5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte

5_mytu_1_ico

Existuje celá řada mýtů a polopravd, týkajících se chytrých telefonů, stejně jako mnoho (často oprávněných) pochybností o jejich pravdivosti. Většinou vznikají tak, že se něco stane či děje jen za určitých okolností či zcela náhodou, a následně to začne být považováno za pravidlo. Právě proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém se pokusíme vyvrátit jedny z nejčastějších mýtů, o kterých jste si dost možná mysleli, že jsou pravdivé.

Měli byste používat jen nabíječku dodanou s telefonem

Pokud by toto pravidlo bylo pravdou, znamenalo by, že sebou všude musíte vozit originální nabíječku. Jinak byste nemohli nabíjet telefon třeba v práci, na návštěvě u přátel či rodiny, nemluvě o nabíječkách v autě, které rozhodně nemají s originálem nic společného. Trocha pravdy ale přeci jen na tomto mýtu je.

Proud, příkon a napětí – to jsou základní faktory, ovlivňující nabíjení přístroje. Různé nabíječky mají odlišné specifikace, nicméně v praxi platí, že lze připojit jakékoli USB zařízení k libovolnému USB kabelu a do jakéhokoli USB portu (samozřejmě musí mít stejný konektor). Co se stane? Nic zvláštního. Pouze se “silnější” nabíječkou telefon nabijete rychleji, se “slabší” si naopak počkáte o něco déle.

Vyvracíme první z pěti mýtů: nabíječku můžete použít, jakou chcete Vyvracíme první z pěti mýtů: nabíječku můžete použít, jakou chcete

Proč je tedy na tomto mýtu alespoň kousek pravdy? Jde především o neznačkové levné nabíječky, které nutně nemusí splňovat všechny parametry a jejich použití může být riskantní. Pokud ale nabijete váš telefon Samsung nabíječkou od Sony, opravdu se nemáte čeho bát.

Černá tapeta šetří baterii

Tvrzení z nadpisu je pravdivé, ovšem jen za určitých okolností. Černá tapeta může přispět k menšímu odběru elektrické energie výhradně na telefonech s OLED displeji (AMOLED, SuperAMOLED, OLED). Tyto obrazovky totiž pro zobrazení černého obrazového bodu nevyžadují žádnou energii, neboť takový bod ve skutečnosti zhasne. Proto je černá na (S)AMOLEDu černější než na přístroji s LCD obrazovkou. LCD obrazovky ovšem používají permanentní podsvětlení i pro černé body, takže jim je v podstatě jedno, zda je obrazovka celá bílá, nebo celá černá – odběr energie je shodný (u těchto displejů nejefektivněji ovlivníte odběr energie snížením úrovně podsvětlení).

Další mýtus: černá tapeta šetří energii jen na některých displejích Další mýtus: černá tapeta šetří energii jen na některých displejích

Podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali před rokem ve článku Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů v kapitole “Opravdu ušetříte s AMOLED černou barvou?”, kde jsme zmínili výsledky testu, dle kterého “Nastavení tmavého UI opravdu pomohlo snížit odběr proudu a tím prodlužit výdrž baterie. Spotřeba energie se snížila celkově o 41 % ve srovnání s barevnou verzí, což je hodnota, která určitě stojí za pozornost.”

Ještě jednou ale opakujeme: tvrzení o černé tapetě, šetřící energii, platí výhradně pro obrazovky AMOLED, SAMOLED a OLED.

Lepší specifikace znamenají lepší výkon

Při čtení technických parametrů vlajkových lodí se dnes skoro až tají dech – výrobci nabízejí osmijádrové procesory, 4 GB operační paměti a fotoaparáty s rozlišením, se kterým byste pořízené snímky mohli tisknout na billboardy. Vcelku snadno tak lze dojít k závěru, že čím vyšší jsou čísla u jednotlivých komponent, tím lepší bude celkový výkon zařízení.

Nemusí to ale být pravda. Vezměme například výsledky srovnávacího testu Geekbench, ve kterém HTC One M9 s osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 810, jež by měl být jedním z nejvýkonnějších čipů, podlehl dva roky starému LG G2 s procesorem Snapdragon 800. Stejně tak telefony Nexus 6 a Samsung Galaxy S5 Plus s procesorem Qualcomm Snapdragon 805 dosáhly v tomto testu lepších výsledků. Samozřejmě v tomto případě nejde o úplně typický příklad, neboť jsme ve srovnání použili HTC One M9, jehož procesor je “podtaktovaný,” nicméně Geekbench nabízí mnoho příkladů, kdy starší hardware překonává aktuální komponenty.

HTC One M9 je důkazem, že lepší specifikace nemusí vždy znamenat vyšší výkon HTC One M9 je důkazem, že lepší specifikace nemusí vždy znamenat vyšší výkon

Podobné je to s fotoaparáty, kde už i část laické veřejnosti chápe, že vyšší počet zachycených obrazových bodů nemusí nutně znamenat kvalitnější fotky. Záleží totiž na mnoha dalších faktorech, jako jsou třeba fyzická velikost snímače, optika, nebo proces následného zpracování obrázku, včetně jeho komprimace.

Samozřejmě větší rozlišení fotoaparátu znamená větší obrázky, které zpravidla budou vypadat lépe při zvětšení/přiblížení, nicméně celkový dojem z fotografie zásadněji neovlivní. Většinu snímků si navíc uživatelé prohlížejí jen na relativně maličkém displeji mobilního telefonu, případně je odešlou na sociální sítě, kde projdou zmenšením a další kompresí, která často smaže i ty poslední rozdíly. V případě fotoaparátu tedy vyšší číslo slibuje jen to, že při pořizování fotky bude uloženo více obrazových bodů, nicméně neříká absolutně nic o tom, jak kvalitní ta fotka skutečně bude.

Příliš dlouhé nabíjení telefonu poškozuje baterii

Podobně, jako u předchozích mýtů platí, že “není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu.” Začněme ale prostým faktem, který je vhodné si “zapsat za uši”: moderní telefony mají integrovanou ochranu proti přebíjení, takže není problém nechat telefon v nabíječce třeba celou noc. Když stav nabití baterie dosáhne 100 %, elektronika se postará o jeho odpojení.

Shane Broesky, spoluzakladatel Farbe Technik (společnost která vyrábí nabíjecí příslušenství), k tomu řekl: “Váš telefon je velmi chytrý. Jakmile je plně nabitý, ví, kdy přestat odebírat proud, čímž se chrání proti přebíjení.”

Ani dlouhé nabíjení by nemělo ohrozit baterii telefonu Ani dlouhé nabíjení by nemělo ohrozit baterii telefonu

Na co je ale dobré dávat pozor, je přehřívání baterie během nabíjení, ke kterému může za určitých podmínek (například pokud je telefon za čelním sklem auta nebo pod polštářem), způsobí ohřívání zařízení s možností následného poškození. Pokud tedy telefon hodláte nabíjet, postarejte se o to, aby se tak dělo v odpovídajících podmínkách, čímž se vyhnete možným problémům.

Obnovení do továrního nastavení smaže všechna data

Pokud prodáváte nebo předáváte telefon někomu dalšímu, je doporučeno provést obnovu do továrního nastavení. To je nesporně dobrá rada, neboť tento proces vymaže ze zařízení mnoho dat. Podstatné ale je, že neodstraní úplně vše. Podle serveru Ars Technica se odhadem u 630 milionů telefonů nepodaří při tomto procesu odstranit kontakty, e-maily, obrázky a další soukromé informace.

Obnovení do továrního nastavení nemaže všechna data Obnovení do továrního nastavení nemaže všechna data

Důvodem, proč tato data nejsou skutečně odstraněna, je fakt, že obnovení továrního nastavení pouze označí příslušná místa úložiště jako “připravená k zápisu,” ovšem původní obsah v nich ponechá. Před obnovou do továrního nastavení je tedy doporučeno provést zašifrování interního úložiště, což jsme podrobně popsali ve článku Obnovení továrního nastavení nemaže všechna data. Víme, jak to vyřešit!

Další díly cyklu 5 mýtů o chytrých telefonech, kterým možná ještě věříte

  • 2. díl (prosinec 2015): Před prvním použitím je nutné zařízení plně nabít, S Androidem se nemusíte bát malware a virů, Živé tapety drasticky snižují výdrž baterie, „Task Killery“ pomáhají zvýšit výkon, Zapnuté NFC spotřebovává baterii.
  • 3. díl (prosinec 2015): Více megapixelů = lepší fotky, Android je na všech telefonech stejný, Android „laguje“ a padá častěji než konkurence, Lepší skóre v benchmarku znamená vyšší výkon v praxi, Automatické řízení úrovně podsvětlení obrazovky šetří baterii.
  • 4. díl (leden 2016): Novější verze Androidu je vždy lepší než starší, S chytrým telefonem mohou sledovat mou polohu, Bezztrátové audio je zárukou vyšší kvality zvuku, Rootování či instalace alternativní ROM není legální, Aplikace XY (doplňte si sami) zrychlí váš telefon/tablet.
  • 5. díl (březen 2016): Zámek obrazovky ochrání můj telefon, K obrazovce Androidu se nelze připojit vzdáleně, Bez aplikace Obchod Play nejde na Android nic instalovat, Instalací paměťové karty získám více místa na aplikace a hry, Na veřejné Wi-Fi síti chráněné heslem jsem v bezpečí před hackery.

Kolik další mýtů o chytrých telefonech znáte?

Určitě jsme nevyjmenovali všechny mýty a polopravdy, týkající se chytrých mobilních telefonů. Podělte se s námi a s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem, na jaké další “obecně uznávané” nepravdy a polopravdy, kolující mezi lidmi, jste narazili! Zkusíme na základě vašich tipů sestavit další pokračování tohoto článku, abychom vnesli do světa mýtů alespoň trochu světla.

Inspirováno článkem 5 smartphone myths you thought were true z webu AndroidPIT.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)