První ochutnávka systému Android 14. Co je v ní zajímavého?

Android 14 DEveloper Preview 1 DP1 novinky

Společnost Google před několika hodinami vydala první Developer Preview neboli náhled pro vývojáře systému Android 14. Započala tím tradiční několikaměsíční cesta, na jejímž konci bude vydání další generace našeho oblíbeného prostředí. Hned tato první ukázková verze poodhaluje, jaké novinky asi můžeme od systému očekávat. Co zajímavého je zatím na seznamu změn?

Vyšel Android 14 Developer Preview 1

  • Upravené API: Má uživatelům poskytnout konzistentnější zážitek ze stejné aplikace na různých zařízeních a zároveň snížit náročnost na výkon.
  • Snížení spotřeby energie: Upravený systém vnitřních procesů bude úspornější pro baterii.
  • Detailnější volba jazyka: Vývojáři mohou dát uživatelům na výběr, v jakém jazyce chtějí používat konkrétní aplikace. V některých jazycích bude dokonce fungovat automatické skloňování.
  • Zvětšení písma: Uživatelé se zrakovými obtížemi budou moci nově zvětšit písmo až na 200 % (Android 13 nabízí 130 %). Zvětšení přitom bude nelineární, takže se texty budou pohodlněji číst.
  • Složitější instalace aplikací z neznámých zdrojů: Aplikace, které jsou instalovány „bokem“ a cílí na Android SDK ve verzi 22 či starší, nebude tak snadné nainstalovat. Bude se tím předcházet malwarovým útokům, které spoléhají na zranitelnost této starší verze. Zkušenější uživatelé budou moci nadále instalovat tyto aplikace přes příkaz adb.
  • Přizpůsobení různým displejům: Zejména ohebné obrazovky netradičních tvarů mohou aplikacím činit problém. Android 14 má aplikacím poskytnout přesnější informace nejen o tvaru a velikosti, ale třeba i pozici výřezu pro fotoaparát.
Android 14 developer preview beta plán

Jak je již zvykem, první náhled pro vývojáře je plný zejména změn pro autory aplikací a výrobce zařízení a pro koncové uživatele příliš přelomový není. Za pár týdnů ale dorazí Developer Preview 2, tak uvidíme, co přinese. PS: Mimo oficiální seznam změn se podařilo najít i stopy po funkci, která by měla umožnit zbavit se snadněji nepotřebných předinstalovaných aplikací.

Jaké novinky očekáváte od systému Android 14?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

GPT-4 Turbo

Co je GPT-4 Turbo a co vše umí?

Články Zuzana Přibylová Zuzana Přibylová
2 min. uložit na později

Komentáře (0)