Menu

Změna hesla a následná obnova do továrního nastavení zablokuje telefon

Změna hesla a následná obnova do továrního nastavení zablokuje telefon na celých 72 hodin. Není to ovšem chyba, nýbrž vlastnost. Jedná se totiž o bezpečnostní opatření, které může být v praxi velmi nepříjemné.

Pokud si změníte heslo Google a v následujících třech dnech provedete obnovu telefonu či tabletu s Androidem do továrního nastavení, může vás čekat až tři dny trvající zablokování zařízení. Nejedná se přitom o žádnou novinku, nicméně tento článek si klade za cíl informovat o funkci, o níž není mezi laickou veřejností příliš široké povědomí. Můžete tak předejít stavu, kdy zařízení po vymazání bude trvat na tom, že přihlásit se je možné až po 72 hodinách, přičemž situaci není možné vyřešit jinak, než čekáním. Dozvíte se také další podrobnosti o tomto bezpečnostním opatření, jež může nepříjemně zkomplikovat život.

Proč je mé zařízení uzamknuto na 72 hodin?

K zodpovězení této otázky se musíme vrátit do března tohoto roku, kdy Google představil novou sadu funkcí nazvanou “Device Protection” (“Zajištění ochrany zařízení”) jako součást nově vydané verze Androidu 5.1 Lollipop. Součástí těchto bezpečnostních nástrojů byla také funkce “Factory Reset Protection” (“ochrana resetu zařízení do továrního nastavení”). Zde je také zakopán pes zmiňované 72hodinové blokace, ke které dojde, pokud změníte heslo ke svému účtu Google a následně na telefonu s Androidem 5.1 a novějším provedete obnovu továrního nastavení.

Android 5.1 přinesl funkci Zajištění ochrany zařízení

Android 5.1 přinesl funkci Zajištění ochrany zařízení

V oficiální nápovědě se na toto téma dočtete: “Pokud resetujete heslo svého účtu Google a budete v něm potřebovat obnovit tovární data, bude možné to provést až za 72 hodin po změně hesla. Z bezpečnostních důvodů není možné použít k nastavení zařízení po resetu účet, ve kterém bylo v průběhu předešlých 72 hodin změněno heslo.”

Funkce je navržena tak, aby poskytla čas pro získání kontroly nad účtem Google v případě ohrožení například z důvodu odcizení zařízení. Pointa tkví v tom, že pokud někdo provede změnu účtu a následně obnoví telefon, může tak činit z nekalého důvodu. Po uplynutí 72 hodin již je možné se heslem přihlásit, nicméně kromě zadání hesla bude nutné ještě další ověření.

K čemu je tato funkce dobrá?

Jestliže má zloděj váš telefon, má přístup nejen k účtu Google

Jestliže má zloděj váš telefon, má přístup nejen k účtu Google

Jestliže má zloděj váš telefon, má přístup nejen k účtu Google, ale také SIM kartu s vaším telefonním číslem. Účet lze tedy považovat za zkompromitovaný, nebo přinejmenším vážně ohrožený. Neexistuje způsob, jak zabránit smazání všech stop vašeho účtu na uvedeném zařízení, protože obnovu do továrního nastavení lze provést nejen přes systémové nastavení, kde je k tomuto kroku požadováno zadání PINu či gesta (jestliže je v zabezpečení nastaveno), ale také z konzole pro obnovení. Tato cesta přitom není nijak chráněna. 72hodinový limit tak poskytuje čas na to, abyste dostali účet Google pod svou kontrolu a znovu změnili heslo. Případné další pokusy o přihlášení s původním heslem tak budou přinejmenším po tuto dobu marné.

Pokud přemýšlíte nad tím, jak by asi zloděj mohl získat heslo k vašemu účtu Google, pak nezapomeňte na to, že má v ruce zařízení, ze kterého může požádat o obnovu hesla. Dvoufaktorová autentizace obvykle spoléhá na SMS či e-mail. Zloděj by se tedy bez problémů ověřil z ukradeného telefonu a pravděpodobně bude mít také přístup k vašemu záložnímu e-mailovému účtu, pokud ho ve smartphonu máte nakonfigurovaný.

S aktivní funkcí “Zajištění ochrany zařízení” tedy novopečenému “majiteli” nestačí provést obnovu do továrního nastavení, protože ani poté nebude schopen dostat se do systému. Android v takovém případě bude vyžadovat přihlášení posledním účtem Google, který byl v zařízení aktivní, než došlo ke smazání.

Existuje cesta, jak tuto ochranu obejít?

Odpověď na otázku z nadpisu je v tomto případě stručná a jasná: bohužel ne. Jakmile se aktivuje tato ochrana, nezbude vám než čekat na uplynutí 72 hodin. Telefon bude po tuto dobu prakticky funkčně nepoužitelný. Kromě toho, že se nebudete moci do zařízení přihlásit svým účtem, nepovede se vám to ani se žádným jiným. Tím by se totiž smysl celé ochrany výrazně snížil.

Nepomůže ani obrátit se na podporu Google – ta v takovém případě pouze doporučí vyčkat na vypršení limitu, jak ostatně potvrzuje řada uživatelů, kteří na popisovaný problém narazili. Po tu dobu vám tedy mobil může být užitečný maximálně jako těžítko.

Mohu tuto funkci zakázat?

Ochranu zařízení lze zakázat jako pouze celek – nelze tedy zvolit jen jednu z obsažených funkcí a tu následně deaktivovat. Pokud se rozhodnete k tomuto kroku, kterého jednou můžete litovat, postupujte následovně:

  1. Vstupte do systémového nastavení.
  2. Pokud nemáte aktivní sekci Pro vývojáře, aktivujte ji tak, že v nabídce Informace o telefonu sedmkrát klepnete na položku Číslo sestavení.
  3. Přejděte do sekce Pro vývojáře.
  4. Najděte položku Odemknutí OEM a aktivujte ji. Zobrazí se varování, že tímto krokem zakážete funkce ochrany zařízení, včetně ochrany proti obnově do továrního nastavení. To je to, co hledáte.

Pokud uvedenou položku v nastavení nenajdete, může to být způsobeno dvěma faktory. S největší pravděpodobností jde o to, že dané zařízení nepodporuje ochranu továrního nastavení a váš telefon není chráněn v případě, že se někdo pokusí ho vymazat (nebo může mít řešení třetí strany!). Druhou možností je, že výrobce jednoduše uvedený přepínač ve vývojářských možnostech zakázal.

Jak poznám, zda můj telefon má funkci ochrany aktivní?

Žádost o ověření účtu Google

Žádost o ověření účtu Google

Nejjednodušší způsob je prostě se pokusit provést obnovení továrního nastavení. Přijdete tím ale o všechna data, aplikace, nastavení, … Pokud se poté zobrazí žádost o přihlášení účtem Google, pak je zařízení chráněno. V opačném případě není.

Jestliže obnovu provádět (z pochopitelných důvodů) nechcete, počítejte s tím, že ochrana zařízení je aktivní na téměř všech zařízeních s operačním systémem Android 5.1 nebo vyšším. Bude také fungovat na některých telefonech prodaných s verzí 5.0.x (5.0, 5.0.1, 5.0.2), jako je například Galaxy S6, které byly následně aktualizovány na Android 5.1.

Varuje mě zařízení v případě rizika zablokování?

Bohužel ne. Sice by bylo vcelku logické, aby systém varoval, že dojde k zablokování přístroje v případě, že jste před obnovou do továrního nastavení měnili heslo, nicméně poskytl by tak zloději informace, které třeba neví.

Co způsobí změna hesla? aneb Poučení a shrnutí závěrem

Pokud jste změnili heslo k účtu Google a máte zařízení s Androidem 5.1 a novějším, doporučujeme počkat tři dny před případným obnovením do továrního nastavení! Pokud provedete obnovu méně než tři dny po změně hesla a pokusíte se přihlásit do zařízení s vaším účtem Google, narazíte na chybové hlášení a nepovede se vám přihlásit ani žádným jiným účtem po dobu 72 hodin.

Zdroje: Android Police, Nápověda Nexus, Android Central, Android Headlines.

 

Komentáře

Majk

Majk

16.7.2015 21:46

A co když udělám full wipe?

gMajkl

z aplikace
16.7.2015 22:21

Konečne něco na světu androida co mi vázne pomohlo a dočetl jsem to od začátku až do konce. moc děkuji autorovi za varování :)

Nekecal Varvažov

Nekecal Varvažov

16.7.2015 22:35

Doporučuji kontinuální křivky.

europoint

europoint

16.7.2015 23:01

Je nějaká souvislost v případě, že mám nastavené dvoufázové ověření účtu Google?

Pipa

z aplikace
17.7.2015 0:59

Takže jsem pochopil, že se nejedná o změnu hesla ale reset. Což je něco úplně jiného.

Kubo :S

Kubo :S

17.7.2015 5:13

Telefón sa dá predsa rozbehať aj bez Google účtu..takže volať sa z neho bude dať

Libor Foltýnek

17.7.2015 8:52

Já to chápu tak, že nemůžu nastavit jiný účet na resetovaném zařízení, ale podle té hlášky, co je v článku, bych chápal, že se znalostí nového hesla bych se ke stejnému účtu přihlásit měl. (Zařízení bylo resetováno. Pro pokračování se přihlaste ke stejménu účtu, se kterým bylo zařízení dříve synchronizováno)

abbadc

abbadc

z aplikace
17.7.2015 10:11

Po resetu neni mozne se k uctu pruhlasit, pokud to ovsem vyrobce nezakazal, moje custom rom to nema. Ten článek by mohl byt trochu problém, běžný uzivatel se s tim v životě nesetka a zlodejum ste napovedeli….

Noe

Noe

17.7.2015 11:13

Nebude se dát volat nepustí tě to dál, než na zadání ověření. Důležité je, že to telefon musí podporovat vím zatím 100 % jen u nexus 6.

jjj

jjj

17.7.2015 13:10

A co když přehraju systém? S tím to taky počítá?

Lukáš

Lukáš

17.7.2015 18:53

Četl jsem to 3x a stále jsem z tohi jelen. Prosím vás, je zde tedy situace, kdy někdo získá můj telefon i můj google účet s heslem. Nechápu, v čem mi 72 hodin blokace pomůže. Ke svému účtu se tedy už nikdy nedostanu, protože v moci ho má zloděj. Tomu stačí počkat 72 hodin a je vysmátý.

Prosím vysvětlete mi – v čem je těch 72 hodin výhodou, když člověk ztratí to nejdůležitější – kontrolu nad google účtem?

Sitler

sitler 2

z aplikace
18.7.2015 10:11

proč je v článku omilana “zmena” hesla, když se jedná o RESET hesla, což je naprosto odlišný proces? dáváte zcela zavádějící informace.

Rosslynch21

Rosslynch2168 0

27.1.2017 17:37

Zdravím :) tahla blokace telefonu se mi stala včera kolem 3 hodiny,bál jsem se že se do telefonu nedostanu .. ale SMS zprávy mi přicházeli ale dovolat se mi nebylo možné .. zkoušel jsem všechno .. Telefon jsem zkoušel dát do továrního nastavení ale nic nepomohlo. když jsem přišel z práce a na internetu napsal to co se zobrazuje po zadání účtu Google a hesla tak mi to našlo tuhle stránku … Děkuji moc Svět Androida :) teď jenom počkat :D

Tidkiuni

tidkiuni 4

9.4.2017 13:15

Lidé zlatí díky. Kolega zapomnel znak od zamykací obrazovky a nevěděl ani heslo do googlu, neměl záložní heslo, ani samsung účet, nevěděl nic. Nefungovalo ani odemknuti na dálku pomocí zařízení správce android. Zkrátka patová situace.

Podařilo se nám změnit heslo do Googlu a telefon vrátit do továrního nastavení přes wipe data and factory reset v bootloaderu.

A hle, kolega se nyní nemůže přihlásit novým účtem do vymazaného telefonu. Nemuze přihlášení ani přeskočit, nic nejede!!

Přesně případ tohoto článku!

Tedy změna hesla do googlu a reset do továrního nastavení v průběhu 3 dní.

Takže nezbude než čekat a za 3 dny by mělo vse fungovat.

Cat143h92

28.4.2017 7:47

Tak manželka blokla telefon,zapoměla odemykací kód…podle návodu provedla reset do továrního nastavení….telefon tři dny používala jako těžítko…a…..může používat dál….telefon stále hlásí:přihlaste se účtem majitele zařízení….co teď???

IvanSheva69

1.8.2017 10:20

Mám ZOPO C2 dostal jsem ho od kamaráda, kvúli ochraně proti kradeži a přihlašení do google učtu do kterého se nemůžu dostat. Nějakou dobu jsem ho mě v šuplíku i bez baterie a pořád si to pamatuje. Nemůže tady někdo napsat postup jak se toho zbavit a jestli těch 72 hodin má být s baterií nebo bez atd.

Anettt Ka

7.11.2017 3:04

Zdravím :) .
Mám nepříjemný problém :(.
Včera jsem koupila přes inzerát na fb od jedné paní 14 dni starý tablet. Dostala jsem k němu krabici s účtem a i platnym záručákem. Bohužel jsem te paní nalitla. Tablet jsem doma hned zaplá a dala nabít, jenže po zapnutí jsem zjistila, že je ten tablet synchronizovaný (nejspíš) s jejím účtem google. Jelikož neznám ty údaje, které z ní nedostanu, protože si mi mé samozřejmě hned zablokovala, tak si vůbec nevím rady, co s tím :(.
Zkoušela jsem i Hard reset, ale ten však nepomohl a podle rad na netu se ani do nastavení nelze dostat :(..
Prosím Vás moc o radu, jsem opravdu zoufalá.. :(
Tablet měl být dárkem pro mou malou sestřičku k narozeninám a nechci ji tímto zklamat :(.
Moc Vás prosím, poraďte mi :( .#děkuji

Cattlinss

0

29.1.2018 12:34

Dobrý den,
mam samsung galaxy A3 2017
Povedlo se mi zapomenout heslo do telefonu, telefon vyžadoval aktualizaci, tak jsem ji provedla, následně jsem nevěděla heslo, po delší době zkoušení různých hesel jsem to vzdala, provedla jsem tedy wipe data / factory reset a Reboot system. No telefon se mi právě takto zablokoval, dneska je to již více než 80 hodin, a stále ne a ne se přihlásit, ani stejným ani jiným účtem…Pořád mi po každém pokusu přihlášení telefon hlásí : ,,Do zařízení se nelze přihlásit, zkuste se přihlásít jiným účtem google, nebo to zkuste znovu za 24 hodin. ” nemáte někdo nějakou zkušenost/radu?…Nepomůže třeba telefon přehrát úplně? Děkuji

Red74cze

RedRose 6

29.3.2018 14:20

ted jsem na to narazil protoze jsem se do stejne situace dostal… manzelka uvedla Doogee Shoot 2 do tovarniho nastaveni a nelze se prihlasit… je to uz 5 dnu a porad to nejde… udaje jsou spravne, na PC se do google normalne prihlasit lze… mobil stale pise pouzijte ucet nektereho z vlastniku… tahle ochrana ve vazne luxusni nesmysl… co ted… ?!?

DOBI

DOBI 0

6.7.2018 10:00

Zdravim
byl mi odcizen Honor 9,nahlašeno na POLICII…POLICIE nechala zablokovala IMEI…pak SUPER, POLICIE mobil našla a nechala odblokovat zpět IMEI,ale mobil stale nejde…jak se na měj dovolat,tak prihlasit na muj učet Googl….provedl jsem FACTORY RESET a telefon tři dny nepoužíval a telefon stále hlásí:přihlaste se pomocí účtu nekterého z vlastníků zařízení…prosím o radu… Děkuji DOBI

RSS (komentáře k článku)