LG K10 (2017): rozumný základ ve slušivém kabátku (recenze)
- Recenze
- Vašek Švec
- 3.3.2017
- 3
Společnost LG na začátku roku představila omlazené portfolio telefonů nižší až nižší-střední třídy spadajících pod řadu LG K. Nám se do rukou dostal nejvýše postavený model této řady. Po vzoru jiných značek se už ani LG nesnaží vymýšlet nové názvy pro každý omlazený model a tak novinku pojmenovalo jasně, stručně a výstižně – LG K10 (2017). Jaké má tato novinka šance v zaplněném segmetu telefonů nižší-střední třídy?
Obsah recenze
- Vzhled a dílenské zpracování
- Obraz a zvuk
- Hardware a displej
- Herní výkon
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Systém
- Fotoaparát
- Závěr
Stylový oblázek
První, co nás na telefonu LG K10 (2017) zaujalo rozhodně nebyly specifikace či nějaké speciální funkce, nýbrž design. Ten se jihokorejcům opravdu povedl a telefon tak můžeme bez váhání zařadit mezi nejhezčí ve své třídě. Pochválit musíme LG za kombinaci černé se zlatou po okrajích. Na spodní hraně telefonu naleznete poměrně výraznou zlatou plochu, která se s přechodem na okraj telefonu zužuje až na tenkou linku. Přední strana je kryta 2.5D sklem, které navazuje na zakulacené tvary celého telefonu. Navíc by se mělo jednat o odolné sklo Corning Gorilla Glass 3 opatřené oleofobní vrstvou díky které se lze velmi snadno zbavit otisků prstů.
Na zádech telefonu LG K10 (2017) se pak setkáváme s čím dál méně častým jevem a sice snímatelným krytem pod kterým se navíc nalézá uživatelsky vyměnitelná baterie. Kryt je, stejně jako zbytek konstrukce telefonu, plastový. Textura na krytu připomíná broušený kov. Díky polomatné úpravě sice na zadním krytu nebude vidět každý váš dotek, čas od času se ale budete nuceni zbavovat se otisků.
Kvalitou zpracování je na tom LG K10 (2017) velmi dobře. I přes použití rozebíratelné plastové konstrukce jsme se nedočkali vrzání, což nás mile překvapilo. Je ovšem fakt, že lze těžko předvídat, jak na tom v tomto ohledu telefon bude po takovém roce používání. Jedinou připomínku tak máme k okraji telefonu, na kterém byla lehce cítit ostrá hrana zadního krytu, který na jedné straně testovaného úplně stoprocentně nelícoval. Hrana je však natolik malá. že jsme ji při běžném používání ani neregistrovali.
Za co však LG nepochválíme je rámeček okolo displeje. Zejména prostor pod displejem je až trestuhodně nevyužitý. Přitom to bylo právě LG, které mezi prvními začalo zbytečně tlusté okraje okolo displejů telefonů řešit. Ostatně také nejnovější LG G6 se může pochlubit velmi tenkými okraji okolo displeje. Na co nejlépe využitou čelní plochu u levnějších telefonů si tak zřejmě budeme muset ještě chvíli počkat. Nemile nás zaskočila také absence notifikační LED.
Falešná čtečka na zádech?
Vedle objektivu fotoaparátu a výstupu hlasitého reproduktoru na zádech telefonu LG K10 (2017) naleznete něco, co byste na první pohled mohli považovat za čtečku otisků prstu. Není tomu však úplně tak. Telefon LG K10 (2017) se sice při svém představení pyšnil čtečkou otisků prstu, ta je však přítomna pouze ve vybraných specifikacích tohoto modelu. Například v Indii tak tento telefon pořídíte se čtečkou na zádech, zatímco v Evropě prodávaný model s označením M250n má na zádech pouhé tlačítko.
Zapínací tlačítko na záda LG poprvé umístilo u modelu G2 a tímto řešením pak disponovala i celá řada přístrojů po něm, včetně předchůdce námi testovaného telefonu. Oproti zmíněným telefonům má však LG K10 (2017) tlačítka hlasitosti umístěna poněkud neergonomicky na levém boku. Tlačítka jsou navíc poměrně malá a špatně se hledají.
Překvapivě dobrý displej a špatný reproduktor
Smartphone LG K10 (2017) disponuje IPS displejem o úhlopříčce 5,3″, který díky rozlišení 1280 x 720 px nabídne jemnost obrazu dnes již lehce podprůměrných 277 ppi. Pokud však telefon nehodláte využívat k hrátkám s virtuální realitou, pravděpodobně při běžném používání nižší jemnost displeje ani nezaznamenáte. Oproti tomu zbylé vlastnosti displeje musíme hodnotit více než pozitivně. Výborně jsou na tom pozorovací úhly a také čitelnost na slunci je na danou kategorii nadprůměrná. Rovněž barvy jsou nadprůměrně syté a podání černé na poměry IPS displejů až překvapivě dobré. Doteková vrstva zvládá zpracovat až 10 doteků zároveň, během testu nás však trápila její přecitlivělost. Zejména při procházení seznamem aplikací totiž občas docházelo k nechtěnému spuštění aplikace a nechtěné doteky jsme poměrně často registrovali také při hraní.
Za co však LG K10 (2017) nepochválíme je zvuk hlasitého reproduktoru, který podává skutečně slabý výkon. Maximální hlasitost lze ještě označit za dostatečnou. Kvalita reprodukce je však i při nižších úrovních hlasitostí nevalná a pokud zvýšíte hlasitost, dočkáte se nejen plechového projevu samotného reproduktoru ale také rezonujících plastů. Naopak kvalita zvukového výstupu skrze 3,5mm jack je na slušné úrovni a běžného posluchače tak LG K10 (2017) rozhodně nepohorší. Rovněž kvalita a hlasitost telefonního reproduktoru je na slušné úrovni.
Hardware vylepšený v každém směru
Nové LG K10 (2017) sice nepatří mezi výkonnostní rekordmany, oproti svému předchůdci si však v řadě parametrů výrazně polepšil. Tak předně se již nedočkáte přesluhujícího Snapdragonu 410, ale základního osmijádra od Mediateku. Konkrétně se jedná o 64bit Mediatek MT6750 s procesorovými jádry Cortex-A53 pracujícími na frekvenci 1,5 GHz a grafickým čipem Mali-T860MP2. Také operační paměť poporostla a to z původních 1,5 GB na rovné 2 GB. Interní úložiště pak nabízí 16 GB prostoru, z čehož je pro uživatele dostupných necelých 11 GB. Samozřejmostí je možnost rozšíření o microSD karty. V populárním benchmarku AnTuTu pak LG K10 (2017) získalo skóre lehce přesahující 30 tisíc bodů.
Specifikace telefonu LG K10 (2017)
[aps_product_sz id=“423769″]
Hry ho nezaskočí
Jak padlo již výše, telefon LG K10 (2017) disponuje osmijádrovým procesorem a grafický výkon mu dodává dvoujádrový čip Mali-T860MP2. Díky použití pouze HD displeje pak tato kombinace stačí prakticky na libovolnou hru, která se v současnosti nalézá na Google Play. My jsme otestovali například závodní tituly Real Racing 3 a Gear Club, akční střílečku Modern Combat 5 či tahovou strategii XCOM: Enemy Within. Všechny zmíněné tituly na telefonu běžely bez jakýchkoli problémů.
Konektivita aneb potřebné nechybí
LG K10 (2017) lze řadit mezi levnější telefony a to se zákonitě musí promítnout do všech podstatných oblastí. Výjimkou není ani oblast konektivity, kde se budete muset smířit s jistými kompromisy, telefon však rozhodně nepostrádá nic zásadního. Přítomno je LTE na všech u nás používaných frekvencích a telefon má podporu také VoLTE. Samozřejmostí je také Bluetooth, v tomto případě ve verzi 4.2. Potěší pak přítomnost NFC. Škoda jen, že telefon nepodporuje 5GHz pásmo Wi-Fi, to mu však většina potenciálních kupců pravděpodobně odpustí. O určování polohy se v tomto případě stará GPS s podporou A-GPS a GLONASS. Přítomno je také FM rádio. K nabíječce nebo počítači telefon připojíte pomocí microUSB konektoru. Potěší pak podpora USB-OTG pomocí kterého k telefonu připojíte například flash disk.
Výdrž na baterii
Smartphone LG K10 (2017) disponuje uživatelsky vyměnitelnou baterií o kapacitě 2800 mAh. Oproti svému předchůdci si tak letošní model polepšil o slušných 500 mAh. I přes toto navýšení lze výdrž baterie označit pouze jako průměrnou. Při náročném použití, kdy byl displej telefonu denně zapnut okolo 3,5 hodin nám telefon vydržel v průměru 1,5 dne. Při méně náročném a v praxi i běžnějším používání pak můžete dosáhnout až na dvoudenní výdrž.
Konečně Android 7 v nižší třídě
Telefonů s Androidem 7 Nougat na trhu bohužel stále příliš nenalezneme, dvojnásob to pak platí v nižších cenových kategoriích. O to více nás potěšila přítomnost nového systému na palubě LG K10 (2017). Jedná se sice „jen“ o Android 7.0 a nikoli nejnovější 7.1.1 i tak je na tom ovšem LG K10 (2017) lépe než většina konkurentů. Systém je navíc velmi dobře optimalizován a tak byl po celou dobu testování velmi plynulý a navíc jsme se nesetkali ani s pády aplikací. LG navíc do systému implementovalo velké množství úprav a vylepšení. LG UX nás však občas dokázalo potrápit nepřehledností, na kterou bychom si nejspíš po delším používání zvykly, během týdenního testu nám však design prostředí úplně k srdci nepřirostl.
Mezi zajímavé funkce a vylepšení, které se nám během testu zalíbily řadíme například tyto:
- Notifikační lišta ve stylu čistého „nugátu“ s možností listovat mezi přepínači a měnit jejich pozice.
- Launcher s možností nastavit velikost mřížky, téma a styl (s/bez menu aplikací a jednoduchý režim).
- Multitasking se snadným spouštěním aplikací na rozdělené obrazovce, připnutím aplikací či jejich ukončením.
- Možnost opětovné instalace aplikace do 24 hodin po jejím odinstalování.
- Základní, ale funkční a přehledný správce souborů.
- Zapnutí/vypnutí displeje poklepáním včetně zabezpečení KnockCode.
Fotoaparát a natáčení videa
Čip primárního fotoaparátu v případě telefonu LG K10 (2017) disponuje rozlišením 13 MPx a objektivem o světelnosti f/2.2. Senzor má velikost 1/3″ a pixely 1.12 µm. Pokud bychom měli co nejstručněji shrnout fotografické schopnosti novinky od LG, použili bychom termín „mírný nadprůměr“. Za dobrých světelných podmínek s telefonem pořídíte vcelku obstojné momentky, které však občas trápí lehce vybledlé barvy. Při focení bližších objektů vás zase může potrápit automatické zaostření. Horší je to s natáčením videa. To telefon zvládá v až 1080p při snímkovací frekvenci 30 fps. Video z telefonu však bude i při vaší největší snaze roztřepané, neostré a místy i nepříliš plynulé.
Aplikace je velmi jednoduchá a přehledná, velmi rychle si tak na práci s fotoaparátem LG K10 (2017) zvyknete. Přítomna je také vcelku obvyklá plejáda funkcí v čele s HDR, rozpoznáváním obličeje, hlasovým ovládáním či barevnými efekty. Chybí snad jen sofistikovanější manuální režim.
Fotografie
Video
LG K10 (2017) – ukázka videa
Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE
Závěr
Telefon LG K10 (2017) by měl na náš trh dorazit již velmi brzy a to za doporučenou maloobchodní cenu 5 399 Kč s DPH. Cena by, vzhledem k výbavě, mohla být o pár stokorun nižší, LG K10 (2017) se tak totiž dostává do souboje s velmi povedeným telefonem Honor 7 Lite. Čínský konkurent je sice na trhu již nějakou chvíli, nabídne však obdobný výkon, kovové tělo či čtečku otisků prstů. Oproti tomu LG boduje novějším Androidem či opravdu povedeným, stylovým designem.
Mezi další trumfy testovaného telefonu pak patří například kvalitní zpracování, i přes nepatrně nižší jemnost velmi pěkný displej, či skvěle odladěná nadstavba. Zapomenout pochválit nesmíme ani praktické zapínání/vypínání displeje poklepáním či kvalitní zvukový výstup do sluchátek. Pro někoho pak může být velkým kladem také uživatelsky vyměnitelná baterie. Bohužel se telefon neobešel ani bez řady kompromisů. Vedle zklamání z absence čtečky otisků prstů nás zklamala také nepřítomnost notifikační LED. Občas nás dokázala potrápit přecitlivělá dotyková vrstva či neergonomicky umístěná tlačítka pro regulaci hlasitosti. Opravdu špatný je pak hlasitý reproduktor.
Klady
+ kvalitní zpracování
+ stylový design
+ výborně optimalizovaný Android 7.0
+ pěkný displej s možností zapnutí poklepáním
+ dostatečný výkon
Zápory
– absence notifikační LED
– podprůměrné video
– příliš citlivá dotyková vrstva
– chybějící čtečka otisků prstů
– vyšší cena
Za zapůjčení děkujeme společnosti LG.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář