TOPlist

Schopný router za pakatel! Xiaomi globálně vydává Wi-Fi 6 model AX1500

Xiaomi Router AX1500
  • Xiaomi globálně vydává svůj levný router AX1500
  • Pracuje se standardem Wi-Fi 6 a podporuje Mesh sítě i IPTV
  • Signál vysílá i po 5GHz frekvenci

Koncem loňského roku přinesla společnost Xiaomi na svůj domovský trh nový router AX1500, který dokáže oslovit především svou cenou. Nyní toto zařízení pomalu míří do Evropy, čemuž nasvědčuje jeho čerstvý výskyt na globálním webu výrobce. Zatím ale bohužel nevíme, kdy se router dočká svého definitivní uvedení na pulty zdejších obchodů, a stejně tak nám zůstává neznámá i jeho oficiální doporučená cena.

Xiaomi Router AX1500 pracuje se standardem Wi-Fi 6 (802.11ax) a dovede vysílat signál jak na 2,4GHz frekvenci, tak i na rychlejší 5GHz. Samotný výrobce ve svých materiálech tvrdí, že lze teoreticky dosáhnout až 1 500megabitové rychlosti při bezdrátovém přenosu, ale ve skutečnosti budou naměřené hodnoty nižší.

V jednom z dodatků totiž Xiaomi píše, že „1501 Mb/s je maximální teoretická rychlost bezdrátového připojení při současném použití pásem 2,4 GHz a 5 GHz s rychlostí 300 Mb/s a 1201 Mb/s“. I tak to ale pravděpodobně nehraje příliš zásadní roli, neboť valná většina českých domácností na gigabitové připojení nedosáhne.

Výbava, co se funkcí týče, je pak solidní. Například s podporou Mesh sítí lze router spojit s dalšími vysílači (až desíti), aby bylo možné signálem pokrýt větší část domu. Vlastníte-li telefon od Xiaomi, mohl by vás potěšit speciální akcelerační kanál pro hry, v rámci něhož se dočkáte snížené latence, což může výrazně zdokonalit finální požitek. Router nabízí zabezpečovací standardy WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3-SAE a zvládne i IPTV. Samozřejmě nechybí ani čtveřice ethernet portů.

Když byl router uveden v Číně, stál 129 jüanů, tedy v přepočtu asi 500 Kč včetně DPH. Je tedy cílen především na méně náročné uživatele, čemuž odpovídají i zmíněné specifikace.

Jaký router používáte vy?

Zdroj: Xiaomi

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)