Ovládněte YouTube díky těmto 8 tipům a trikům

ovladejte-youtube-jako-profesionalove-diky-8-tipum-a-trikum-ikona

Největší video portál YouTube jistě nemusíme čtenářům SvětAndroida.cz představovat. Jeho rozhraní je intuitivní a i začátečníci si velice rychle osvojí základy ovládání. Jenže proč zůstávat u základů? Ovládněte YouTube jako profesionál díky následujícím tipům a trikům!

Stáhněte si jakékoli video

Videa na YouTube jsou v první řadě určena pro streamování, takže k jejich sledování potřebujete Internet. Co když ale například jedete na dovolenou a chcete některé snímky zhlédnout i bez připojení k síti? Existuje poměrně jednoduchá možnost, jak stáhnout video pro pozdější použití offline.

Postup je skutečně prostý – přepište v adresním řádku prohlížeče www.youtube.com na www.ssyoutube.com (tj. přidejte před řetězec youtube dvě písmena s) a potvrďte klávesou Enter. Tímto postupem se ocitnete na stránce, kde si zvolíte požadovaný typ a formát videa. Po výběru stačí stisknout tlačítko Download a video se začne stahovat do počítače.

Ovládněte YouTube a stahujte videa Ovládněte YouTube a stahujte videa

Jestliže chcete stahovat videa na telefonu, doporučíme vaší pozornosti článek Jak na Androidu stahovat a přehrávat na pozadí videa z YouTube?

Vyzkoušejte nový vzhled a tmavý režim

Google neustále pracuje na vylepšování svých aplikací včetně webového rozhraní portálu YouTube. Pokud chcete zkusit, jak bude vypadat nové prostředí, zadejte adresu youtube.com/new. Na další stránce vás čeká uvítání a vaším úkolem zde bude potvrdit záměr stiskem tlačítka Vyzkoušet. Tím se dostanete do nového rozhraní, odpovídajícího současným designovým trendům Design Material. Pokud klepnete na tlačítko se třemi tečkami, můžete si přes volbu Tmavé téma zapnout tmavé rozhraní, které vypadá opravdu dobře.

V tomto případě ale musíme upozornit, že uvedený odkaz nemusí fungovat všem. Na několika redakčních počítačích jsme narazili na hlášení, že Tento náhled je prozatím uzavřen. Klíč, podle kterého web rozhoduje o tom, zda vás k testování pustí, či nikoli, nám není znám.

Ovládněte YouTube díky klávesovým zkratkám

V současnosti je sice v kurzu ovládání myší nebo dotekem, ale YouTube přináší i porci klávesových zkratek, díky kterým si přijdou na své příznivci klávesnice. Pojďme si některé z nich ukázat:

  • Klávesy šipka vlevo/šipka vpravo – posun ve videu o pět sekund vzad/vpřed.
  • Numerické klávesy 1 až 9 – přeskočí ve videu o 10 až 90 %.
  • Numerická klávesa 0 – přeskočí na začátek videa. Stejně funguje také klávesa Home.
  • Klávesa End – přeskočí na konec videa. Pokud sledujete seznam videí, přejde na další video v pořadí.
  • Klávesy šipka nahoru/šipka dolů – zvýšení/snížení hlasitosti zvuku.
  • Klávesa K – pozastaví a spustí přehrávání videa. Pokud klávesu podržíte, bude video přehráváno zpomaleně. Stejně funguje také Mezerník.
  • Klávesa F – přepíná mezi normálním a celoobrazovkovým režimem přehrávání.

Sdílejte video od určitého okamžiku

Pokud chcete sdílet s přáteli určitou scénu z videa, je to poměrně prosté. Jako první krok pozastavte přehrávání v tom okamžiku, od kterého chcete sdílet. Pak klepněte na tlačítko Sdílet. V dalším nastavení aktivujte zatržítko Začátek, čímž bude vygenerován odkaz, obsahující čas, od kterého bude video přehráváno.

Vyhledávání podle klíčových slov

Podobně, jako Google, nabízí i vyhledávání na YouTube několik “přepínačů”. Ovládněte YouTube pomocí parametrů! Pokud například použijete allintitle:klíčové_slovo, bude toto klíčové slovo vyhledáváno v rámci názvu videa/titulku.

Dalším šikovným znakem pro vyhledávání je mínus (ano, myslíme tím ). Tímto přepínačem vyloučíte videa, obsahující dané slovo. Pokud tedy do vyhledávání zadáte například Svět -Androida, dostanete jako výsledek všechna videa, obsahující slovo “Svět”, ale současně neobsahující slovo “Androida”. Naopak zadáte-li Svět+Androida, budou hledána jen videa, obsahující obě dvě slova.

Nechte si zobrazovat texty písniček

Zajímá vás, o čem zpívá váš oblíbený interpret? Nebo snad máte ambice zpívat společně s ním? Pak by se vám mohl hodit doplněk prohlížeče Chrome, který zobrazuje texty písniček přímo v rozhraní YouTube.

Jděte tedy do Internetového obchodu Chrome, stáhněte a nainstalujte si doplněk Musixmatch Lyrics for YouTube. Když pak otevřete video, které doplněk pozná, objeví se v levém horním rohu hlášení Lyrics powered by musixmatch a následně se v dolní části začnou zobrazovat titulky s textem.

Převeďte video z YouTube do animovaného GIFu

Formát GIF zažívá díky komunikačním aplikacím a sociálním sítím takovou malou reinkarnaci. Věděli jste ale, že animovaný GIF můžete vytvořit i z videa na YouTube? Postup je podobný tomu, který jsme předvedli v první kapitole, jen v adresním řádku prohlížeče připíšete před youtube.com písmenka gif. Tímto budete přesměrováni na web gifs.com, kde si můžete upravit GIF podle vašich preferencí. Jakmile budete hotovi, dostanete možnost stáhnout soubor GIF nebo ho sdílet s přáteli na sociálních médiích.

Vyzkoušejte televizní rozhraní YouTube

YouTube nabízí skrytý televizní režim, o kterém mnoho uživatelů neví. Dostanete se do něj jednoduchým zadáním na youtube.com/TV. Je v podstatě stejné jako YouTube, ale s novým uživatelským rozhraním, které je speciálně navrženo pro televizor. K primárnímu ovládání slouží klávesy se šipkami pro výběr videa, klávesa Enter pak spustí přehrávání.

Napadají vás nějaké další tipy a triky, které by profesionálové měli znát? Podělte se o ně v diskuzi!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)