Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů [praktický test]

Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů [praktický test]

Chtěli byste prodloužit výdrž svého telefonu na jedno nabití? Pokud máte displej typu AMOLED/SAMOLED, pak můžete ušetřit energii, odebíranou obrazovkou. Aplikace Pixel Battery Saver překryje obraz černou mřížkou, vypne část zobrazovacích bodů a tím sníží celkový odběr displeje. Zjišťovali jsme, jaký je dopad na spotřebu v praxi.

”Pixel Pixel Battery Saver snižuje spotřebu AMOLED displejů [praktický test]

Co Pixel Battery Saver slibuje?

Autor v popisku v Obchodě Play vysvětluje, že tento program funguje výhradně na telefonech s AMOLED obrazovkami, jako je například Samsung Galaxy S3, S4, S5, ale i mnohé další. Na jiném typu displeje (LCD…) ovšem už ze své podstaty nemůže přinést prakticky žádný výsledek.

Pointa spočívá v tom, že většina výrobců produkuje telefony a tablety se stále větší obrazovkou a současně i s vyšším rozlišením. Jemnost displeje tak raketově vzrůstá, ale s ní také roste spotřeba baterie, neboť je nutné obsloužit více obrazových bodů. Na AMOLED obrazovkách přitom platí, že černý obrazový bod rovná se “vypnutý” bod, tedy neodebírající žádnou (či téměř žádnou) elektrickou energii.

Typická PenTile matice AMOLED obrazovek Typická PenTile matice AMOLED obrazovek

Dostáváme se k jádru pudla a odpovědi na otázku, proč Pixel Battery Saver funguje jen na AMOLEDech – v případě těchto zobrazovacích panelů totiž svítí přímo jednotlivé obrazové body, zatímco na LCD obrazovkách zajišťuje svit permanentní podsvětlení za displejem. Podsvícení svítí neustále, proto je z hlediska energetické náročnosti jedno, zda takové displeje zobrazují černou, bílou, nebo jakoukoli jinou barvu. Souvisí s tím také fakt, že černá je na AMOLEDech opravdu černá, kdežto na LCD nikdy úplně černá nebude, neboť za bodem svítí světlo.

Autor k narůstajícímu rozlišení displejů podotýká, že v současnosti jsme dospěli do stavu, kdy běžné lidské oko nedokáže nejjemnější displej rozlišit od méně jemného. A na tom postavil filozofii své aplikace, která do obrazu promítá černou mřížku s nastavitelnou hustotou, čímž vypíná část bodů, které by jinak byly aktivní. Pokud je “zhasnuta” alespoň polovina nebo více obrazových bodů, měl by displej odebírat méně energie, aniž by se tím znatelně snížila jeho čitelnost.

Dnešní displeje jsou dle autora zbytečně jemné Dnešní displeje jsou dle autora zbytečně jemné

Dnešní displeje jsou dle autora zbytečně jemné Dnešní displeje jsou dle autora zbytečně jemné

Opravdu ušetříte s AMOLED černou barvou?

Server Android Authority se minulý týden zabýval otázkou, zda černé respektive tmavé uživatelské rozhraní skutečně přináší na AMOLEDech úsporu energie. I zde je vysloven předpoklad, že AMOLED vyžaduje méně energie, když zobrazuje černé body, neboť příslušné LED diody jsou vypnuty a nevyžadují tedy vůbec žádnou energii. Na druhé straně LCD displeje používají podsvícení i při zobrazování černých obrazových bodů – panel jen blokuje světlo přicházející z podsvícení, nicméně stále spotřebovává energii.

Redaktoři serveru Greenbot udělali test: vzali nejnovější Motorolu Moto X, která má 1080p AMOLED displej, a aplikaci na měření proudu, odebíraného z akumulátoru. Odběru proudu pak byl měřen v opakovaných intervalech s využitím dvou různých režimů zobrazení v programu Reddit Sync, který nabízí barevné, nebo převážně černé pozadí.

Reddit Sync nabízí barevné, nebo převážně černé pozadí Reddit Sync nabízí barevné, nebo převážně černé pozadí

Samozřejmě tento typ testu nebere v úvahu odběr ostatních komponent, nicméně pro omezení dopadu ostatních procesů byly ukončeny úlohy na pozadí a telefon přepnut do režimu Letadlo.

Odpověď na otázku, zda ušetříte s AMOLED černou barvou, je kladná. Nastavení tmavého UI opravdu pomohlo snížit odběr proudu a tím prodlužit výdrž baterie. Spotřeba energie se snížila celkově o 41 % ve srovnání s barevnou verzí, což je hodnota, která určitě stojí za pozornost.

Spotřeba energie se snížila celkově o 41 % ve srovnání s barevnou verzí Spotřeba energie se snížila celkově o 41 % ve srovnání s barevnou verzí

Abychom AMOLEDy jen nechválili, měli bychom ale také přiznat skutečnost, že LCD displeje ve srovnání s AMOLEDy mají nižší odběr proudu při vysokém nastavení jasu, což znamená, že AMOLED nemusí být ve všech situacích efektivnější volbou.

Často kladené otázky

Protože se kolem aplikace množí celá řada spekulací, dohadů a pochybností, autor přímo v Obchodě Play odpovídá na některé nejčastěji kladené dotazy. Projděme si je tedy i my.

K čemu mi Pixel Battery Saver bude dobrý?

Představte si následující situaci: baterie vašeho telefonu je těsně před vybitím a vy zrovna potřebujete najít něco důležitého na Internetu. Nastavení nižší úrovně jasu často nestačí a odběr energie je stále větší, než byste si přáli. Přesně to je situace, kdy se hodí tímto programem část obrazových bodů úplně vypnout.

Existuje celá řada aplikací, které umí ztmavit obrazovku. Je tato jiná?

Ano, je. Tato aplikace funguje jiným způsobem – místo toho, aby překrývala obraz transparentním obrázkem (nicméně tato možnost je jako volitelná v prémiové verzi), ale zobrazuje na displeji zcela černou mřížku, čímž zhasne/vypne část obrazových bodů a sníží celkový odběr obrazovky.

Opravdu potřebuji AMOLED displej?

Nejlepších výsledků skutečně dosáhnete s AMOLED displeji, kde černý obrazový bod znamená vypnutý bod. Nicméně i u jiných typů obrazovek černé body mohou přinést úsporu baterie, takže prostě stojí za to ji alespoň zkusit.

Ve statistikách spotřeby baterie vidím, že tato aplikace spotřebuje hodně energie. Proč?

Nedívejte se na statistiky, ale na skutečnou spotřebu baterie. Pravděpodobně si aplikace pro sledování spotřeby “myslí”, že Pixel Battery Saver zobrazuje obraz na displeji po celou dobu, proto ho ukazuje v informacích o spotřebě energie. Ve skutečnosti tato aplikace vypne část obrazovky a šetří energii, nikoliv spotřebovává.

Bylo by dobré, kdyby aplikace uměla zapnout zobrazení mřížky automaticky dle stavu baterie.

Autor již přidal tuto funkci (a mnoho dalších) do další verzi aplikace, která zatím nebyla zveřejněna, takže zůstaňte naladěni! :)

Kde najdu prémiovou verzi aplikace?

Z důvodu omezení Obchodu Play pro svou zemi autor zatím hledá možné řešení.

Jak Pixel Battery Saver funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.4.4 jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S3 s alternativní ROM CyanogenMod 11.0 M10 (Android 4.4.4). Hned po spuštění se po krátké úvodní animaci ocitnete přímo v prostředí programu. Veškeré důležité prvky vměstnal autor na jednu obrazovku, po které se budete posouvat klasickým “listováním”.

Uživatelské prostředí aplikace Pixel Battery Saver Uživatelské prostředí aplikace Pixel Battery Saver

Na prvním místě je nejdůležitější přepínač – Specify the mesh level (density of the turned off mesh pixels), kterým volíte hustotu mřížky a tím i počet zhasnutých bodů. Jak bude vypadat výsledek, uvidíte hned po přepnutí volby (vidět je to na následujících snímcích) Nutno konstatovat, že se zvyšováním hustoty displej viditelně tmavne a současně s tím i “hrubne” a snižuje se čitelnost. Režim Highest je již opravdu jen pro otrlé, nebo pro nouzové situace.

Další možnosti jsou:

  • Overlay the navigation bar – překryje také navigační panel.
  • Start service on boot – spustí službu (a tím i zobrazování mřížky) po restartu zařízení.
  • Tlačítko Restart service restartuje službu.
  • Tlačítko Turn off and close provede vypnutí mřížky a ukončení aplikace.
  • Přes tlačítko Translate PBS můžete kontaktovat autora a nabídnout mu pomoc s překladem.

V kontextové nabídce najdete jen položku Exit pro ukončení programu. To je z hlediska uživatelského rozhraní vše.

Jak to vypadá v praxi?

A co když je to pravda?

Samozřejmě platí pravidlo “důvěřuj, ale prověřuj”, proto jsme podrobili aplikaci redakčnímu testu. Použili jsme test baterie, který je součástí aplikace AnTuTu Tester. Tento test opakovaně napodobuje některé časté činnosti, jako je prohlížení webových stránek, hraní her, přehrávání videa a zvuku, přičemž sleduje stav baterie. Je jasné, že na intenzitě spotřeby se během testu patrně nejvíce podílí procesor, nicméně i obrazovka bude mít svůj citelný podíl. Pro účely testování jsme “natvrdo” zvolili nejvyšší úroveň podsvícení displeje.

V prvním kole jsme testovali bez zapnuté mřížky. Výsledné skóre bylo 3478 bodů.

Ve druhém kole jsme naopak zapnuli maximální mřížku, čímž jsme rapidně snížili čitelnost textů na displeji, jak ostatně můžete vidět i ze snímku, pořízeného po skončení testu. Výsledné skóre ovšem bylo opravdu vyšší – konkrétně 3638 bodů. To znamená o 4,6 % lepší výsledek.

Výsledek s vypnutou mřížkou: 3478 bodů Výsledek s vypnutou mřížkou: 3478 bodů

Výsledek s maximální mřížkou: 3638 bodů Výsledek s maximální mřížkou: 3638 bodů

V praxi nemusí necelých pět procent navíc znamenat rapidní zvýšení výdrže, nicméně je nutné brát v úvahu fakt, že test probíhá většinu času pod plným zatížením procesoru, což není právě typické pro většinu případů běžného používání chytrého telefonu. Lze předpokládat, že při procházení webových stránek, čtení e-mailů, psaní textů a dalších činnostech, při kterých se na spotřebě displej podílí větší mírou, může mít zapnutí mřížky podstatně větší efekt – čekali bychom hodnotu kolem 10 %, což může znamenat i o tři hodiny delší čas na jedno nabití.

Samozřejmě daní za toto prodloužení je určitý nekomfort – přeci jen při nejúspornějším režimu se nám na Galaxy S3 četl text jen s velkými potížemi. Například u navigace ale horší kvalita zobrazení nebyla zásadní překážkou.

Resumé

S aplikací Pixel Battery Saver očividně můžete prodloužit výdrž na jedno nabití, a to především v případech, kdy telefon využíváte k zobrazování informací. Například při hraní her, kdy zásadní roli v celkové spotřebě hraje procesor, nebo navigace, kde baterku “žere” GPS modul, nebude výsledný efekt úspory tak markantní.

Uživatel tak bude stát především před rozhodnutím, jakou intenzitu mřížky má zvolit – zdali obětuje dobrou čitelnost ve prospěch delší výdrže, nebo naopak. Je na každém, jaký kompromis je schopen akceptovat.

Celkový dojem trochu kazí způsob komunikace autora s uživateli. Věty jako “Pokud tato aplikace nefunguje na vašem telefonu, prostě ji ignorujte, ale nemusíte hodnotit mou práci jednou hvězdičkou” či “Pokud stále nerozumíte, stačí se podívat na screenshoty.” jsou sice lehce arogantní ale ještě v relativně pořádku. Nicméně například jednomu z uživatelů, který tento program označil v komentářích jako virus, autor odpověděl: “Sám jsi virus!” Názor si jistě uděláte sami. Chápeme sice, že neznalost, spojená s pocitem “všeználkovství” může vzbudit negativní emoce, nicméně není to pro autora dobrá vizitka.

Pixel Battery Saver si zatím nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 4,2. 2,1 MB velký balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším (a nejlépe s AMOLED displejem).

01e1c891ea9b5f6a1baba3adde4bdf43?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)