Android L: 6 malých změn, které oceníte

Android-L-Lockscreen

Většina zpráv, týkajících se „vývojářského náhledu“ Androidu L, se zaměřuje především na inovovaný systém oznámení, změny v nabídkách, nahrazení kompilátoru Dalvik ARTem, nový design „Material“ a další novinky, prezentované minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O.

Android L byl představen minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O Android L byl představen minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O

Redaktor serveru Android Authority, Andrew Grush, se podíval Androidu L na zoubek o něco podrobněji – nainstaloval systém na svůj Nexus 5 a vydal se na „průzkum bojem“. Objevil přitom řadu velmi malých, jemných, změn, které sice nejsou samy o sobě vysloveně zásadní, ale mohou přispět k vylepšení uživatelského komfortu a zkušenosti s tímto operačním systémem. Mnohé funkce jsou přitom již nějaký čas dostupné skrze aplikace třetích stran a Google je hodlá implementovat jako nativní přímo do systému.

Android L: 6 malých změn, které oceníte Android L: 6 malých změn, které oceníte

Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie

Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie

Po připojení telefonu k nabíječce Android na pozadí zahájí sledování a vypočítává, za jak dlouho bude telefon či tablet plně nabit. Tento odhad může uživatel odečíst z odemykací obrazovky, případně v systémovém nastavení v sekci Baterie. Po odpojení telefonu pak v uvedených sekcích snadno zjistí, jak dlouho zařízení přibližně vydrží do úplného vybití.

Podrobněji jsme o této funkci psali v aktualitě Android L má předpověď výdrže baterie – ukáže, kolik času zbývá do vybití.

Nerušit!

Po 24 hodinách používání Androidu L hodnotí Andrew Grush velmi kladně režim „Nerušit“ („Do Not Disturb“), ke kterému se uživatel dostane buď stiskem tlačítka pro nastavení hlasitosti a klepnutím na přeškrtnutý kruh, nebo skrze ikonu v panelu rychlého nastavení. Tímto způsobem můžete umlčet všechna oznámení na stanovenou dobu, nebo až do opětovného povolení.

Ještě větší kontrolu nad hlasitostí najdete v systémovém nastavení v sekci Sound & Notifications – Do Not Disturb. Zde lze ovlivnit například to, aby se vám i v tomto režimu dovolaly kontakty, které máte v adresáři označené hvězdičkou, případně povolit zvukové upozornění zvlášť pro zprávy a hovory. Velmi užitečné je také automatické zapínání režimu „Nerušit“ v nastavených časech, takže pokud se chcete v noci v klidu vyspat, můžete se spolehnout na nový Android, který v určených hodinách ztichne.

Podobné funkce také zvládají nejrůznější programy pro automatizaci telefonu, nebo jsou nativní součástí alternativních ROMek (např. CyanogenMod).

Vyhledávání v nastavení

Už se vám někdy stalo, že jste v nastavení hledali nějakou položku a nemohli jste si vzpomenout, do které sekce ji Google zastrčil? V Androidu L přichází pomocník, kterého jistě znají uživatelé webového prohlížeče Chrome: schopnost vyhledávat v položkách nastavení. Ta by měla pomoci v lepší orientaci ve stále se rozšiřujícím seznamu funkcí a vlastností, které lze v nastavení spravovat. Díky tomu je snadné najít požadovaný přepínač či sekci, aniž by museli soustavně klepat na obrazovku a prodírat se řadou sekcí.

Režimy pro barvoslepé

Režimy pro barvoslepé Režimy pro barvoslepé

Google myslí také na handicapované uživatele, kterým nabízí celou řadu usnadnění. Nově k nim přibudou režimy pro barvoslepé, navržené tak, aby postižení viděli obraz o něco jasněji. Nové režimy jsou k nalezení v sekci Nastavení – Usnadnění přístupu – Korekce barevného prostoru. Na výběr je šest módů:

  • Deuteranomaly (červeno-zelená)
  • Protanaomaly (červeno-zelená)
  • Tritanomaly (modro-žlutá)
  • Deuteranopia (zelená)
  • Protanopia (červená)
  • Tritanopia (modrá)
  • Deuteranomaly (červeno-zelená)

Vypnutí oznámení aplikací je hračka

Vypnutí oznámení aplikací je hračka Vypnutí oznámení aplikací je hračka

Vypnutí upozornění zvolené aplikace nikdy nebylo zvlášť obtížné, nicméně nyní je ještě o něco jednodušší. Teď už ani nemusíte otevírat nastavení každé jednotlivé aplikace – stačí zamířit do sekce Zvuk a oznámení – Zobrazovaná oznámení – Upozornění aplikací. Zde uvidíte seznam všech aplikací, které mohou využívat oznámení. Vybrané pak můžete zakázat jednoduchým přepínačem.

Adaptivní jas

Vypadá to, že Google ustupuje od funkce automatického nastavení podsvětlení obrazovky a nahrazuje ji „adaptivním jasem“, nabízejícím kombinaci manuálního a automatického řízení. Uživatel si tedy zvolí úroveň podsvětlení displeje a systém bude provádět drobné úpravy na základě intenzity okolního světla. Jednoduše řečeno: pokud si nastavíte jas na 50 %, bude se reálně pohybovat v rozmezí asi 40 až 70 % s ohledem na okolní podmínky. Pro ty, kteří chtějí absolutní kontrolu, je možné funkci adaptivního jasu deaktivovat.

Další novinky čekají na objevení

To jsou jen některé z vlastností, na které Andrew Grush narazil při průzkumu vývojářského náhledu Androidu L. Skoro jistě existuje řada dalších triků a nových změn, čekajících na objevení.

Android L testujeme na redakčním Nexusu 5 i my a připravujeme podrobný článek o nových vlastnostech a funkcích (viz článek Testujeme systém Android L – ptejte se, co vás zajímá, pod kterým můžete pokládat své dotazy). Jestliže máte telefon Nexus 5 nebo tablet Nexus 7, máte možnost vyzkoušet si Android L „na vlastní kůži“ – připravili jsme pro vás návod Jak si „flešnout“ nový Android L do svého zařízení?

Zatím prvním výrobcem, kterému unikl plán aktualizací na Android L, je HTC, jež hodlá updatovat celkem 11 modelů, včetně několika „nízkorozpočtových“ telefonů (viz HTC unikl plán aktualizací na Android 4.4.4 a Android L).

Zdroj: Android Authority: 6 small changes in Android L that make a big difference.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)