Menu

Android L: 6 malých změn, které oceníte

Většina zpráv, týkajících se “vývojářského náhledu” Androidu L, se zaměřuje především na inovovaný systém oznámení, změny v nabídkách, nahrazení kompilátoru Dalvik ARTem, nový design “Material” a další novinky, prezentované minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O.

Android L byl představen minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O

Android L byl představen minulý týden na vývojářské konferenci Google I/O

Redaktor serveru Android Authority, Andrew Grush, se podíval Androidu L na zoubek o něco podrobněji – nainstaloval systém na svůj Nexus 5 a vydal se na “průzkum bojem”. Objevil přitom řadu velmi malých, jemných, změn, které sice nejsou samy o sobě vysloveně zásadní, ale mohou přispět k vylepšení uživatelského komfortu a zkušenosti s tímto operačním systémem. Mnohé funkce jsou přitom již nějaký čas dostupné skrze aplikace třetích stran a Google je hodlá implementovat jako nativní přímo do systému.

Android L: 6 malých změn, které oceníte

Android L: 6 malých změn, které oceníte

Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie

Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie

Android předpovídá, jak dlouho bude trvat nabíjení baterie

Po připojení telefonu k nabíječce Android na pozadí zahájí sledování a vypočítává, za jak dlouho bude telefon či tablet plně nabit. Tento odhad může uživatel odečíst z odemykací obrazovky, případně v systémovém nastavení v sekci Baterie. Po odpojení telefonu pak v uvedených sekcích snadno zjistí, jak dlouho zařízení přibližně vydrží do úplného vybití.

Podrobněji jsme o této funkci psali v aktualitě Android L má předpověď výdrže baterie – ukáže, kolik času zbývá do vybití.

Nerušit!

Nerušit!

Nerušit!

Po 24 hodinách používání Androidu L hodnotí Andrew Grush velmi kladně režim “Nerušit” (“Do Not Disturb”), ke kterému se uživatel dostane buď stiskem tlačítka pro nastavení hlasitosti a klepnutím na přeškrtnutý kruh, nebo skrze ikonu v panelu rychlého nastavení. Tímto způsobem můžete umlčet všechna oznámení na stanovenou dobu, nebo až do opětovného povolení.

Ještě větší kontrolu nad hlasitostí najdete v systémovém nastavení v sekci Sound & Notifications – Do Not Disturb. Zde lze ovlivnit například to, aby se vám i v tomto režimu dovolaly kontakty, které máte v adresáři označené hvězdičkou, případně povolit zvukové upozornění zvlášť pro zprávy a hovory. Velmi užitečné je také automatické zapínání režimu “Nerušit” v nastavených časech, takže pokud se chcete v noci v klidu vyspat, můžete se spolehnout na nový Android, který v určených hodinách ztichne.

Podobné funkce také zvládají nejrůznější programy pro automatizaci telefonu, nebo jsou nativní součástí alternativních ROMek (např. CyanogenMod).

Vyhledávání v nastavení

Vyhledávání v nastavení

Vyhledávání v nastavení

Už se vám někdy stalo, že jste v nastavení hledali nějakou položku a nemohli jste si vzpomenout, do které sekce ji Google zastrčil? V Androidu L přichází pomocník, kterého jistě znají uživatelé webového prohlížeče Chrome: schopnost vyhledávat v položkách nastavení. Ta by měla pomoci v lepší orientaci ve stále se rozšiřujícím seznamu funkcí a vlastností, které lze v nastavení spravovat. Díky tomu je snadné najít požadovaný přepínač či sekci, aniž by museli soustavně klepat na obrazovku a prodírat se řadou sekcí.

Režimy pro barvoslepé

Režimy pro barvoslepé

Režimy pro barvoslepé

Google myslí také na handicapované uživatele, kterým nabízí celou řadu usnadnění. Nově k nim přibudou režimy pro barvoslepé, navržené tak, aby postižení viděli obraz o něco jasněji. Nové režimy jsou k nalezení v sekci Nastavení – Usnadnění přístupu – Korekce barevného prostoru. Na výběr je šest módů:

  • Deuteranomaly (červeno-zelená)
  • Protanaomaly (červeno-zelená)
  • Tritanomaly (modro-žlutá)
  • Deuteranopia (zelená)
  • Protanopia (červená)
  • Tritanopia (modrá)
  • Deuteranomaly (červeno-zelená)

Vypnutí oznámení aplikací je hračka

Vypnutí oznámení aplikací je hračka

Vypnutí oznámení aplikací je hračka

Vypnutí upozornění zvolené aplikace nikdy nebylo zvlášť obtížné, nicméně nyní je ještě o něco jednodušší. Teď už ani nemusíte otevírat nastavení každé jednotlivé aplikace – stačí zamířit do sekce Zvuk a oznámení – Zobrazovaná oznámení – Upozornění aplikací. Zde uvidíte seznam všech aplikací, které mohou využívat oznámení. Vybrané pak můžete zakázat jednoduchým přepínačem.

Adaptivní jas

Adaptivní jas

Adaptivní jas

Vypadá to, že Google ustupuje od funkce automatického nastavení podsvětlení obrazovky a nahrazuje ji “adaptivním jasem”, nabízejícím kombinaci manuálního a automatického řízení. Uživatel si tedy zvolí úroveň podsvětlení displeje a systém bude provádět drobné úpravy na základě intenzity okolního světla. Jednoduše řečeno: pokud si nastavíte jas na 50 %, bude se reálně pohybovat v rozmezí asi 40 až 70 % s ohledem na okolní podmínky. Pro ty, kteří chtějí absolutní kontrolu, je možné funkci adaptivního jasu deaktivovat.

Další novinky čekají na objevení

To jsou jen některé z vlastností, na které Andrew Grush narazil při průzkumu vývojářského náhledu Androidu L. Skoro jistě existuje řada dalších triků a nových změn, čekajících na objevení.

Android L testujeme na redakčním Nexusu 5 i my a připravujeme podrobný článek o nových vlastnostech a funkcích (viz článek Testujeme systém Android L – ptejte se, co vás zajímá, pod kterým můžete pokládat své dotazy). Jestliže máte telefon Nexus 5 nebo tablet Nexus 7, máte možnost vyzkoušet si Android L “na vlastní kůži” – připravili jsme pro vás návod Jak si „flešnout“ nový Android L do svého zařízení?

Zatím prvním výrobcem, kterému unikl plán aktualizací na Android L, je HTC, jež hodlá updatovat celkem 11 modelů, včetně několika “nízkorozpočtových” telefonů (viz HTC unikl plán aktualizací na Android 4.4.4 a Android L).

Zdroj: Android Authority: 6 small changes in Android L that make a big difference.

 

Komentáře

Invoker

z aplikace
2.7.2014 6:38

Uz se kazdopadne tesim jak jej vyzkousim. Nejvetsi hruzu mam z prechodu Dalvik na Art..chvili jsem zkousel na Nexusu5 a krom toho ze me nevzbudil budik mi spousta aplikaci delala bordel..tak snad zapracuji na lepsi optimalizaci..

Libor Foltýnek

2.7.2014 7:30

Nabíjení a vybíjení baterie: to má kdejaký widget, ale dobře, ničemu to nevadí

Nerušit – super funkce, ani mě nenapadlo, že to tam ještě není, tohle si prosím přečtěte všichni, kdo nemáte rádi TouzWiz – v něm to je už hooodně dlouho, i když možná méně nadupaně.

Vyhledávání – má Samsung v S5, jinak ber pozitivně

Režimy pro barvoslepé – to se obávám až tolik lidí neocení, což neznamená, že to tam nemá být, naopak, mělo to tam být už dávno

Vypnutí oznámení – super

Adaptivní jas – tohle opět mají alternativní ROM (ne Samsung pokud vím) už dávno, můžu vybrat adaptivní jas s tím, že ho posunu trochu nahoru nebo dolů. V7borná věc.

No a jak tu už zmínil kolega, mám spíš strach z povinného ART, protože root a hlavně Xposed. SuperSU pro L už vyšel, ale s xPosed bude asi problém a provozovat Nexus bez něj si nějak neumím představit. Ovšem v tomto případě je míč na straně týmu xPosed… :(

marcel

marcel

2.7.2014 7:49

Souhlasim, ART neni podporovanej treba novejma Angry birds. Taky dost casto zaznamenavam pady aplikaci (vsech – systemovejch i tretich stran) a chvilema se system zacne neskutecne lagovat a chvili trva nez zas jede normalne(prijde mi ze to nejvic zpusobuje FB app). Taky mi tam prijde dost veci nedodelanejch – viz notifikacni lista, ktera mi pride o neco horsi nez v androidu 4.4,…
Kazdopadne jestli doladej tuhle stabilitu a dalsi detaily, tak nemam problem a “eLko” budu mit nejspise rad :)
Nexus7(2013) WiFi

ErgoProxy

ErgoProxy

z aplikace
2.7.2014 8:12

Jsem barvoslepy, ale nikdy jsem si nepripadal “postizeny”…kazdopadne je to zvlastni pocit si o sobe neco takoveho poprve precist… :-D

LukaS

z aplikace
2.7.2014 8:34

Teď sem četl ze bude android L i na nexus7(2012),4 a 10

Mach4

Petr MišákAdministrátor 21

2.7.2014 8:45

LukaS:
Už je, ale zatím jen v podobě neoficiální portace https://www.svetandroida.cz/android-l-flash-201406#comments

LukaS

z aplikace
2.7.2014 9:10

Petr Mišák:moje chyba,nečetl sem diskuzi

Xender

Xender 0

z aplikace
2.7.2014 9:41

Asi jste netestovali LG G2 nebo G2. Všechny vyjmenované “novinky” jsou na vlakových lodích LG samozřejmostí.

Xender

Xender 0

z aplikace
2.7.2014 9:42

Chybička se vloudila. G3

Petr

Petr

2.7.2014 9:54

Ta korekce barevných vad – “vymyslel” jsem to někdy na konci zimy jako zásadní věc do Google Glass – aby “postižení” mohli s pomocí brýlí vidět svět tak jako “normální”. Pokud to Google dal rovnou do Androidu 5, tak to asi půjde použít nejen v brýlích, ale i v augmented reality přes mobily a tablety.
Super, konečně si v obchodech přestanu kupovat růžové rifle :-D

Tomáš Božek

Tomáš Božek

2.7.2014 10:58

Nevím co vám pořád nejde na ARTu.. mám ho zaplý na nexusu už snad měsíc a nikdy nic nespadlo… co s tím proboha vyvádíte

prototypee

prototypee

2.7.2014 11:16

Musím říct že mi to na Nexusu5 jede líp než Cyanogenmod nebo Slimkat.

jh

jh

2.7.2014 11:24

Tomáš Božek: přesně tak ;)
Xender: vůbec nejde o telefon ale o rom co tam je…
Libor Foltýnek: android 5 porovnávat s samsungem… jako vážně??

Jinak designově android se mi hodně líbí.

Přemysl Vaculík

Přemysl Vaculík

2.7.2014 11:32

LukaS: Android L bude, aspoň podle AOSP a zdrojových souborů. Je to čerstvá novinka a prozatím nejsou porty z tohoto. Ráno jsem o tom psal ;) Jinak si musíme počkat.

Xender

Xender 0

z aplikace
2.7.2014 11:46

Jh: ty funkce jsem měl už na Android 4.2.2 (nadstavba OPTIMUS) na svojí G2 před půl rokem.

jh

jh

2.7.2014 12:37

Xender: však říkám že jde o rom/nádstavbu… a tu si můžete nahrát na jiné telefony…

Pluto

z aplikace
2.7.2014 13:36

Přemysl Vaculík : Zdravím Vás, jak to je u vás s články? Chtěl jsem něco napsat pro SA, ale s panem ‘manažerem’ nemám chuť se na něčem domlouvat, natož spolupracovat…
Můžete mi písnout na zabazelenaaa@gmail.com? Díky!

marcoama

marcoama

2.7.2014 13:44

nerušit a adaptivní jas mám na SGS4 snad od pořízení. Já myslel, že je to souřčást Androidu a ono to asi bude otázka TW (tak proklínaného). Oznámení lze také vypínat (ne vše)

Calwin

Calwin

2.7.2014 15:06

Takže to co má touchwiz od samsungu a ios od applu to prostě obšlehnou :D a každý je za to ještě chválí. Ale když to udělá jedna z těchto společností tak tolik kritiky se na ní snese, že to není možné…Se mi zdá, že to je samá aovce

Ivo Rundt

z aplikace
2.7.2014 19:58

Calwin : přesně tak, já se nemůžu nějak zbavit dojmu, že Google se konečně “probudil” a dohání to, co ostatní výrobci se svými launchery mají už dávno. To co je tady v poslední době uváděno jako novinky Androidu L… Jako bych se tak nějak vracel v čase, protože TW od tolik pomlouvaneho Samsungu to už má dávno, tak jako LG, HTC a spol. Já proti čistému Androidu opravdu nic nemám, Nexusy mám rád, ale kde jsou teď ti “kritici” nadstaveb TW, Sense a spol.??

Pluto

z aplikace
2.7.2014 21:38

Ivo Rundt : Problém je v tom, že sama přítomnost TW telefon dost omezuje, vzhledem k jeho nenažranosti. A s přihlédnutím k tomu, kdo Samsungy (ne vždy, ale většinou) kupuje, tj. uživatelé, kteří chtějí mít ‘hotovo’ a doinstalují pár drobností a nějaké hry, způsobí, že plynulost je ta tam. A ve výsledku většina Samsung userů vychytávek TW využívá jen pár, jinak je problém jak s RAM, tak s výdrží.
Snad je to srozumitelné, píšu ve spěchu…

Ivo Rundt

z aplikace
3.7.2014 6:00

Pluto : tisíc krát opakovaná lež se stává pravdou :-). Ano, v minulosti to tak bylo. Nyní u své SG4 (už po aktualizaci na JB 4.3) nic takového nepozoruji, a po přechodu na KK 4.4.2 je ještě lepší. Nemám zapnuto vše, co Samsung umí, ale cca 3/4 ano. Také ještě záleží, jak se kdo k mobilu chová. Já mám nainstalováno dost appek, ale žádné zbytečné kraviny. Ale vše je samozřejmě věc názoru a priorit. Někdo má rád holky a někdo holt vdolky :-).

T Best

Kamil Poruba 0

3.7.2014 7:21

LukaS: Neoficiálně už je :)
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2799011

Používám na MultiROM už asi 3 dny a v posledních buildech zprovoznili wi-fi, takže už se s tím dá i trochu normálně dělat

mysteriouss

z aplikace
3.7.2014 9:27

jestli to ze google zacal pridavat i veci co ma iOS nebude tim, ze se s applem dohodly ze se vyserou na soudy a budou sdilet patenty ze jen tak se muzou posunout o kus dal a ne byt zamrzli na miste. ;-)

Pluto

z aplikace
3.7.2014 10:08

Ivo Rundt : Náš technik má také S4 a zmíněné problémy má. Aby byl použitelný dle jeho představ, musel většinu ‘vychytávek’ oželet…

marcoama

marcoama

3.7.2014 10:40

ja pouzivam TW kvuli vychytavek typu AirView, Multiscreen, SmartStay a S note

Ivo Rundt

z aplikace
3.7.2014 12:04

Pluto : tak to je mi Vašeho kolegy líto. Můj Švagr má taky SG4 a má více funkcí vypnuto, než já a obě naše SG4 se chovají identický. Oba jsme používali před JB 4.3 Apex (opravdu s tímto launcherem byla SG4 o 50 % rychlejší). Po aktualizaci na KK 4.4.2 používám TW a jsem víc jak spokojen. Žádné lagy, systém svižný, baterie + 10 — 15 % vyšší výdrž. Ale jak jsem psal níže, záleží na dalších okolnostech a chování uživatele.

bk2601

6.7.2014 13:35

Než se to dostane na LG G2, budu mít dávno nový mobil :(

JiMi

JiMi

12.8.2014 15:35

Funkci adaptivní jas měli už systémy GB a ICS… Po nastavení jasu si telefon sám řídil intenzitu v rozmezí cca +-10% dle světla v okolí. Žádná novinka se tedy nekoná :-D

lubomír

lubomír

20.11.2014 8:25

Zatím jsem trochu rozpačitý. Asi to chce čas znovu si zvyknout na novinky. Co mi však vadí, to je kalendář. Jsem zvyklý na zobrazení celého dne ( čas ) a týddne. Teď se mi zobrazuje jenom část. Jinými slovy, okýnka jsou velká. Poradí mi někdo, jak je zmenšit?

RSS (komentáře k článku)