už si řada uživatelů zvykla.

Aplikace - Android zdarma, iOS platíte

Důvodů, proč je jeden systém lepší nebo horší se samozřejmě najde na obou stranách o dost více. Budu rád, pokud se podělíte o své důvody, proč si myslíte, že je Android lepší než iOS. Jsou to některé z důvodů uvedených v článku, nebo vás k platformě přitahuje něco jiného? A pokud nás čtou i uživatelé iOS, co tak zásadního vás drží dál od Androidu?

V čem je podle vás Android lepší než iOS?

Zdroj: androidauthority, vlastní

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (124)