Android 6.0 Marshmallow: poslední vývojářský náhled před finálem

android_marshmallow_dp3_ico

Google včera večer uvolnil tovární obrazy třetího a tím pádem i posledního vývojářského náhledu (“developer preview”) připravovaného Androidu 6.0 Marshmallow. Novou testovací verzi systému s číslem MPA44G lze instalovat na telefony Nexus 5, Nexus 6, tablety Nexus 9 a přehrávače Nexus Player. Dle vývojářů by měl být Developer Preview 3 “již docela blízko finální verzi,” které bychom se měli dočkat ještě letos, podle posledních informací “koncem podzimu.”

Dle původních plánů měl Google vydávat vývojářské náhledy na konci května, června a července s tím, že finální verze měla přijít v blíže neupřesněném termínu ve třetím čtvrtletí. Druhé testovací sestavení však přišlo se zpožděním, které se následně promítlo i do termínu uvolnění třetího náhledu. To ostatně naznačoval již na začátku srpna jeden z vývojářů britské divize Googlu Wojtek Kaliciński (viz aktualita Třetí verze vývojářského náhledu Android M se přiblíží „ostré verzi“. Bohužel se zpozdí). Předpokládalo se také, že Android M bude mít číslo verze 5.2 a nikoli 6.0, což bylo včera vyvráceno.

Původní plán vydávání vývojářských náhledů Původní plán vydávání vývojářských náhledů

Jak získat Android 6.0 Marshmallow Developer Preview 3?

Stejně, jako u předchozích vývojářských náhledů, nabízí Google tovární obrazy ke stažení v souborech TGZ, jež lze použít pro manuální flashnutí zcela čistého systému (bez zachování dat a nastavení).

OTA aktualizace stávajících verzí Androidu M by měla být uvolněna v nejbližších hodinách až dnech, takže pokud nechcete přijít o všechna data a nastavení, rozhodně se vyplatí počkat. V případě, že vlastníte Nexus 5, Nexus 6, Nexus Player nebo Nexus 9 s Androidem M Developer Preview 2, pak můžete v systémovém nastavení pomalu začít kontrolovat dostupné aktualizace.

Android 6.0 Marshmallow: poslední vývojářský náhled před finálem Android 6.0 Marshmallow: poslední vývojářský náhled před finálem

Co přináší Android 6.0 Marshmallow Developer Preview 3?

Podle dosavadních zjištěných informací jsou změny proti předchozí verzi poměrně malé, z těch významnějších se má zejména jednat o úpravy v rozhraní správy uživatelských oprávnění a API pro čtení otisků prstů (lepší zasílání zpráv o chybách, možnosti zápisu otisků prstů a větší spolehlivost).

Z dalších novinek jmenujme:

  • V informacích o verzi systému již není “Android M”, ale “Android 6.0.”
  • Velikonoční vajíčko, skrývané vždy pod číslem sestavení, zatím stále ukazuje pouze obličej (¯\_(ツ)_/¯).
  • Nové tapety.
  • Nová zaváděcí animace, kterou můžete vidět na následujícím videu.

Android 6.0 “Marshmallow” Boot Animation!

Android 6.0 "Marshmallow" Boot Animation!

Kromě funkcí, jako jsou podpora čteček otisků prstů a úsporný režim “Doze,” přijde Android 6.0 Marshmallow s novým modelem správy oprávnění, který dovoluje uživateli zakázat aplikacím přístup k určitým funkcím a modulům. Z hlediska vývojářů je tedy velmi důležité aktualizovat své aplikace na API 23 a otestovat programy s různými nastaveními.

Vývojářské náhledy Google uvolňuje proto, aby vývojáři mohli s předstihem připravit své aplikace na připravovanou verzi systému. Nejsou tak určeny pro běžné použití, byť jsou dle mnoha uživatelů stabilní a funkční. Poprvé přišel Google s touto strategií loni, kdy krátce po prezentaci Androidu 5.0 Lollipop (tehdy ještě známého jako “Android L”) uvolnil vývojářský náhled pro několik zařízení Nexus. V případě Androidu M pak předem avizoval, že vydá tři aktualizace v měsíční periodě. Android 6.0 Developer Preview je tak “poslední přírůstkovou aktualizací.”

Zdroje: Android Developers, Android Police, AndroidPIT, Droid Life, Droid Life, Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)