Tohle bolelo, Facebook dostal závratnou pokutu za porušení soukromí

Facebook - pokuta za porušení soukromí

Sociální síť Facebook byla už několikrát nařčena z porušování zásad soukromí. To sice její zakladatel, Mark Zuckerberg, popřel, ale jeho tvrzení záhy podkopalo třeba objevení několika tisíc pracovníků, kteří analyzují fotky a příspěvky uživatelů po celém světě. Na astronomickou pokutu upozornil The Wall Street Journal s odvoláním na obeznámený zdroj. Facebook tak nyní dostihla kauza, kdy “neuhlídal” data uživatelů, která byla následně využita pro politické činnosti.

Facebook dostal nejvyšší pokutu v historii USA

O kauze Cambridge Analytica četl nejspíš každý, kdo v posledním roce otevřel nějaký zpravodajský portál. Firma se přímo podílela na prezidentské kampani Donalda Trumpa, a mnozí připsali vítězství právě nelegálně získaným informacím o uživatelích. Za to teď musí Facebook zaplatil 5 miliard dolarů, tedy 115 miliard Kč. O pokutě rozhodovala americká Federální komise pro obchod a jedná se zdaleka o nejvyšší peněžní trest, jaký kdy vyměřila.

Předchozím rekordmanem byla společnost Google, která musela v roce 2012 uhradit 22,5 milionu dolarů, tj. 518 milionu Kč. Pro udělení takové pokuty hlasovaly tři z pěti členů komise, konkrétně trojice republikánů, zatímco dva demokraté byli proti. Že to Facebook za pomoc (ať už dobrovolnou nebo ne) s ovlivněním prezidentských voleb pořádně schytá, dopředu počítal. Z toho důvodu také poklesl jeho meziroční čistý zisk o 51 % na 2,43 miliardy dolarů (téměř 56 miliard Kč).

Je taková pokuta přiměřeným trestem?

Zdroj: WSJ

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)