LG K4 (2017): Levný telefon pro nenáročné (recenze)

LG K4 (2017)

V minulém roce LG představilo novou řadu K. V ní nalezneme telefony střední a nižší třídy, před nedávnem se oznámila nová generace telefonů této řady. My se dnes podíváme na jeden z těch levnějších modelů LG K4 (2017). Dokáže uspět v nižší třídě? To a mnohem více se dozvíte v naší recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

K testování nám od LG přišel pouhý telefon bez krabičky a balení, takže jsme vám nemohli vyfotografovat, co vše v balení najdete. Nicméně ve finálním prodejním balení lze nalézt standardní výbavu. A to telefon, nabíječku, baterii, USB kabel a manuály.

Design a konstrukce

Jedná se o velmi levné zařízení, takže je celkem logické, že je vyrobeno z plastu. Jedna taková specialita, která si dnes již moc nevidí je to, že se dá oddělat zadní kryt a vyměnit baterie. Stejně tak se musí oddělat zadní kryt a baterie, pokud chcete vložit do telefonu microSD kartu a nanoSIM. Obzvlášť simkarta do telefonu zapadne velmi pevně a nechce se jí pak vůbec ven, k jejímu vyndání budete potřebovat hodně šikovné prsty nebo třeba pinzetu. Na zadní straně nalezneme také hlasitý reproduktor, takže nehrozí zakrývání prstem.

LG K4 (2017) displej 2

Na přední straně nalezneme 5 palců velký IPS displej, který má rozlišení 480 x 854 px. To ve výsledku dává hustotu pixelů 196 ppi. Displej si vzal 65,5% přední strany telefonu, což není zrovna ideální, rámeček na vrchní i spodní straně je velký. I přes to se ale dá telefon ovládat jednou rukou, jen do protilehlých rohů to chce občas přechytit telefon v ruce. Notifikační dioda u telefonu chybí.

Na bocích telefonu nalezneme pouze ovládání hlasitosti. Nemile nás ale překvapila kvalita těchto tlačítek, kdy při normálním nošení v kapse a používání, začaly odpadávat malé plastové kousky. To je něco, co se nedá omluvit ani nízkou cenou telefonu. Na vrchní straně telefonu nenajdeme nic. Na spodku telefonu pak najdeme mikrofon, microUSB konektor a zdířku pro 3,5 mm Audio Jack.

Čtečku otisku prstů v telefonu nenajdeme

V této cenové kategorii by čtečka otisků byla příjemným bonusem. Z fotek to vypadá, že ji nalezneme na zadní straně. Jenže po vybalení telefonu a prvním ohmatání zjistíte, že se jedná pouze o vypínací a zapínací tlačítko. Jedná se tak o docela lišácké řešení, které by mohlo některé zákazníky zmást.

Obraz a zvuk

Telefon LG K4 (2017) dostal stejný 5 palců velký IPS displej, jako vyšší model K8. Akorát se snížilo rozlišení na 480 x 854 px, což dává ve výsledku 196 ppi. I když je rozlišení displeje malé, nejedná se o něco, kvůli čemu by se nedal normálně využívat. Pokud přecházíte z telefonu s vysokým rozlišením, rozdílu si všimnete. Oproti jiným levným telefonům je ale rozdíl minimální, a to i díky velmi dobré kvalitě samotného displeje. Velmi pěkně dokáže zobrazit barvy a má poměrně dobré pozorovací úhly. Mezery naopak má u intenzity podsvícení displeje, kde i na maximální hodnotu to není ideální.

LG K4 (2017) displej

Reproduktor nalezneme na zadní straně a jeho kvalita je průměrná. Hlasitost by nicméně mohla být vyšší. Zvukový výstup je na tom velmi podobně, nejedná se o žádnou tragédii, ale ani nepřekvapí. Vzhledem k tomu, že v balení nejsou sluchátka, musíte si obstarat vlastní.

Hardware

Zatímco ostatní telefony řady K dostaly lepší procesor, u LG K4 (2017) to alespoň z pohledu výkonu nedopadlo moc slavně. Původní MediaTek 6735M nahradil Snapdragon 210. Ten je z pohledu benchmarků o něco pomalejší. Na druhou stranu ale podporuje například novou verzi Bluetooth. A po pravdě změny v procesoru si asi ani nevšimnete. Na každodenní úkony má výkonu dostatek, nicméně jakmile chcete po telefonu více úkonů rychleji po sobě, tak se občas trochu zadýchá a zpomalí.

LG K4 (2017) kryt

Nepomáhá tomu ani to, že LG K4 (2017) má jen 1 GB RAM. Vnitřní paměť se rovněž nezvětšila a zůstala na hodnotě 8 GB. K dispozici pro uživatele je pak jen 3,7 GB, naštěstí jde rozšířit pomocí microSD karet. Co se týče her, tak si zahrajete i 3D hry jako třeba Real Racing 3, počítejte ale s tím, že to bude na nízké nastavení grafiky. U mnoha jiných her můžete narazit na problémy se spuštěním díky malému rozlišení a malé paměti RAM.

Co se týče konektivity, tak potěší, že LG K4 (2017) nabídne kompletní podporu LTE i VoLTE. Wi-Fi jede dobře, má standardní dosah, bohužel ale chybí podpora 5 GHz sítí, což se tak trochu vzhledem k ceně dalo předpokládat. Bluetooth je ve verzi 4.1. GPS jsme testovali s Google Maps a nenarazili jsme na žádný problém. Nechybí také FM rádio.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=“423766″]

Výdrž na baterii

LG K4 (2017) nabízí podobně jako jiné modely z řady K také vyměnitelnou baterii. Ta má kapacitu 2500 mAh. To je poměrně zajímavá hodnota vzhledem k tomu, že telefon má slabý, úsporný procesor a nízké rozlišení displeje. Bohužel výdrž telefonu se moc neliší oproti podobným levným telefonům. Při menší využívání, se dá poměrně lehce dosáhnout na dva dny, když ale budete telefon využívat často, vydržíte s ním dva dny v práci, v podvečer druhého dne už ale bude potřeba nabíjet.

LG K4 (2017) baterie

Systém

Pokud budete chtít Android 7 Nougat v nižší střední třídě, budete si muset pořídit LG K8 nebo LG K10. Levnější LG K4 (2017) funguje stále pouze na Androidu 6.0.1 Marshmallow. Alespoň vzhledově se snaží blížit čistému Androidu a nevymýšlí se různé podivné grafické nadstavby. Plusem je rozhodně to, že v Launcheru existují další tři verze. Dá se vybrat mezi menu s aplikacemi, bez menu, nebo jednoduchý režim pro nenáročné uživatele.


Fotoaparát a natáčení videa

Hlavní fotoaparát má rozlišení 5 MPx, LED blesk, světelnost objektivu f/2.6 a autofokus. Co se týče pořizování fotografií, nevede si zase tak špatně. Při dobrých světelných podmínkách dokáže občas vykouzlit poměrně povedené snímky, když přihlédneme na cenu telefonu. Problémy trochu jsou s focením objektů na blízko, kdy ne moc dobře funguje ostření. U videa je to bohužel o úroveň hůř. Pořízené video se natáčí v rozlišení 720p při 30 FPS, výsledná kvalita je ale špatná a zde telefon oproti konkurenci v podobné cenové kategorii hodně zaostává.

Fotografie

Ukázkové video z LG K4 (2017)

LG K4 (2017) – ukázkové video (HD)

LG K4 (2017) - ukázkové video (HD)

Závěr

Nová verze LG K4 (2017) by se podle vyjádření českého LG měla dostat na trh někdy v těchto dnech. Doporučená cena telefonu je 3 199 Kč. V podobné cenové hladině se dá sehnat Xiaomi Redmi 4A, které nabízí lepší výkon, lepší fotoaparát a lepší displej, na druhou stranu mu chybí podpora českého LTE. Globální verze tohoto Xiaomi začíná na částce 4000 Kč. Nicméně i telefony jiných značek, jako třeba Asus ZenFone GO ZB500KL, jsou na tom o trochu lépe. V cenové hladině okolo 3 500 Kč je to pořádně nabité a LG nemá mnoho ostrých nábojů, kterými by se mohla pustit do konkurence.

Na závěr by se LG K4 (2017) dalo shrnout jako průměrný telefon s pěkným displejem, vyměnitelnou baterií a solidním zpracováním. Je tu ale několik věcí, které se nám na telefonu nelíbí. Nejprve to jsou nekvalitně zpracovaná tlačítka pro ovládání hlasitosti, dále problémy s výkonem při větším využití telefonu a na konec špatná kvalita videí. Pokud postupně cena telefonu spadne jako u verze z roku 2016, mohlo by se jednat o ideální mobil pro nenáročné uživatele, kteří nechtějí dát za telefon mnoho peněz, ale zároveň nechtějí mít hloupý telefon.

Klady

+ Solidní zpracování telefonu.
+ Vyměnitelná baterie.
+ Na svou cenu kvalitní IPS displej.

Zápory

– Nekvalitně zpracovaná tlačítka hlasitosti.
– Špatná kvalita pořízených videí.
– Nedostatek výkonu při intenzivnějším používání.

Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)