Xiaomi Walkie Talkie 1S: Šikovné vysílačky s velkým háčkem (recenze)

vysílačky Xiaomi Walkie Talkie 1S recenze

Jsou chytré, jsou určené primárně na hlasovou komunikaci a vyrábí je populární firma Xiaomi. Ne, překvapivě nejde o mobilní telefony, ale o “walkie talkie” vysílačky, které kromě klasického radiového spojení poskytují i několik smart funkcí. Celkově jsou tedy trochu vymakanějším zařízením než klasické populární modely od Motoroly či dalších, které nesou stejné označení. Problém je, že veškerou chytrost a zdánlivou praktičnost kazí jedna obrovská kaňka. Vítejte u recenze Xiaomi (Mijia) Walkie Talkie 1S…

Obsah balení

V krabičce jednotlivých vysílaček se nachází vše nejnutnější, co by mohl uživatel při běžném používání potřebovat. Kromě samotné walkie talkie je přítomen napájecí microUSB kabel, nasazovací klip na zavěšení a rovněž základní manuál. Ten například u mobilních telefonů nebo jiných chytrých zařízení čte málokdo, ale tady je skutečně potřebný. I když je kvůli původu vysílaček v čínštině, případné uživatele budou zajímat hlavně čísla a se zbytkem si poradí Překladač Google přes foťák. Příjemné by bylo, kdyby v balení byla rovnou i sluchátka.

Design, ovládání a zvuk

Zatímco běžné FM vysílačky jsou většinou spíše nízké a baculaté a podobně se jevil i předchozí model od Xiaomi, verze Mijia 1S na tuto notu nehraje. Tyto walkie talkie jsou dost hubené a nebýt zadního úchytu na opasek, mají téměř tloušťku mobilního telefonu. To mimo jiné vedlo k tomu, že není k dispozici otočný “knoflík” na nastavení hlasitosti, které je potřeba řešit tlačítky. Klasickým stisknutím či podržením je tu řešeno veškeré ovládání a nastavování.

Všechna tlačítka mají před “kliknutím” příjemný odpor, takže má člověk jistotu, že je skutečně stiskl nebo drží. Maximální hlasitost reproduktoru je opravdu velmi vysoká a nemám tedy obavy, že by si tyto vysílačky neporadily třeba na opasku pořadatele festivalu nebo dělníka na rušné stavbě. Naopak trochu nepraktická mi přijde povrchová úprava. Napůl matný a napůl lesklý plast je jako magnet na otisky a šmouhy.

Anténa není odnímatelná, což má své potenciální klady i zápory. Konektor microUSB, který mimochodem na rozdíl od mnohé konkurence umožňuje velmi prakticky nabíjet vysílačky i během používání, třeba i z powerbanky, doplňuje ještě audio 3,5mm jack pro sluchátka.

Frekvence zralé na pokutu

Co se týká komunikačních funkcí, tak vysílačky mají samozřejmě jako prvotní poslání poskytovat co nejkvalitnější FM spojení. To čistě z technického hlediska dělají Xiaomi Mijia Walkie Talkie 1S velmi dobře (jak se dozvíte i z části o dosahu), nicméně je tu i palčivá otázka kmitočtů. Jsou k dispozici celkem dva předdefinované frekvenční rozsahy (L a H) po dvaceti pevných kanálech a jedna custom škála (C) s dalšími dvaceti kanály. Dostupné kmitočty, počty kanálů a navíc i několik možností kódování přitom představují hned několik konfliktů s českou legislativou.

vysílačky Xiaomi Walkie Talkie 1S pár

Frekvenční rozsahy Xiaomi Mijia Walkie Talkie 1S

L (low) H (high) C (custom)
rozsah 406,7500 – 409,9875 MHz 430,1375 – 439,4375 MHz 430,0000 – 440,0000 MHz
kanálů 20 20 20
výkon 0,5W 3W 3W
dostupnost volná s aplikací Mi Home s aplikací Mi PTT

Na šikovném webu “Využití rádiového spektra” i přímo u ČTÚ jsem si ověřil, že se tyto Xiaomi vysílačky bohužel nedají v ČR za běžných okolností dlouhodobě používat. Co to přesně znamená? Pokud si je objednáte z Číny a pak je jednou za čas zapnete například při pořádání akce, hledání hřibů v lese nebo jen tak ze srandy s dětmi uprostřed města či vesnice, pravděpodobně vás nikdo popotahovat nebude. I když o vás bude vědět. Pokud byste ovšem vysílačky používali trvale a často, asi by vás neminula pokuta. Nebo minimálně oficiální zákaz další komunikace.

Je tento fakt důvodem ke kompletní ignoraci vysílaček Xiaomi Mijia Walkie Talkie 1S a zbytku této recenze? To je pochopitelně na vašem zvážení a záleží právě na záměru a intenzitě využití těchto zařízení. Jestli o nich uvažujete jako o “hobby” hračce či pomocnících, klidně čtěte dál. Protože jde jinak opravdu o dost šikovné vysílačky…

Chytré funkce a šikovné vychytávky

Začněme u Bluetooth, které vysílačkám propůjčuje hned několik schopností. V prvé řadě je to možnost přímého propojení s bezdrátovými sluchátky. Můžete vzít například konkurenční Galaxy Buds a není problém je během chvilky napojit a využívat jako externí zvukový výstup i vstup. “Modrý zub” rovněž umožňuje propojení s chytrým telefonem. A to hned se dvěma aplikacemi. Tak trochu.

vysílačky Xiaomi Walkie Talkie 1S displej Bluetooth

Po spárování s aplikací Mi Home je v prvé řadě možné odemknout kanály z rozsahu H, které jsou jinak ze samotné vysílačky nedostupné. Jde totiž o škálu kmitočtů, u kterých vysílačky využívají vyšší 3W výkon. Aplikace tedy vyžaduje informovaný souhlas, že jejich využívání berete na své triko. Aplikace pak umožňuje jako alternativní ovladač kanály měnit a případně vybavovat zmíněným kódováním. Je zde například i nastavení jazyka pro hlasová oznámení nebo přepínání pro různé chování sluchátek.

Druhou oficiální aplikací je Mi PTT, která má nad rámec výše zmíněného nabídnout mimo jiné i nastavování vlastních frekvencí v rámci škály C nebo lokalizování pozice vysílaček na mapě. V době testování ale tato aplikace nebyla v ČR použitelná, neboť nejen vyžadovala přepnutí do regionu Čína, ale navíc se nedal ani zaregistrovat účet skrze telefonní číslo s českou předvolbou. Takže tady jsme se dál nedostal. Mnohé uživatele potěší, že vysílačky umí naladit klasické radio.

Dosah komunikace a výdrž

Informace o maximálním dosahu vysílaček Xiaomi Mijia Walkie Talkie 1S se v různých materiálech liší. My jsme původně zmiňovali odvážnější propagovanou hodnotu až 10 kilometrů ve volném prostranství, na jiných místech je pak k nalezení skromnější dosah 1-5 kilometrů. Po třech provedených testech se přikláním k druhé variantě, nicméně naměřené vzdálenosti byly příjemným překvapením.

vysílačky Xiaomi Walkie Talkie 1S dosah

V kopcovité městské zástavbě s panelovými domy dokázaly vysílačky komunikovat na asi 1,1 kilometru, takže těsně splnily svůj slib. Mezi dvěma body mezi vesnicemi, které byly odděleny loukami, kopci a částečným lesním porostem, se podařilo spojení udržet na 3,8 kilometru. Věřím tedy tomu, že na volné ploše by dosažení pětikilometrové hranice nebylo úplnou utopií. Inzerované hodnoty tak nejsou nijak přehnané, což je v dnešní době příjemná zpráva.

Co se týká výdrže baterie, tak u té je to obdobné. Měření velmi dlouhého stand-by režimu bohužel nebylo v mých silách, nicméně asi třídenní intenzivnější testování ukázalo, že Xiaomi ani u inzerované 16hodinové výdrže při běžném používání nijak extra nepřehánělo. Nabíječka se dá dle mého bez obav vzít i na více než jednodenní štaci, pokud přes ni neplánujete komunikovat opravdu intenzivně. Samozřejmě ale hraje obrovskou roli rozdíl mezi volbou kanálů L (0,5 W) a H a C (3 W).

Cena a dostupnost

Pokud po těchto vysílačkách skutečně zatoužíte (podotýkám ale, že na trhu už je nejen generace 2, ale například i model 3 s možností připojení ke 4G síti), budete se muset s největší pravděpodobností porozhlédnout po zahraničních e-shopech. Například na AliExpressu je seženete za cenu kolem 1 300 Kč. Dostupné jsou v bílé a tmavě modré barvě.

Odkazy

Některé odkazy do obchodů mohou obsahovat tzv. affiliate parametr, díky kterému získá redakce malý zlomek z prodejní ceny. Finální částku ovšem takový odkaz neovlivňuje a produkty v žádném případě nejsou vybírány dle výše provize. Nákupem přes tyto odkazy podporujete provoz Světa Androida. Děkujeme za pochopení.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Walkie Talkie 1S jsou typickým příkladem na první pohled velmi chytrého a levného čínského zařízení, které ale bohužel nevyhovuje místním pravidlům. Jde o skutečně šikovné přístroje, které by jinak se svou cenou a chytrostí hravě konkurovaly zavedenějším stálicím značek Motorola, Baofeng, Cobra či Sencor, ale tady naráží na velkou překážku. Velkou minimálně pro toho, kdo se nechce vystavovat jakémukoli riziku.

Klady

+ nízká cena
+ napojení na aplikace
+ Bluetooth
+ FM radio
+ možnost nabíjení při používání

Zápory

– nepovolené frekvence
– u nás nejsou plně funkční
– povrchová úprava

Co říkáte na aspekty těchto vysílaček?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)