TOPlist

Yahoo Aviate Launcher: Velmi praktický pomocník

Yahoo Aviate – náhleďák

Každý z nás má nějaké zvyky. My, kteří pracujeme často se svými smartphony, jsme je v posledních letech přenesli právě na ně. A docela se nám líbí, když nám naše zvyky pomáhá něco automatizovat nebo alespoň zjednodušovat. Pokud nám pak automatizaci či zjednodušení zvyků provádí rovnou výchozí obrazovka, není již co více řešit. Yahoo dalo před pár lety Androidu originální launcher, který se postupem času prokousal téměř k dokonalosti. A jaký že je dnes, po několika letech vývoje?

Yahoo Aviate Launcher – komplexní a efektivní domovská obrazovka

Yahoo stvořilo před pár lety launcher, který funguje trochu jinak než většina běžných launcherů. Jmenuje se Aviate a možnosti jeho personalizace jsou opravdu široké. Jeho asi největší předností je fakt, že se jeho prostředí dokáže změnit podle denní doby, lokace nebo připojeného příslušenství.

Každou z možností vám zprvu nastaví vnitřní algoritmus launcheru. Není ale problém si každou zvlášť upravit podle svých preferencí. Nebudeme nic nalhávat a zakrývat. Pořádné nastavení launcheru zabere poměrně dost času a jen těžko se vám podaří nastavit vše během prvních minut používání. Postupem času, jak se budou denní doby, příslušenství a lokace měnit, ho ale naučíte vše důležité a vždy při další změně již bude vše připraveno pro správné použití. Čas, který tak do nastavení investujete, se vám tedy brzy vrátí.

V čem je Yahoo Aviate originální?

Na světě je hromada launcherů, ale těch originálních je jako šafránu. Hromada jich se snaží napodobovat jiné operační systémy, jiné napodobují čistý Android v jeho různých verzích, další jsou takové prostě obyčejné, ale doplněné o vlastní aplikace. Yahoo Aviate na to ale jde jinak. V podstatě nic v něm není „jako obvykle“.

Základem launcheru jsou tři stránky, přičemž každá z nich má své vlastní určení. Prostřední, tedy hlavní a výchozí obrazovka, ukazuje především čas a šestici oblíbených aplikací ve spodním řádku. Také je vlastně jedinou stránkou, která vám umožní úplně vidět tapetu obrazovky.

Vpravo od výchozí obrazovky nalezneme stránku s oblíbenými aplikacemi. Nečekejte ale chaoticky neuspořádanou hromadu ikon. Všechno zde má svůj pořádek. Při prvním spuštění launcheru si můžete vybrat, jaké kategorie aplikací používáte nejčastěji. Jestli jsou to aplikace pro média, pro podporu produktivity, sociální aplikace nebo apky pro snadné cestování.

Právě takto roztříděné aplikace naleznete na pravé obrazovce. Každá kategorie má na stránce vlastní „kontejner/kolekci“, která automaticky zobrazí prvních šest ikon. Pokud ale kolekce obsahuje aplikací více, stačí tapnout na šipku v pravé části kontejneru a ten se rozbalí. Aplikace si zde můžete přesouvat jak je libo, případně je můžete přesouvat i mezi samotnými kontejnery. Díky této obrazovce tak nebudete muset navštěvovat úplné menu aplikací a hledat jehlu v kupce sena.

Yahoo Aviate Launcher - první spuštění (7) Kolekce aplikací

Obrazovka, kterou nalezneme vlevo od výchozí obrazovky, by se dala přirovnat k něčemu jako „chytré karty“, ale přesto trochu jiné. Právě tato obrazovka je tou částí, která se mění. Zde si můžete pro jednotlivá místa nebo denní doby nastavit různé widgety nebo kontejnery s aplikacemi. Launcher na základě GPS dokáže zjistit, kde se nacházíte, a tak umožňuje různá nastavení například v podnicích nebo institucích. Navíc se pak můžete v dané lokaci „čeknout“ na Swarm (bývalý check-in systém Foursquare) přímo z prostředí Yahoo Aviate launcheru.

Pokud bychom ještě více tahali za levý okraj displeje, vytáhli bychom sidebar, který nám umožní změnit prostředí místa nebo denní doby. I večer se tak můžete podívat například na obrazovku, která se vám automaticky zobrazuje jen ráno.

Yahoo Aviate Launcher - přepínač režimů

Naopak kdybychom ještě více tahali za pravý okraj (myšleno z pravé obrazovky), dostali bychom se do abecedně seřazeného vertikálního menu aplikací. Rychlé scrollování pomocí písmenek u pravého okraje je samozřejmostí a funguje opravdu velice přesně. Odtud si pak podržením a tažením ikon můžete vylepšovat kontejnery na vedlejší stránce.

Yahoo Aviate Launcher - první spuštění (8)

Šikovné funkce, které potěší

Jednou ze šikovných funkcí launcheru Yahoo Aviate, je tažení prstem odspoda nahoru na výchozí obrazovce. Zespoda vyjede box s oblíbenými a posledními použitými kontakty, přičemž po tapnutí na jejich ikonku máte ihned možnost provést hovor nebo napsat SMS. Šikovné a praktické. Ve spodní liště tak vlastně nemusíme mít ikonku telefonu.

Yahoo Aviate Launcher - rýchlý přístup k oblíbeným kontaktům

Druhou funkcí, která potěší zejména milovníky častých úprav, je denní nabídka tapet. Každé ráno (ano, jak jinak než v čase karty „Morning“) vám launcher nabídne jednu tapetu pocházející z databáze Yahoo. Zobrazí se na levé obrazovce jako náhled obrázku, který stačí zatáhnout dolů. Ten se tím rozbalí do plné velikosti a zobrazí se tlačítko pro okamžité nastavení tapety. Jednoduchá a milá funkce, díky které se launcher jen tak neokouká.

Yahoo Aviate Launcher
Yahoo Aviate Launcher

Musíme uznat, že launcher Aviate se jako celek vývojářům z Yahoo opravdu povedl a přináší do světa Android launcherů opravdu něco originálního. Něco, co by měl vyzkoušet každý, kdo si libuje v praktičnosti a automatizaci. Měl by ho vyzkoušet každý, kdo stále hledá něco, co by jeho Android odlišilo. A také každý, kdo má rád každodenní proměny domovské obrazovky.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)