AmpMe: Rozjeďte párty a pusťte si stejnou muziku na více zařízeních

party_ico

Představte si párty, kde v každém koutě místnosti hraje ta samá písnička, ale nikde nejsou vidět reproduktory. Hraje dokonce z kapsy vašeho kamaráda či kabelky vaší přítelkyně. Zní to dostatečně šíleně? Pak právě toto vám umožní aplikace AmpMe, která z několika telefonů a tabletů dokáže vytvořit domácí audio systém či “obří distribuovaný reproduktor, který obklopuje uživatele.” Program využijete také v situaci, kdy chcete poslouchat písničky na více místech, ale nechce se vám neustále přenášet mobil.

Rozjeďte párty a pusťte si stejnou muziku na více zařízeních s AmpMe Rozjeďte párty a pusťte si stejnou muziku na více zařízeních s AmpMe

Co AmpMe slibuje?

S touto aplikací se můžete doslova obklopit zvukem ze všech stran. AmpMe totiž vytváří soustavu reproduktorů z telefonů a tabletů a následně dovoluje přehrávat hudbu na všech propojených zařízeních v dokonalé synchronizaci. Relativně snadno si tak můžete vytvořit domácí audio systém, který využijete například při oslavách, během párty a podobných akcích.

Jak to funguje, popisují autoři v Obchodě Play:

  • Nainstalujte AmpMe na co nejvíce zařízení, proveďte synchronizaci a jste připraveni!
  • Zařízení lze používat v režimu hostitele, nebo klienta.
  • Hostitel může vyhledat oblíbené skladby, umělce, alba nebo seznamy stop.
  • Do režimu párty se klienti připojí po zadání kódu.
  • Synchronizace probíhá automaticky a zprovoznění dalšího “reproduktoru” je otázkou několika sekund.
  • Program je kompatibilní s chytrými telefony a tablety s operačními systémy Android a iOS a Bluetooth reproduktory.
  • Aplikace spolupracuje se službou SoundCloud a autoři pracují na implementaci dalších.

Jak AmpMe funguje v praxi?

AmpMe ve verzi 1.6.1 jsme postupně nainstalovali na redakční telefony Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.1.1 Lollipop, Samsung Galaxy S3 s Androidem 4.4.4 KitKat a tablet Nexus 7 (2012) s Lollipopem.

Po spuštění se ocitnete na úvodní obrazovce se dvěma tlačítky:

  • Host a party – režim hostitele, tedy přehrávače, ke kterému se připojují ostatní zařízení.
  • Join a party – režim klienta, tedy zařízení bude přehrávat to, co vysílá hostitel.
Úvodní obrazovka aplikace AmpMe Úvodní obrazovka aplikace AmpMe

Kromě toho je zde ještě tlačítko pro vstup do nastavení, kde ovšem nenajdeme nic užitečného. Jsou tu odkazy na zásady ochrany osobních údajů, podmínky služby, informace o autorských právech, často kladené otázky a hodnocení v Obchodě Play.

Režim hostitele

Pokud jste hostitelem, tedy tím, kdo bude “vysílat” písničky, stisknete tlačítko Host a party. Na další obrazovce budete seznámeni s tím, co tato role obnáší, což potvrdíte tlačítkem Got it.

Tímto krokem se dostanete do playlistu, který můžete propojit se službou SoundCloud a vybrat si zde jeden z nabízených seznamů skladeb. Aplikace bohužel nepodporuje přehrávání vlastní hudby, uložené v zařízení, ani spolupráci s Hudbou Play či dalšími službami, jako jsou Spotify, Rdio, nebo Pandora, což považujeme za její největší nevýhodu.

Výběrem seznamu zahájíte párty. V tomto módu je na obrazovce kromě základních instrukcí také Party Code, tedy čtyřmístný kód, který musíte zadat na dalších zařízeních. Tlačítkem End Party vysílání a tím i celou párty ukončíte. Současně s tím dojde také k odpojení všech “reproduktorů.”

A párty s AmpMe běží na plné obrátky A párty s AmpMe běží na plné obrátky

Samotný přehrávač je velice prostý – nabízí vlastně jen možnost pozastavit a opětovně spustit přehrávání, případně přeskočit na další skladbu.

V horní nástrojové liště jsou ještě dvě tlačítka: první slouží k odeslání odkazu na párty skrze další aplikace (e-mailem, SMSkou, na sociální sítě), druhé k vyhledávání v rámci služby SoundCloud.

AmpMe můžete odsunout na pozadí, takže s telefonem lze nadále běžným způsobem pracovat. Rychlý návrat je možný přes položku v oznamovací oblasti, kde AmpMe zobrazuje název.

Režim klienta

Pokud chcete zařízení zapnout v režimu klienta, použijete tlačítko Join a party. Krátkou informaci o tom, že v tomto módu telefon či tablet pouze reprodukuje hudbu, zatímco výběr skladeb ovlivňuje hostitel, potvrdíte tlačítkem Got it. Poté budete požádáni o zadání čtyřmístného kódu z hostitelského zařízení.

Následně proběhne synchronizace, během které se obě zařízení musí “slyšet.” Zařízení nemusí nutně být připojena do stejné sítě, ani mezi sebou nebudou komunikovat skrze Bluetooth či NFC – AmpMe totiž k synchronizaci streamu využívá vysokofrekvenční zvuk, vložený do hudby. Bohužel v této fázi jsme poměrně často naráželi na prodlevu, během které nás telefon přesvědčoval, že ho máme co nejvíce přiblížit vysílajícímu zařízení.

Po úspěšném spojení může klient kromě poslechu hudby vidět na své obrazovce booklet alba, název skladby a jméno interpreta. Tlačítky v dolní části okna lze provést opětovnou synchronizaci (Resync) a nastavit hlasitost. Tímto způsobem můžete v jednom okamžiku provozovat hned několik zařízení současně, přičemž každé bude přehrávat tu samou písničku.

Kromě efektního pocitu, kdy hudba hraje doslova ze všech stran, jsme shledali jako praktické například to, že každý účastník párty má možnost přenést si přehrávač prakticky kamkoli, a stále bude “v obraze.” Můžete si tak být jisti, že ani když si odskočíte, nepřijdete o nějakou pěknou písničku.

AmpMe v otázkách a odpovědích

Protože kolem aplikace AmpMe mohou uživatele zajímat odpovědi na mnohé otázky, navštívili jsme sekci FAQ na oficiálním webu a vybrali ty, jež by naše čtenáře mohly zajímat nejvíce.

Co je to AmpMe?

AmpMe je přenosný zvukový systém. Je to mobilní aplikace, která synchronizuje streamování hudby přes smartphony a tablety vašich přátel a vytváří tak výkonný reproduktor a společný hudební zážitek. Tato aplikace umožňuje zařízením s OS Android a iOS přehrávat stejnou hudbu v dokonalé synchronizaci, čímž dosahuje efektu distribuované reprodukce, který vás a vaše přátele obklopuje.

Jak AmpMe funguje?

AmpMe pracuje tak, že hostitel synchronizuje streamovanou hudbu s ostatními zařízeními. Hostitel ovládá seznam skladeb a může vyhledávat oblíbené skladby, umělce a alba připojením k hudební službě SoundCloud. AmpMe používá proprietární serverové technologie zaměřené na dokonalou synchronizaci a pracuje s běžným datovým připojením nebo skrze Wi-Fi síť. Poté, co hostitel tlačítkem Play spustí přehrávání, ostatní zařízení se mohou připojit po zadání jedinečného čtyřmístného kódu. Synchronizace se automaticky spustí během několika sekund.

Bude to fungovat bez Internetu?

AmpMe potřebuje připojení k síti z důvodu streamování hudby ze služby SoundCloud. Takže nebude.

Ve kterých zemích to funguje?

V jakékoliv zemi, kde jste schopni stáhnout a používat hudební streamovací službu SoundCloud.

Mohu během používání AmpMe přijmout telefonní hovor?

Ano. Hudba se zastaví, takže budete schopni přijmout hovor. Přehrávání se automaticky spustí po ukončení hovoru. AmpMe pracuje na pozadí, takže v případě, že hostitel přijme telefonní hovor, bude hudba i nadále hrát na dalších zařízeních.

Jak daleko to funguje?

Při synchronizaci musí být zařízení v blízkosti hostitele. Poté vzdálenost není omezena.

Kdo ovládá hudbu?

Hudba je řízena hostitelem. Klientská zařízení se připojují jen jako “reproduktory” a jejich uživatel může ovládat pouze hlasitost. Funguje to vlastně podobně, jako reproduktory připojené přes Bluetooth.

Mohu změnit režim host/klient?

V tuto chvíli ne.

Co spotřeba dat?

Je stejná, jako při použití Spotify nebo jiné hudební služby.

Resumé

Patrně největší nevýhodou této aplikace je nemožnost pouštět tímto způsobem písničky, uložené v zařízení. Uživatel se může spolehnout pouze na playlisty ze SoundCloudu, kde je sice solidní výběr, ale pokud například budete chtít své přátele potěšit českou dechovkou, nepochodíte. Ocenili bychom také lokalizaci aplikace do češtiny.

Líbí se nám nápad, neboť rozezvučet více zařízení stejnou hudbou s dokonalou synchronizací působí skutečně velice efektně a i s relativně průměrnými reproduktory mobilů dokážete vyvolat patřičný “wow efekt.”

Samozřejmě uznáváme, že deset spíše podprůměrných reproduktorů opravdu není schopno vytvořit lepší kvalitu zvuku než jeden kvalitní. Znalcům hudby a nositelům citlivých uší AmpMe patrně velký zážitek nepřinese.

AmpMe považujeme také za ukázku zajímavého použití technologie, která může podpořit budoucí vývoj. Aplikace je stále ještě v plenkách, takže kdo ví, jak se bude dále zlepšovat a rozšiřovat své funkce a schopnosti.

Kromě toho musíme vyzdvihnout jednoduché a přímočaré ovládání, díky kterému si domácí párty dokáže ozvučit opravdu každý. Škoda jen poněkud zdlouhavé synchronizace, kterou by jistě šlo vyřešit o něco lépe – možná kdyby se použila technologie NFC či Bluetooth….

9 MB velkou aplikaci AmpMe si dosud nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. Balíček můžete instalovat zdarma na telefony a tablety s Androidem 4.1 a novějším.

AmpMe - Speaker Booster
AmpMe - Speaker Booster
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)