Opravdu nás Google poslouchá? Co všechno ví a jak ho vypnout?

Google poslouchá - co všechno ví

Položili jste si někdy otázku, jestli nás Google poslouchá? Nebo věříte, že jsou vaše data v naprostém bezpečí? Otázky vyvolalo uvědomění, že jsou mikrofony na telefonu, tabletu i dalších zařízeních neustále aktivní. Jak jinak by přístroje slyšely onu „aktivační“ hlášku „OK, Google“? Samozřejmě je možné, že jsou nastaveny, aby v klidovém režimu reagoval Google Assistant pouze na toto oslovení; jenže ohledně Googlu visí spousta otazníků a provalených afér.

Zobrazování reklam na základě hovorů a odposlechů?

Stalo se vám někdy, že jste se bavili, kam pojedete na dovolenou, jaké nároky přibližně máte nebo jaká by měla být předpověď počasí, a aniž byste hledali na internetu, začaly vám vyskakovat reklamy? Někdo tvrdí, že se mu to neděje, řada dalších to naopak potvrzuje. Osobně se mi to už několikrát stalo, a to jsem danou věc / aktivitu nehledal na mobilu, počítači ani jinde, prostě jsme se jenom bavili. U mě v 99 % případů platí, že už tyhle reklamy stejně ignoruji, protože když něco chci, najdu si to sám.

Google Assistant poslouchá - nahrávky

Stovky aplikací vás poslouchají, víte o tom?

Google má v Play Storu stovky aplikací se softwarem Alphonso, který analyzuje zvuky z okolí telefonu. To ostatně přiznávají i samotní tvůrci a dodávají, že slouží pouze k lepšímu filtrování reklam. Software je využíván primárně pro hazardní a dětské hry. K dobru je tvůrcům alespoň fakt, že to netají; na druhou stranu to ale dokazuje, že nás smartphone opravdu může poslouchat a využívat vše, co řekneme, k lepšímu zacílení reklam.

Mikrofon je aktivní 24/7, Google poslouchá všechno

V roce 2016 vyšlo najevo, že si Google ukládá asi 40 tisíc hlasových záznamů za vteřinu! Obvykle se prý jedná o krátké nahrávky z hlasového zadávání a vyhledávání, díky nimž Google lépe personalizuje reklamy v zařízení s Android OS a Chromium OS. Argument společnosti byl, že data slouží pouze ke zlepšování rozpoznávacích algoritmů. Asistent by tak měl po nějakém čase lépe poznávat váš hlas a naučit se, co vás (ne)zajímá. No vlastně tím nepřímo přiznali, že Google poslouchá …ve velkém.

Jenomže problém je, že o tom spousta uživatelů smartphonu s Androidem ani neví. On to sice Google píše v podmínkách, ale kdo je doopravdy čte? Většina lidí je odsouhlasí a jde dál. Podle některých úřadů by ovšem měl Google uživatele viditelně informovat a říct mu, že může jeho hlas nahrávat a k čemu plánuje záznamy využívat. S tím se ostatně pojí i výzkumy, které dokázaly, že Google monitoruje hlasovou aktivitu v okolí přístrojů konstantně, jen to nelze přímo zjistit.

Co všechno Google poslouchá? Podívejte se do databáze

Pokud chcete vědět, jaké hlasové záznamy o vás Google má, přejděte na svoji aktivitu ve službách Google > vyberte záložku „Ovládací prvky a aktivity“ > asi v polovině najdete „Hlasová a zvuková aktivita„, kde si můžete zobrazit historii záznamů. Pokud hlasové zadávání nevyužíváte jako já, bude prázdná. V opačném případě najdete záznamy zvukového zadávání a vyhledávání.

Tady platí, že ukládání můžete kdykoliv vypnout (pokud jste to ještě neudělali) a již existující záznamy smazat. Na stejné stránce můžete mj. pozastavit sledování polohy nebo sběr informací o zařízení. Dejte si ale pozor, že po vypnutí některých služeb přestane fungovat třeba zobrazování novinek v kanálu „Objevit“, nebude personalizována reklama atd.

Jak vypnout Google Assistant (OK Google)?

Kdykoliv můžete chytrého asistenta Googlu vypnout, takže vás nebude poslouchat. Stačí zakázat reagování na aktivační hlášku „OK Google“, a služba bude vypnutá. Otevřete „Nastavení“ a vyberte „Služby Google„. Sjeďte na položku „Vyhledávání, asistent a Voice“ (někdy pouze Voice nebo Hlas). Po klepnutí na „Hlasové vyhledávání“ zvolte „Voice Match„, a nakonec přepněte posuvník doleva. Jakmile to uděláte, přestane mobilní telefon (Google Assistant) reagovat na hlášku OK Google nebo Hey Google.

Jak zakázat, aby Google poslouchal přes telefon?

Chcete-li Googlu zabránit, aby poslouchal okolí vašeho telefonu, můžete mu zamezit v přístupu k mikrofonu (a nestačí jenom vypnout reagování asistenta na „OK, Google“). Přejděte do „Nastavení“ telefonu a najděte sekci „Aplikace“. Tam zvolte „Google“ a klepněte na „Oprávnění“. Posuvník mikrofonu stačí přepnout doleva, takže vás Google nebude moci poslouchat. S tím se pojí i ztráta hlasového asistenta, který neuslyší „OK, Google“ ani hlasové povely, které budete chtít zadat jeho ruční aktivaci.

Facebook si patentoval, že může poslouchat reklamy přes mikrofon

Aby toho nebylo málo a neprobíhalo „šmírování“ skrytě, nechal si Facebook, největší sociální síť na světě, patentovat odposlouchávání reklam mikrofonem. Smyslem je nahrávat reklamy (z televize, PC, tabletu, jiného smartphonu apod.), které Facebook následně analyzuje. V praxi potom dojde k tomu, že se mají uživatelům přehrávat pouze ty relevantní. Takže pokud vás třeba nezajímají reklamy o autech, přestanou se ukazovat. Podle Marka Zuckerberga nás tím Facebook ochrání před zobrazováním zbytečného a otravného obsahu.

CIA vás může kdykoliv hacknout a poslouchat i číst

Že nejsme před odposlechy úplně v bezpečí ukazují i dokumenty Project Vault 7 zveřejněné na severu WikiLeaks. Ve více než 8 tisících složek jsou informace popisující jak může CIA kdykoliv hacknout jakékoliv zařízení bez ohledu na operační systém. Kromě Androidu v seznamu nechybí ani nabourávání se do Windowsu, Linuxu, macOS, iOS a jiných OS. V bezpečí nejsou dokonce ani šifrované zprávy a odposlechy posílané přes jednotlivé aplikace (WhatsApp, Telegram, Signal, ProtonMail aj.). CIA totiž zjistí jejich obsah ještě před tím, než dojde k jejich zašifrování.

Mobil poslouchá - CIA se umí nabourat

Že nás Google poslouchá, tuší asi každý. Ale co všechno o nás ví a že si nahrávky dokonce ukládá? To už možná někomu uniklo. Otázka bezpečnosti osobních dat je v poslední době často diskutována a největší giganti se snaží dokázat, že data svých uživatelů maximálně chrání. V případě Google se už několikrát prokázalo, že poslouchá hlas/rozhovory pokaždé, kdy je slyší …pouze je neukládá. Získaná data mu pak slouží primárně k lepšímu zacílení reklamy. Nabízet služby zdarma, jako to dělá právě Google, něco stojí …a Google ví, jak je vydělat.

Věříte Googlu nebo máte mikrofon vypnutý?

Zdroj: anonhq, unilad, arstechnica, makeuseof

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)