TOPlist

Android 6.0 kvůli chybě rychleji „vysává“ baterii

android_60_wakelock_ico

V posledních měsících postupně roste počet uživatelů chytrých telefonů se systémem Android, kteří hlásí problémy týkající se výdrže baterie na jedno nabití. Konkrétně se má jednat o režim hlubokého spánku/Doze, ve kterém by zařízení mělo odebírat nejméně energie. Jako hlavní příčina se jeví částečný wakelock („zákaz úsporného režimu“ či „zámek probuzení“) vyvolaný systémovými procesy, starajícími se o zálohování, který brání zařízení v přechodu do režimu spánku, když je obrazovka vypnutá. Jako první nahlásil tento problém majitel telefonu Huawei Nexus 6P, ale zdá se, že se týká celé řady smartphonů se systémem Android 6.0 Marshmallow.

Wakelock je mechanismus, který chrání vybrané aplikace před ukončením nativní správou paměti. Díky tomu má taková aplikace při otevření rychlejší odezvu, může zabránit přechodu do režimu spánku během používání a umí ovlivnit vypnutí respektive zapnutí obrazovky, procesoru a podsvětlení tlačítek. Při částečném wakelocku (partial_wake_lock) aplikace nebo služba i nadále využívá procesor na pozadí – v tomto případě tedy služba používá procesor, ačkoli je obrazovka zařízení zhasnutá.

To je sama o sobě užitečná vlastnost, když některé aplikace potřebují provést procesy na pozadí. Na druhé straně ale wakelock může ovlivnit (a ovlivňuje) životnost baterie, proto musí být pečlivě řízen operačním systémem.

Chybu v systému Android 6.0 odhalila aplikace BetterBatteryStats

Z dosavadních informací je zřejmé, že systémové procesy *Backup* na Androidu 6.0 Marshmallow u některých zařízení výrazně ovlivňují výdrž baterie. Problém byl objeven pomocí aplikace třetí strany s názvem BetterBatteryStats, která umí vypsat seznam aktivních wakelocků a jejich podíl na spotřebě elektrické energie. Výsledek můžete vidět na obrázku níže.

Android 6.0 a jeho problém s wakelocky Android 6.0 a jeho problém s wakelocky

První hlášení o této chybě se objevila již před několika měsíci a od té doby se na stejné chování narazila celá řada dalších majitelů telefonů Google Nexus, Samsung Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge a Galaxy Note 4 se systémem Android 6.0. Zpravidla se tento nedostatek projeví při připojení zařízení k nabíječce při zapnuté Wi-Fi.

V některých případech se podařilo (dočasně) vyřešit situaci zákazem automatického zálohování, smazáním Dalvik cache v režimu obnovy a opětovným spuštěním zálohy. Zatímco části postižených pomohl pouhý restart telefonu, další hlásí, že jediným fungujícím řešením byl v jejich případě úplný zákaz zálohovací funkce.

Pokud chcete zjistit, zda se výše uvedená chyba týká i vašeho telefonu, můžete si nainstalovat aplikaci BetterBatteryStats, případně na rootnutých zařízeních osvědčený Wakelock Detector.

BetterBatteryStats
BetterBatteryStats

Wakelock Detector [Root]
Wakelock Detector [Root]

Jestliže se problém potvrdí, můžete ho zkusit vyřešit zakázáním automatického zálohování. Tuto možnost najdete v systémovém nastavení pod položkou Zálohování a obnovení. Pak je doporučeno telefon restartovat. Uvědomte si ale, zastavením této funkce riskujete ztrátu možnosti obnovit v případě potřeby informace, jako jsou hesla k Wi-Fi sítím, nastavení a data účtu. Zastavení zálohování se však netýká dalších funkcí, jako je synchronizace kontaktů, Disku Google, Fotek Google a dalších cloudových aplikací.

Zdroje: androidheadlines.com, phonearena.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)