Recenze Xiaomi Mi TV Stick: Nejvýhodnější „dongle“ s Android TV?
- Recenze
- Marek Houser
- 12.1.2023
- 17
U čínské značky / firmy Xiaomi už jsme si dávno zvykli, že se nezdráhá udělat cenový a produktový průvan v jakékoli podkategorii elektroniky. Od mobilů třeba až po zubní kartáčky. Velmi často se přitom této společnosti podaří vyslat na trh zařízení, které svou velmi lákavou cenou a rozumnými specifikacemi ukáže ostatním konkurentům záda. A to jak v porovnání cena vs. výkon, tak i v počtech prodaných kusů. Příkladem budiž třeba náramek Mi Band. Stejný scénář se při uvedení v roce 2020 očekával také u televizního „dongle“ Xiaomi Mi TV Stick. Jak se nedlouho po spuštění prodejů ukázalo, odhady byly správné. Přinášíme recenzi tohoto populárního kusu chytré elektroniky pro několikaměsíčním používání…
Dongle
Tímto pojmem jsou označována drobná zařízení, která po připojení do hostitelského přístroje rozšiřují možnost jeho používání. Patří mezi ně například i Bluetooth antény do USB nebo právě televizní rozhraní do HDMI.
- Balení a design
- Hlavní specifikace
- Velí mu systém Android TV 9
- Rychlost a spolehlivost
- Cena a dostupnost
- Závěrečné hodnocení
Balení a design Xiaomi Mi TV Stick
Mi TV Stick k novému majiteli dorazí v bílo-oranžové krabičce, která vyjma klasických dokumentů obsahuje čtyři elektronické prvky. Kromě hlavního přístroje, který připomíná přerostlý zapalovač, jde ještě o adaptér, USB-microUSB kabel a dálkový ovladač. Samotný Xiaomi Mi TV Stick je vybavený microUSB zdířkou, notifikační diodou a samozřejmě i HDMI konektorem. Díky němu pak umí přístroj udělat chytrou TV v podstatě z libovolné starší televize nebo monitoru.
Nutno říct, že tento „kolíkový“ design nemusí vyhovovat všem a ve všech situacích. U supertenkého televizoru by mohl nastat problém, že se Mi TV Stick nevejde mezi záda přístroje a stěnu. Pro tyto případy je praktičtější sáhnout buď po HDMI prodlužce, nebo po řešení, které podobně jako Chromecast sází na srolovaný kabel. Dálkové ovládání se k hlavní jednotce připojuje přes Bluetooth. Kromě klasické kruhové kolébky se směrovými šipkami na něm najedeme i tlačítka pro Google Asistenta, hlasitost, dedikovaná tlačítka pro Netflix a Amazon Prime a tři knoflíky pro vyvolávání nejdůležitějších nabídek. Ty jsou zvoleny poměrně dobře, nicméně k některým účelům jsem je nakonec musel přemapovat, což vůbec není problém. Trochu nepříjemné mi přijde, že ovladač při stiskávání tlačítek dost „cvaká“.
Hlavní specifikace Xiaomi Mi TV Stick
- maximální rozlišení obrazu 1920 x 1080 px / 60 FPS
- procesory ARM Mali-450 a Quad Core CotexA53
- 1 GB RAM / 8 GB úložiště
- podpora Dolby zvuku
- WiFi 802.11 a/b/g/n/ac 2.4GHz/5GHz
- konektory HDMI (data) a MicroUSB (napájení)
- baterie ovladače 2× AAA
- rozměry: 92 x 30 x 15,2 mm
- hmotnost: 28,5 g
Velí mu systém Android TV 9
Zprovoznění tohoto televizního pomocníka vůbec není složité. Pomocí kabelu stačí propojit adaptér zapojený do zásuvky s hlavní jednotkou zastrčenou do zvolené HDMI zdířky a chvilku počkat. Během pár sekund se nastartuje televizní verze devátého Androida, tedy velmi rozšířené a dobře známé prostředí, které obsahuje i oficiální Obchod Play. Xiaomi Mi TV Stick má také zabudovaný softwarový Chromecast, takže skrze něj jednoduše pošlete bezdrátově signál třeba z mobilu.
Celkově asi není na tomto místě na Androidu 9 co hodnotit, jemu tato recenze primárně věnována není. Po vizuální a UI stránce rozhodně nejde o dokonalé řešení, ale právě díky přítomnosti obchodu s aplikacemi je možné spoustu věcí přetvořit nebo přidat. Podobně jako na mobilu. Díky přítomnosti Bluetooth komunikace je možné ovládat Mi TV Stick i mobilní aplikací nebo k němu připojit bezdrátová sluchátka, klávesnici či další zařízení.
Rychlost a spolehlivost
Mi TV Stick je vlastně nejslabší televizní zařízení od Xiaomi. Hlavně kvůli poměrně starým procesorům a malým pamětem panují obavy, zda je přístroj pro Android 9 dostatečně silný. Za sebe můžu s klidem říci, že jsem se zatím nesetkal s jediným zaseknutím či pádem. Reakce systému mi dokonce v mnoha situacích přijdou rychlejší než u set-top boxu od T-Mobile, který má taktéž Android 9 a spouští vysílání přes stejnou aplikaci. S ohledem na cenu jde rozhodně o velmi dobře vybavený kus elektroniky.
MiTV Stick | #PlugItMakeItSmart
Cena a dostupnost Xiaomi Mi TV Stick
Částka, za kterou se Mi TV Stick prodává, je bezpochyby jeden z největších taháků celého zařízení. V Čínských obchodech (s dopravou z EU skladu) můžete mít štěstí a sehnat ho i za cenu kolem šesti set korun. V oficiální distribuci českých prodejců může jít až o dvojnásobek.
Závěrečné hodnocení
V již zmíněném poměru cena vs. výkon loňská novinka Xiaomi Mi TV Stick podle mě bezpochyby odsouvá ve své kategorii všechny konkurenty na vedlejší kolej. Pokud někdo touží po systému Android TV a spokojí se v rámci levné pořizovací ceny s rozlišením FullHD, neměl by váhat. Rozhodně nejde o nejlepší „dongle“ na trhu. Jako lepšení můžeme z vlastní zkušenosti zmínit třeba i nVidia SHIELD. S čistým svědomím ale můžu napsat, že ho považuji za nejvýhodnější.
Klady
+ Cena
+ Design
+ Velikost ovladače
+ Zabudovaný Chromecast
Zápory
– „Papírově“ slabé parametry
– Hlasité cvakání ovladače
Hodnocení redakce: 80 / 100 %
Napadá vás výhodnější koupě než Xiaomi Mi TV Stick?
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář