TOPlist

Jak zjistit, jestli se někdo naboural do Facebook účtu? Chraňte si bezpečí

Zjistěte, jestli se někdo naboural do Facebook účtu

Protože lidé ochotně sdílí informace na Facebooku, stává se největší sociální síť světa i velkým rizikem. Nejednou se ukázalo, že prolomit zabezpečení není tak těžké, a známy jsou i hackerské útoky. Asi nejčastěji se projevují v podobě, kdy za vás robot automaticky rozesílá spam do zpráv. Obsah je většinou podvodný nebo láká z lidí další údaje. Stejně nepříjemné však je, pokud se k vašemu účtu přihlásí někdo „nepovolaný“.Pro zjištění, jestli někdo naboural váš Facebook účet, slouží několik nástrojů.

Obsah článku o nabourání Facebook účtu

Nechte se informovat, jakmile se někdo přihlásí

Mít přehled o svém účtu je základ. Jasně, heslo máme obvykle uložené jenom v telefonu a doma na počítači. Ale co když mobil ztratíte? Nebo se přihlásíte v práci a někdo toho zneužije? Třebaže je takové procento minimální, neponechávejme nic náhodě. Facebook má přímo integrovaný nástroj, který vás upozorní, jakmile se někdo k vašemu účtu přihlásí. Výhodou je, že ukáže i typ zařízení, takže pokud ho nepoznáváte, můžete okamžitě zakročit:

 1. Přihlaste se ke svému účtu na Facebooku
 2. V pravém horním rohu klikněte na „Možnosti“ (malá šipka)
 3. V levém sloupci vyberte „Zabezpečení a přihlašování“
 4. V druhé kartě vidíte, na jakých jste kdy byli přihlášeni
 5. Sjeďte níže na kartu „Další zabezpečení“
 6. Vpravo klikněte na „Upravit“
 7. Chcete-li dostávat upozornění pokaždé, kdy proběhne přihlášení k vašemu účtu na Facebooku nebo Messengeru, zaškrtněte „Dostávat upozornění“
 8. Následně zadejte e-mail nebo číslo, na který vám bude info chodit
 9. A nakonec nastavení potvrďte v e-mailu nebo přes SMS

Díky tomu vás Facebook okamžitě upozorní, jakmile se někdo přihlásí z jiného než obvyklého zařízení. Stejně tak si můžete kontrolovat, jestli třeba manžel/ka neprojížděl/a váš účet doma, zatímco jste byli v práci.

 1. Postup je úplně stejný jako výše popsaný
 2. Namísto „Další zabezpečení“ klikněte na „Kde jste přihlášeni“

Mně ukazuje Facebook 7 různých přístrojů, přičemž všechny poznávám. Nástroj správně rozpozná Android i Windows a ukáže vám také datum, čas a polohu, kde k přihlášení došlo.

Jak zabezpečit FB účet, když se k němu někdo přihlásil

Zjistíte-li v kartě „Kde jste přihlášeni“, že některé ze zařízení není vaše, můžete svůj účet zabezpečit:

 1. Napravo klikněte na „Možnosti“ (tři tečky)
 2. Vyberte „Nejste to vy?“
 3. Po zobrazení tabulky zvolte „Zabezpečit účet“
 4. Následně vyplňte vše, co Facebook potřebuje

Jakmile projdete procesem zabezpečení, bude váš účet opět v bezpečí. Tedy alespoň v rámci možností. Samozřejmě se také můžete ze zařízení okamžitě odhlásit pomocí tlačítka „Odhlásit se“. Případně na stejné kartě (Kde jste přihlášeni) klikněte vpravo dole na „Odhlaste se ze všech svých relací“.

Změňte si heslo a aktivujte dvoufázové ověřování

Aby byl Facebook účet před hackery v bezpečí co nejvíce (nebo pokud jste zjistili nějaký divný pohyb na svém profilu), změňte heslo. To je obecně dobré měnit alespoň jednou ročně …ale chápu, kdo si má pamatovat tolik hesel? Řešením je samozřejmě třeba ukládání do správce hesel. Na účtu si rovněž nastavte dvoufázové ověřování, které zabrání přihlášení v momentě, kdy někdo zjistí vaše heslo. Nejdříve vám totiž přijde časově omezený ověřovací kód do SMS.

Zásady vytváření bezpečného hesla

S vývojem digitálního světa se klade stále větší důraz na zabezpečení, které z velké části závisí právě na heslu. Většina webů, e-shopů a jiných stránek doporučuje nastavit „bezpečné heslo“. Při zadávání občas systém ukazuje, zdali je heslo slabé, silné nebo hustokrutopřísné. Některé stránky vám dokonce ani nedovolí vytvořit účet, pokud nepoužijete opravdu top heslo obsahující speciální znaky, číslice a velká a malá písmena.

 1. Nikdy nedávejte do hesla své jméno, příjmení, adresu nebo datum narození
 2. Ideální silné  heslo „nedává smysl“, tedy je tvořeno na střídačku speciálními znaky, velkými i malými písmeny a čísly: k5#Al4%l0X:g-P;ě)&!8q3@6/f*<2mJ9u (a čím delší, tím lepší)
 3. Žádný z použitých znaků, písmen ani číslic by se nemělo opakovat
 4. Nejlépe by nemělo připomínat nic, co je pro vás typické (oblíbené jídlo, značku telefonu, kam jezdíte na dovolenou apod.)
 5. A samozřejmě byste si heslo neměli nikam psát, lépe ho uložit do zmíněného správce hesel

Příznaky napadeného Facebook účtu

Hackování neznamená, že má někdo přístup k vašemu účtu, ale dle výše popsaných postupů si můžete snadno ověřovat stav. Pokud byl váš účet napaden, zkuste se zamyslet nad:

 1. Byly změněny vaše osobní údaje (jméno, narozeniny, místo, zaměstnavatel atd.)?
 2. Jste nyní přáteli a lidmi, které neznáte?
 3. Byly z vašeho účtu odeslány zprávy bez vašeho vědomí?
 4. Viděli jste v časové ose neobvyklé příspěvky?

Použijte k ověření nástroje třetích stran

Facebook sice na ochraně soukromí neustále maká, ale ne vždy je zabezpečení 100%, což dokazuje i nedávno udělená pokuta v astronomické výši 115 miliard Kč. K ověření, zdali nebyl váš Facebook účet napaden, tak můžete použít i nástroje „mimo FB“. Asi nejlepším je v tomto směru Pwned, který projede stránky, na nichž jste přes daný e-mail přihlášeni. Používáte-li však stejný e-mail na více stránkách, bude těžké zjistit, který účet byl napaden. Podívat se můžete i na seznam napadených webů, známý je v ČR třeba 8Fit, Adobe, badoo a hacknutý byl dokonce i Avast.

Pokud zjistíte, že byl váš účet napaden, ihned Facebook kontaktujte. Slouží k tomu nástroj na stránce www.facebook.com/hacked, kde popíšete svůj problém a hlášení odešlete. A jestli chcete ukrýt co možná nejvíce ze své digitální stopy, podívejte se, jak se „vymazat“ z internetu, kde mj. ukazujeme několik nástrojů, které s tím pomohou.

Bojíte se, že někdo nabourá váš FB účet?

Zdroj: makeusof

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)