Jako v Black Mirror: Amazon Alexa chce mluvit hlasem mrtvých

Amazon Alexa hlasy mrtvých

V posledních letech se již celkem běžně stává, že technologické firmy přivedou k životu funkci, službu či přístroj, které mají základ ve sci-fi filmech, seriálech, románech či komiksech. Například populární seriál Black Mirror tento trend posiluje tím, že v protiproudu pojednává přímo o věcech, které by mohla blízká budoucnost ve světe technologií přinést. Vzpomeňme například na vyzbrojené robotické psy, kteří nápadně připomínají současné “mazlíčky” od Boston Dynamics nebo Xiaomi. Další velká firma nyní hodlá proměnit v realitu děj jedné z epizod, která je současně jednou z eticky nejrozporuplnějších.

Amazon a jeho chytrá hlasová asistentka Alexa se otevřeně snaží syntetizovat a replikovat hlas zemřelých lidí, kteří i po svém skonu mohou komunikovat prostřednictvím reproduktoru a mikrofonu. Společnost tyto plány oznámila a také demonstrovala na své výroční konferenci Machine learning, Automation, Robots, and Space (re:MARS) věnované umělé inteligenci a strojovému učení.

Amazon re:MARS 2022 – Day 2 – Keynote

Amazon re:MARS 2022 - Day 2 - Keynote

“Umělá inteligence se dostala do bodu, kdy se naše sny a science fiction stávají realitou,” okomentoval viceprezident společnosti Amazon Rohit Prasad video (čas 1:01:57), které zachycuje chlapce a generované vyprávění její zemřelé babičky a které nechalo konferenční sál v hrobovém tichu. Prasad také zmínil, že mnoho lidí přišlo o své blízké během covid pandemie a AI má šanci tímto způsobem zmírňovat smutek.

Přesně taková ušlechtilá myšlenka stála právě i na začátku dotčené epizody Black Mirror, nicméně reálný dopad na lidskou psychiku se v seriálu neukázal jako úplně pozitivní. Amazon se pouští do technologicky velmi zajímavého, ale eticky dost pochybného projektu.

Chtěli byste si uchovat hlas mrtvých lidí?

Zdroj: acentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)