TOPlist

8 věcí, které by Google mohl vylepšit v Androidu 6.0 Marshmallow

marshmallow_nase_prani

Objektivní fanoušek operačního systému Android dokáže kromě kladů této úspěšné platformy vyjmenovat i celou řadu nedostatků a věcí, které chybí k dokonalosti. Zvládnou to i redaktoři našeho portálu, nicméně nejprve se krátce podíváme za moře, konkrétně na článek Android 6.0 Marshmallow – 8 features Google needs to improve Alexe Mullise ze serveru Android Authority. Autor se snaží ukázat prstem na několik funkcí, které by dle jeho mínění mohl Google na svém mobilním systému vylepšit – třeba už ve verzi 6.0 Marshmallow. Shrneme-li jeho názory do bodů, budou vypadat následovně.

8 věcí, které by Google mohl vylepšit v Androidu 6.0 Marshmallow

  • Širší možnosti uživatelského nastavení – zejména ve srovnání s alternativními ROMkami nabízí Android jen zlomek schopností. Android 6.0 sice patrně přijde se světlým a tmavým grafickým tématem (jak jsme se dozvěděli v pátek, nakonec nepřijde), jistě se dočkáme i dalších vylepšení, nicméně je to dostatečné? Co třeba podpora grafických témat, která by si uživatelé jednoduše stahovali z Obchodu Play?

    Alternativní ROMky mívají širší možnosti nastavení. Jak na tom bude Marshmallow? Alternativní ROMky mívají širší možnosti nastavení. Jak na tom bude Marshmallow?

  • Tabletové rozhraní – zatímco Android 4.0 Ice Cream Sandwich přinesl odlišné uživatelské prostředí pro telefony a tablety, Jelly Beam obě rozhraní sjednotil. Android se tedy na telefonu a tabletu chová a vypadá prakticky stejně, ačkoli způsob používání tabletu se zpravidla od telefonu liší.

    Android KitKat měl rozhraní pro tablety Android KitKat měl rozhraní pro tablety

  • Multitasking a správa paměti – možnost souběžné práce ve více aplikacích na jedné obrazovce není pro většinu uživatelů ničím nezvyklým – dobře ji znají z desktopových operačních systémů. Někteří velcí výrobci proto implementovali do systému vlastní řešení, jak provozovat vedle sebe více oken, nicméně čistý Android to podle dostupných informací ani ve své poslední verzi neumí. Ve vývojářském náhledu se sice objevila experimentální funkce, naznačující, že Google na něčem takovém pracuje, nicméně dosavadní provedení nevypadalo právě působivě. Zapracovat by se dále mělo na správně operační paměti, která přeci jen ještě není zcela dokonalá a často se projevuje zpomalenou odezvou.

    Více aplikací na jedné obrazovce asi nebude nativně podporovat ani Marshmallow Více aplikací na jedné obrazovce asi nebude nativně podporovat ani Marshmallow

  • Gesta – ačkoli zařízení s Androidem se ovládají skrze dotekovou obrazovku, samotný systém stále nepodporuje žádná univerzální gesta. Jediným dosud implementovaným gestem je probuzení poklepáním na obrazovku. Několik gest podporuje také launcher, ale ta jsou k dispozici jen na domovské obrazovce. Existují aplikace, které umožňují nastavení univerzálních gest, ovšem fungují jen na rootnutých zařízeních. Dobře zvolená gesta by přitom mohla být velmi užitečná a dost možná by dokázala kompletně nahradit navigační lištu s tlačítky pro návrat zpět, přechod na domovskou obrazovku a zobrazení seznamu posledních spuštěných programů.

    Androidu Marshmallow by slušelo ovládání gesty Androidu Marshmallow by slušelo ovládání gesty

  • Lepší widgety na odemykací obrazovce – ty Google představil spolu s Androidem 4.2, ale později je odstranil. Nyní sice uživatel může tahem doleva nebo doprava spustit fotoaparát či telefon, vlastní widgety si však na odemykací obrazovku nepřidá. Jistě to přitom nebyl špatný nápad – uživatel si například mohl vytáhnout na odemykací obrazovku widget s aktuálním počasím, takže měl přehled o tom, jak je a bude, aniž by musel odemykat telefon.

    Widgety na odemykací obrazovku Marshmallow asi nepřinese Widgety na odemykací obrazovku Marshmallow asi nepřinese

  • Soukromí a správa oprávnění – do Androidu 4.3 Google implementoval App Ops, což byla jednoduchá systémová správa oprávnění aplikací. Pokud například uživatel nechtěl, aby Facebook sledoval jeho polohu, mohl mu k ní zablokovat přístup. V Androidu 4.4.2 byla tato funkce bohužel odstraněna, nicméně opětovně se vrátila, byť v trochu jiné podobě, ve vývojářských náhledech Androidu 6.0. Lze předpokládat, že Google na této problematice pracuje a uvědomuje si, že prosté schvalování všech požadovaných práv při instalaci aplikace prostě nestačí.

    Marshmallow dovolí nastavovat oprávnění aplikacím Marshmallow dovolí nastavovat oprávnění aplikacím

  • Kompletní záloha a obnova – další funkce, kterou sice Google průběžně vylepšuje, nicméně stále ještě nedosahuje takových možností, jako jsou zálohy prováděné skrze alternativní konzole pro obnovení. V těch si totiž uživatel může několika klepnutími uložit obraz celého systému, včetně nastavení aplikací a dat, a v případě potřeby ho se vším všudy obnovit. Ve srovnání se staršími verzemi systému sice nabídne Marshmallow výrazné vylepšení záloh, nicméně stále ještě ne tak dobré, jaké umí provádět například Titanium Backup na rootnutých zařízeních.

    Záloha a obnova by snesla vylepšení Záloha a obnova by snesla vylepšení

  • Možnost odstranit bloatware – do nových telefonů a tabletů instalují výrobci kromě vlastní grafické nadstavby také řadu aplikací. Některé jsou pro uživatele užitečné, jiné nikdy nevyužije, takže by je celkem logicky rád odstranil. Jenže ono to, přinejmenším se standardními oprávněními, jaksi nejde. Deaktivace aplikaci sice skryje ze seznamu nainstalovaných programů, nicméně balíček nadále zabírá místo v úložišti.

Co by od Androidu 6.0 Marshmallow chtěla redakce SvětAndroida.cz?

Členové naší redakce se sešli, aby se zamysleli nad otázkou, které věci by na Androidu změnili oni sami, pokud by měli tu možnost.

Karel Kilián, redaktor Karel Kilián, redaktor

Jako první se vyjádřil Karel Kilián: „Android mám sice rád, neboť do jisté míry je mým splněným snem o ideálním operačním systému, ale stále vidím mnoho věcí, které by mohly být lepší. Z výtek vznesených Alexem Mullisem se nejvíce ztotožňuji s kritikou chybějícího zálohování. Je pravda, že přenos nastavení a aplikací ze starého mobilu je nyní mnohem jednodušší, než tomu bylo před několika lety, nicméně k úplné záloze, jak jsem ji měl možnost vyzkoušet s ClockworkMod Recovery, chybí ještě hodně.

Líbil se mi nápad jednoho z našich čtenářů, který před rokem ve článku Co by naši čtenáři změnili na Androidu, kdyby mohli? přišel s konceptem ovládání gesty: „Gesto nahoře vysouvá nastavení a notifikace. Další tři okraje displeje ale gesta nemají a tlačítka jsou tři! Tak proč gesto zleva dávno není zpět, gesto zdola menu, gesto zprava multitasking nebo nastavení.“ Pro něco podobného sice existuje aplikace, nicméně potěšilo by mě, kdyby to Android zvládal nativně. Ani od blížící se verze 6.0 Marshmallow ale tuto funkci asi nedostanu.

Hodně mi vadí neustále otočky Googlu, týkající se práce s paměťovou kartou. Nejprve si s ní jakýkoli program mohl dělat cokoli, pak ji zakázal úplně všem aplikacím, teď ji Marshmallow snad konečně zakomponuje jako standardní systémové úložiště. Přesto i s Androidem 5.1.1 často narážím na to, že programy, včetně správců souborů, neumí mazat soubory z karty.

Jako zásadní problém vnímám pomalé aktualizace. Naposledy se to ukázalo, když se objevily informace o bezpečnostní díře v komponentě Stagefright. I samotný Google, který měl podklady již v dubnu, vydal záplatu pro zařízení Nexus až v srpnu. Výrobci mobilních telefonů z větší části dosud záplatu neuvolnili a na světě je tak skoro miliarda zařízení, se kterými si hackeři v podstatě mohou dělat, co si umanou. V tomto směru by měl Google opravdu hodně zapracovat – nejlépe, když se bude starat o aktualizace systému jako takového, zatímco výrobci si budou udržovat své nadstavby.

Pořád mi chybí nějaké smysluplné hledání v Obchodě Play. Rád bych si řadil aplikace třeba podle hodnocení uživatelů a počtu stažení. V podstatě primitivní funkce, spočívající v implementaci jednoduchého SQL dotazu, a přesto ji ani po X letech nemají uživatelé k dispozici.“

Jan Dolejš, šéfredaktor Jan Dolejš, šéfredaktor

Šéfredaktor Jan Dolejš přispěchal se svou špetkou do mlýna: „Výše zmíněné body dávají smysl a souhlasím s nimi. Na Androidu bych uvítal možnost volby, zda dám přednost čisté verzi systému Android, nebo zda chci použít nadstavbu od výrobce. Tuto otázku by mi měl telefon položit před prvním spuštění a poté se dle toho zařídit.

Nejsem programátor a nevím tedy, zda je má myšlenka reálná, nicméně současný stav aktualizací je zoufalý a mělo by se něco změnit. Ideální stav by byl, aby se Android aktualizoval globálně, bez ohledu na to, jaký máme přístroj a zda je na něm uživatelská nadstavba. Šlo by tedy o jakousi aktualizaci jádra systému, na kterém „sedí“ uživatelská nadstavba.

Z pohledu Google bych klidně přijal jakési minimální požadavky, které musí Android pro plynulý běh splňovat. Nejlevnější telefony, které často mají i 512 MB RAM, jsou v mých očích nepoužitelné a zbytečně sráží povědomí uživatelů o Androidu. Zároveň asi všichni víme, že optimalizace mnohdy není ukázková ani u vlajkových modelů.“

Daniel Macho, redaktor Daniel Macho, redaktor

Nápad na výběr mezi čistým Androidem a nadstavbou se zalíbil redaktoru Danielu Machovi: „Takhle se rozhodnout jestli chci čistý systém nebo nadstavbu. Asi by to řešilo i můj problém, nad kterým se v současnosti vztekám a měním ROMky dvakrát denně…

Jinak jako častému testerovi ROMek mi neskutečně vadí, to, že ovladače hardwaru nejsou open source, zatím co celý systém ano. Nevím jestli je to takový problém pro výrobce nebo to prostě není možné pro zachování „know-how“, ale pokud kvůli tomu ve všech Custom ROMkách jednoho smartphonu nefunguje foťák, je něco špatně, to už není chyba autora ROMky.“

 

Kuba Drhlík, redaktor Kuba Drhlík, redaktor

Souhlasné stanovisko zaujal také další redaktor Kuba Drhlík: „Souhlasím se vším, co již bylo vyřčeno. Zejména se mi potom zamlouvá Honzova myšlenka „globalizace“ systému, která by mohla mimo jiné přinést také větší stabilitu a optimalizaci, protože by se nám po světě netoulalo tolik verzí.

Ke všemu výše zmíněnému bych doplnil jen drobnost v podobě možnosti rozšířených úprav výchozí systémové klávesnice. Na některých displejích mi rozložení kláves prostě nesedí a jedinou možností je tedy instalace SwiftKey nebo jí podobných aplikací, které tuto funkci umožňují. Navíc by tím odpadla nutnost zvykat si na jinak rozložená písmena při přechodu na telefon s větší či menší úhlopříčkou displeje.“

 

Vašek Švec, redaktor Vašek Švec, redaktor

Také Vašek Švec by hledal inspiraci u alternativních ROMek: „Víceméně souhlasím se všemi výše zmíněnými body, zejména pak s tím, že Android ve své nejčistší podobě nenabízí příliš mnoho pokročilých funkcí a nastavení, zde se má od custom ROM a částečně i různých nadstaveb výrobců hodně co učit. Líbila by se mi i možnost přepnout mezi „čistým“ Androidem a jeho verzí s nadstavbou tak, jak jsme to mohli vidět například u Lenova Z2 Pro, ideál by pak byl, kdyby i v čistém Androidu zůstaly některé doplňkové funkce od výrobce (správce různých oprávnění, fotoaplikace, správce napájení, atd…) Z konkrétních věcí co mě osobně v samotném Androidu chybí, musím zmínit propracovanější fotoaplikaci a především pak pokročilého správce napájení.“

 

Tomáš Očadlý, grafik Tomáš Očadlý, grafik

Naopak do lehké opozice se v některých směrech postavil redakční grafik Tomáš Očadlý: „Ad. rozhraní pro tablety – tady zdaleka nesouhlasím. Jsem rád, že se systém pro tablet vypadá podobně/stejně jako na telefonu. Rozdělením rozhraní by vznikly minimálně problémy u toho, co ještě tablet je a co ještě není. Některé tablety jsou hodně malé a naopak některé telefony moc velké. Další problém by byl mezi tablety. Ty velké by zvládly zobrazit více a ty menší zase méně, vyústilo by to v nekonzistenci a ve výsledku by se stejně přišlo na to, že je lepší mít jen jedno rozhraní.

Ad multitasking a správa paměti – po zkušenostech s iOS mohu říct, že správa paměti a potažmo Multitasking je na Androidu vyřešen moc dobře a přesto si stěžujeme :) vyzkoušejte si iOS a budete nadávat, jak se vám při přepínání více aplikace neustále znovu musí aplikace zapínat, protože je systém shodí. Chápu, že iOS je dělaný jinak a že asi má nějaký důvod, že jejich zařízení si vystačí s mnohem menší RAM.

Ad. kompletní záloha a obnova – tady se opět musím inspirovat u Apple. Říká se tomu TimeMachine a funguje to tak, že to na vyhrazené místo zálohuje celý disk včetně jednotlivých změn každého souboru. Aplikace se součástí systému a vypadá to opravdu působivě, když to zapnete. Prostě jako stroj času (time machine). Každý soubor/složka mé v průzkumníkovi svou historii a vy si můžete obnovit tu, kterou chcete. Obdobu tohoto bych uvítal i na Androidu, kdy se mi například každý večer budou na cloud ukládat změny, které jsem v telefonu prohlédl a pokud například něco smažu, tak si mohu obnovit jen tu část, kterou chci nebo rovnou celý telefon a to k libovolnému datu, pokud byla provedena záloha. Aktuálně bych ocenil, kdyby to fungovalo třeba jen přes USB, ale nějak pohodlně a přehledně. Nikdo se nechce hrabat v konzoli …

Ad. aktualizace – tady by se Android mohl inspirovat u Windows. Je jedno jaké máte železo, prostě si nainstalujete nový Windows a pro každý PC si od výrobce stáhneš už pouze ovladače. Výhoda je také v tom, že Google by vydal novou verzi, kterou uvolní pro všechny a výrobci by pak museli být aktivnější, aby vydali nové ovladače, kdyby to jejich zákazníkům nefungovalo.“

Co byste chtěli od Androidu 6.0 Marshmallow vy?

Jak jste na tom vy, naši čtenáři? Souhlasíte s našimi postřehy, názory a tipy, nebo jste naopak proti? Napadají vás další oblasti, ve kterých by se Android mohl změnit? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)