Boření mýtů #1: Dokážou externí fotoaplikace pořizovat lepší snímky?

Boření mýtů

Nedávno nám jeden z našich čtenářů napsal, že někde četl o tom, že u telefonů může mít vliv na kvalitu fotografií i použitá aplikace na focení. Požádal nás o test, pokud možno u levných telefonů, kde bychom srovnali defaultní a externí fotoaplikace. Nám to přišlo jako super nápad, a tak jsme se z toho rozhodli udělat takové „naše“ boření mýtů.

Dokáže externí fotoaplikace ovlivnit kvalitu fotografií?

Jelikož jsme zrovna na testování měli zapůjčený LG K4 (2017), který patří do nižší třídy, rozhodli jsme se tohle boření mýtů provést na něm. A to hned z několika důvodů, kvalita fotografií je u levných telefonů logicky špatná, proto lidé mnohem častěji budou hledat možnosti, jak vylepšit jejich kvalitu. U vlajkových modelů zase nejsou rozdíly v kvalitě fotek tak velké, aby si lidé vyhledávali možnosti, jak fotografie vylepšit. Druhý důvod, proč jsme zvolili tohle LG je díky tomu, že kvalita pořízených fotografií u tohoto modelu je pod průměrem i u levných telefonů, takže každé i malé vylepšení by se hodilo.

LG K4 (2017) fotoaparát

Kromě klasické defaultní aplikace LG pro focení, jsme dále vybrali tři oblíbené fotoaplikace, které se dají zdarma stáhnout z Google Play. A to Open Camera, A Better Camera a Camera FV-5 Lite. Stejně jako u recenzí telefonů, i zde jsme nepoužívali manuální režim, ale nechali automatické nastavení včetně poměru fotografie. Při fotografování jsme se vždy co nejvíce snažili vytvořit fotografii ze stejného místa, ne vždy se to zcela povedlo. Nicméně ve většině případů jsou fotografie ze stejného místa, takže se dá dobře porovnat kvalita.

Open Camera
Open Camera
A Better Camera
A Better Camera
Camera FV-5 Lite
Camera FV-5 Lite

Mýtus vyvrácen

Jak se můžete sami přesvědčit, externí fotoaplikace z fotoaparátu nedokážou vymáčknout lepší snímky. Kvalita se měnila hlavně tím, jak dobře zrovna dokázal objektiv scénu zaostřit. Jediné výraznější změny si můžeme všimnout u informační cedule, kde defaultní LG fotoaplikace pozměnila barvu pozadí a přidala do fotografie chladnější barvy. Takže za nás říkáme, že je mýtus zbořen. Externí fotoaplikace nedokážou vylepšit vaše snímky.

Někteří můžou namítat, že externí aplikace mají oproti té defaultní manuální režim, se kterým by šlo dosáhnout lepších výsledků. To je sice pravda, ale lidé, kteří si pořídí levný telefon, pravděpodobně nechtějí trávit před pořízením momentky několik minut správným nastavováním. Velká většina lidí bude používat automatický režim a u něj jsme neviděli výraznější změny u pořízených fotografiích.

Máme v boření mýtů z mobilního světa pokračovat? Znáte nějaký „mýtus“, který bychom mohli potvrdit nebo vyvrátit?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)