Xiaomi Mi5 vs. Samsung Galaxy S7: Čínský dravec proti zavedenému Korejci

katalog VS porovnani Mi5 vs S7

Během svátku všech milovníků zejména mobilních technologií v Barceloně byla představena celá řada zajímavých novinek. Mezi ty TOP pak můžeme zařadit například modulární LG G5, zbrusu novou vlajkovou řadu Sony Xperia Xdvojici telefonů Samsung Galaxy S7 / S7 Edge nebo dlouho očekávané Xiaomi Mi5. A právě poslední dvě zmíněné novinky jsme rozhodli postavit do ringu „papírového“ srovnání.

Sklo na jedné straně, sklo na druhé straně

Design obou konkurentů na první pohled skýtá celou řadu podobností a vzhledem k tomu, že design se u Samsungu prakticky nezměnil, by Xiaomi mohl někdo i podezřívat z opisování. To však není tak docela pravda, jelikož Mi5 svým designem navazuje na modely Mi Note a Mi Note Pro, které byly představeny pár měsíců před modelem Galaxy S6 / S6 Edge.

Mi5 vs SGS7

Podobné jsou i použité materiály a u obou konkurentů tak nalezneme tvrzené krycí sklo nejen na přední, ale také zadní straně. Výjimkou je pouze vrcholná varianta Mi5, která nabídne keramická záda. Ta by měla být celkově odolnější vůči pádům i škrábancům. Naopak Korejec zase boduje přítomností vodě a prachu odolné konstrukce s certifikací IP68. Xiaomi se však bezpochyby u Samsungu inspirovalo v umístění čtečky otisků prstů do oválného tlačítka domů, na jeho obranu však musíme dodat, že není zdaleka jediné. Podobně se již inspirovala například společnost HTC či OnePlus. Xiaomi Mi5 překvapuje také nezvykle nízkou hmotností, která u modelu se sklem na zádech dosahuje pouze 129 gramů.

Samsung Galaxy S7 a S7 Edge

Samsung Galaxy S7 a S7 Edge

Výkon a ještě větší výkon

Ani jeden z dnešních soupeřů rozhodně není žádné ořezávátko a oba tak nabídnou naprosto nekompromisní výkon. Zatímco Galaxy S7 v evropské verzi disponuje osmijádrovým chipsetem Samsung Exynos 8890, Xiaomi sází na čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 820, který by dle prvních testů měl být o přibližně 10 až 20 % výkonnější. Xiaomi se navíc chlubí použitím dual-channel LPDDR4 RAM, na rozdíl od Galaxy S7 však Mi5 nabídne 4 GB operační paměti až ve vrcholně vybavené verzi.

Chlazení Samsungu Galaxy S7 Chlazení Samsungu Galaxy S7

U Xiaomi budou strádat také příznivci microSD karet, na druhou stranu však oceňujeme rozumně zvolené paměťové varianty v podobě 32 / 64 / 128 GB verzí, kdy bude řadě uživatelů stačit již základní model. Xiaomi navíc používá velmi rychlé UFS 2.0 úložiště, které v porovnání s mnohem používanějším eMMC 5.0 nabízí až o 85 % vyšší rychlost. Samsung sice slotem pro microSD disponuje, pro změnu se však (zatím?) nevyrábí v dual SIM variantě. Xiaomi Mi5 z pohledu evropského zákazníka zase selhává na celé čáře v podpoře LTE a nabízí pouze frekvence 1800 / 2100 / 2600 MHz.

IPS vs. SuperAMOLED

Velké rozdíly pak panují u displejů. V této oblasti se oba konkurenti podobají pouze podobnou úhlopříčkou displeje a velmi tenkými rámečky okolo něj. Zatímco Xiaomi využívá IPS panel s rozlišením 1920 x 1080 px a jemností obrazu 428 ppi, Samsung zůstává věrný svému SuperAMOLEDu s rozlišením 2560 x 1440 px a jemností obrazu 577 ppi. Oba displeje pochopitelně posoudíme až v jednotlivých recenzích, ale již teď si troufáme tvrdit, že oba budou na vysoké úrovni a bude tak na preferencích uživatele, který displej mu svými vlastnostmi vyhovuje více.

Xiaomi-Mi-5-TechFoogle.com

Dva různé přístupy k fotoaparátu

Jednou z největších změn oproti předešlé generaci prošel u Samsungu fotoaparát, na kterém si dal výrobce opravdu záležet. Galaxy S7 se tak může pochlubit objektivem o skvělé světelnosti f/1.7, díky čemuž se novinka nebojí ani nočních fotografií. Použitý snímač disponuje sice „pouze“ 12MPx rozlišením, kompenzuje to však velikostí pixelů 1 µm a schopností ostřit pomocí všech dostupných pixelů. Nezapomnělo se ani na optickou stabilizaci. Samsung se pochlubil také tím, že v porovnání s předešlou generací vystupuje modul fotoaparátu nad povrch zad jen minimálně.

Samsung Galaxy S7 10 Samsung se již během tiskové konference nebál srovnání s konkurencí

Na fotoaparátu nezapomnělo zapracovat ani Xiaomi a jeho novinka nabídne také zbrusu nový senzor, v tomto případě však pocházející z dílny japonského Sony. Konkrétně se jedná o Sony IMX298 s rozlišením 16 MPx a technologií fázové detekce obrazu, díky které by si měl telefon poradit i s focením pohyblivých objektů. Xiaomi se chlubí také technologií DTI, která zamezuje slévání pixelů, díky čemuž by měla výsledná fotografie disponovat špičkovou ostrostí. Trochu zklame světelnost objektivu f/2.0, která již dopředu napovídá, kdo z obou soupeřů bude lépe fotit za špatných světelných podmínek. Xiaomi by naopak mělo mít navrch díky použití 4osé optické stabilizace.

182909stvq8lcuv6iig22o Jedna z prvních fotografií z Mi5, se kterou se Hugo Barra pochlubil světu

Fotoaparát v tomto případě z těla telefonu nevystupuje vůbec, daní za to je však větší okraj nad displejem telefonu. Jednoznačné zklamání však u Mi5 představuje FullHD video zaznamenávané při snímkovací frekvenci pouze 30 FPS, soupeř z Jižní Koreje přitom zvládá 60 FPS FullHD videozáznam. Slowmotion 720p video pak oba konkurenti natáčí při 120 FPS.

Stejné baterie, různé nabíjení

Oba srovnávané telefony disponují baterií o kapacitě 3000 mAh. Lepší výdrž tím pádem nabídne telefon s úspornějším hardwarem a lépe optimalizovanou spotřebou energie. Rozdíly se však dostavují v oblasti nabíjení. Na rozdíl od Xiaomi, Samsung disponuje také bezdrátovým nabíjením s vylepšenou účinností. Tomu Mi5 kontruje použitím oboustranného USB-C konektoru, se kterým je navíc spjat řadič USB 3.0, díky kterému by mělo být kopírování souborů z počítače mnohem rychlejší. Oba telefony pak nabízejí technologii rychlonabíjení, Xiaomi Mi5 však novější standard 3.0 oproti 2.0 u Samsungu.

Bezdrátové nabíjení Samsungu Galaxy S7 Bezdrátové nabíjení Samsungu Galaxy S7

Cenovka hovoří jasně

Vzhledem k tomu, že Xiaomi Mi5 nemá (a s nejvyšší pravděpodobností ani nikdy mít nebude) oficiální českou cenovku, je poměrně obtížné jej spravedlivě porovnat se Samsungem Galaxy S7, který se na našem trhu již vyskytuje v předprodeji za 19 799 Kč s DPH. Srovnat tak můžeme pouze oficiální ceny obou modelů pro čínský trh. Základní verze Xiaomi Mi5 s 3 GB RAM a 32GB úložištěm bude stát 2000 juanů čili přibližně 7 500 Kč bez DPH, verze s 4GB RAM a 64GB úložištěm 2300 juanů neboli přibližně 8 600 Kč bez DPH a za vrcholnou verzi Xiaomi Mi5 s keramickými zády zaplatí čínský zákazník 2700 juanů, čili přibližně 10 200 Kč bez DPH.

Co se týče Samsungu Galaxy S7, ten bude v základní 32GB verzi na tamním trhu stát 4550 juanů, čili v přepočtu přibližně 17 200 Kč bez DPH.

Porovnání kompletních specifikací obou modelů

Xiaomi-Mi5-vs.-Samsung-Galaxy-S7 copy

Porovnání parametrů obou telefonů můžete zobrazit také v našem katalogu.

Srovnání papírových parametrů pochopitelně nedokáže určit vítěze mezi dvěma telefony, o to se postarají až výsledky reálných testů, již nyní si však díky nim dokážeme udělat obrázek o tom, co máme od jednotlivých telefonů očekávat a na co raději zapomenout. Jedno však víme určitě, už teď se nemůžeme  dočkat, až se oba dnešní soupeři ukáží v naší redakci a my je budeme moci pořádně otestovat. A můžeme prozradit, že to bude již velmi brzy.

Který z obou soupeřů zatím vede u vás? Xiaomi Mi5 nebo Samsung Galaxy S7?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)