Co ukázal čtvrtý “náhled” Androidu 11? Poslední novinky před betaverzí

Developer Preview 4 Android 11

Příchod nové generace mobilního operačního systému od Googlu se mílovými kroky blíží. První beta verze nového systému Android 11 se sice trochu opozdí, ale namísto ní jsme se dočkali vývojářského náhledu Developer Preview s pořadovým číslem 4. S tím se původně nepočítalo a přišel vlastně jako záplata na prázdné místo mezi dalšími milníky. Zpoždění má na svědomí samozřejmě koronavirus a ochromená pracovní síla. Čtvrté vydání zkušební vývojářské ukázky odhalilo několik lépe dotažených funkcí a také úplně nové nápady. Některé nástroje jsou v systému znát na první pohled, jiné byly odhaleny jeho hlubším zkoumáním. Dnes tedy přinášíme přehled toho nejzajímavějšího rozdělený do dvou sekcí. Nové funkce či jejich vylepšení byly odhaleny komunitou XDA Developers skrze telefony Pixel 3a a Pixel 4.

Novinky v Android 11 Developer Preview 4 (připravené)

Měnitelná velikost rámečku obrazu v obraze

Už v Developer Preview 3 se objevily stopy o tom, že v rámci oblíbené funkce obraz v obraze (picture in picture, zkráceně PIP) půjde měnit velikost vykreslovaných rámečků. V předchozí softwarové ukázce ale bylo nutné možnost manuálně zapnout. Teď už je v systému dostupná automaticky všem. Změnu půjde provádět tažením za rohy rámečku.

Android 11 Developer Preview 4 obraz v obraze

Dva nové tvary ikon pro Pixely

S telefonem Pixel 4 přišla softwarová témata, která umožňují měnit tvar ikon. Jedenáctý Android podle všeho přinese minimálně dvě nové podoby. Jde o Hexagon a Flower, volně přeloženo tedy Šestiúhelník a Květina. Pro lepší představu mrkněte do obrázků.

Bezdrátové ladění má vlastní dlaždici v panelu nastavení

O bezdrátovém ladění v Androidu 11 jsme už psali několikrát. Předchozí vývojářský náhled ho ukázal oficiálně i se zadáváním šestimístného PINu. Aby bylo možné se k možnosti dostat co nejrychleji, bude k dispozici dedikovaná dlaždice (ikona) v horní rolovací nabídce s nastavením.

Jednodušší výběr obrázků a textů z náhledu nedávných aplikací

Mnozí uživatelé to neví, ale už od Androidu 9 je možné v náhledu posledních otevřených aplikací možné kopírovat text a obrázky. Stačí podržet prst nad daným objektem. V novém systému bude tato funkce trochu lépe zvýrazněna mimo jiné díky novému tlačítku (na obrázku uprostřed), které dostupné objekty zvýrazní.

Nastavení spojení s Android Auto

V nastavení připojení se objevila položka pro Android Auto. Mimo jiné to potvrzuje domněnky, že celá aplikace možná bude implementována přímo do systému jako funkce.

Novinky v Android 11 Developer Preview 4 (ve vývoji)

Vyjmutí aplikace z lišty doporučených

V Pixel Launcheru je v nabídce aplikací horní lišta, která nabízí nejčastěji používané aplikace. Když se vám nabídka nelíbí, můžete ji aktuálně ignorovat nebo vypnout, měnit nejde. Nový systém přinese funkci, se kterou půjde aplikaci přesunout do stavu “nedoporučovat”. Tato volba nahradí na tomto místě klasickou možnost “odstranit”.

“Hybrid Hotseat” doporučí aplikaci na volné místo v dolní liště

Spodní “dok” aplikací běžně zobrazuje pět základních nástrojů. Když jeden vyhodíte, zůstane po něm prázdné místo. Jelikož jde ale o významný prostor, který asi chcete zaplnit něčím jiným, bude systém doporučovat náhradníka za dalších používaných aplikací. Na obrázku vlevo je původní dok. Na tom vpravo je na doporučení dosazena ikona pro Telegram.

Nové nastavení časových rozvrhů

V systému se podle všeho objeví nová položka nastavení pro nastavení aplikací a funkcí, které nějakým způsobem pracují s časovým rozvrhem. Na jednom místě by tak mohlo být nastavování tmavého režimu, módu nerušit atd.

Android 11 Developer Preview 4 casove rozvrhy

Battery Share aneb Reverse Charging asi čeká na Pixel 5

V prvním vydání vývojářského náhledu byla funkce Battery Share, jejíž poslání je asi jasné. Jde o správu reverzního nabíjení dalších zařízení z mobilu. V aktuálním náhledu došlo k přejmenování na Reverse Charging a navíc byla možnost omezena jen na zařízení s kódovým označením “redfin”. O něm už teď téměř s jistotou víme, že jde o Pixel 5 s čipsetem Snapdragon 765. Funkci tedy asi uvidíme v plné parádě při představení tohoto telefonu.

Systém bude vyučovat gesta

Developer Preview 4 pro Android 11 ukazuje, že Pixel Launcher má uživatele naučit používat gesta skrze interaktivního průvodce. Tohle asi některým lidem chybělo a museli se nová gesta z Androidu 10 učit sami. Možná je neumějí kompletně doteď.

Přes Pixel Launcher půjde měnit mřížka ikon

Věc, kterou umí už mnohé jiné launchery, ale u integrovaného jistě také potěší. Pro některé uživatele byla tato (ne)možnost důvodem k tomu, že hledali alternativy.

Android 11 Developer Preview 4 pixel launcher mrizka ikon

Hotspot a Tethering nastavení na jedné kartě

Nastavení hotspotu či sdíleného připojení přes Bluetooth (Tethering) se dostane na jednu společnou kartu. Z té ale momentálně zmizelo nastavení pro ethernetové (USB) sdílení připojení. Ale asi se tam vrátí. Na obrázcích je vlevo stará podoba a vpravo nová.

Podívejte se, jak se novinky průběžně objevovaly v DP 1, DP 2 a DP 3. U nových funkcí pro Pixel Launcher můžeme věřit v to, že hranice tohoto nástroje postupně opustí a budou dostupné obecně v systému. Nebo v jiných Google aplikacích pro jiné telefony než Pixely.

Už se těšíte na Android 11? Na kterou funkci nejvíc?

Zdroj: XDA

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)