TOPlist

Xiaomi Mi Notebook Air 12,5: elegantní společník na cesty (recenze)

xiaomi-mi-notebook-air-125-titulni

Čínskou společnost Xiaomi nejvíce proslavili možná její mobilní telefony, s těmi se však rozhodně nikdy nehodlala spokojit. Na trh se tak tento čínský drak vydal například se svými sluchátky, akčními kamerami, chytrými náramky, nebo třeba čističkou vzduchu či vařičem rýže. Letos však došlo na něco, o čem se na internetu spekulovalo již dlouho – Xiaomi se zařadilo mezi výrobce notebooků. Společnost navíc nepředstavila jeden, ale hned dva notebooky s úhlopříčkou 12,5″ a 13,3″. Nám se poštěstilo pro test získat menší, 12,5″ palcovou variantou. Povede se tentokrát Xiaomi potrápit pro změnu výrobce počítačů? I na tuto otázku se pokusíme nalézt odpověď v dnešní recenzi Xiaomi Mi Notebook Air 12,5.

Obsah recenze

Obsah balení

k nám dorazil v balení, jehož rozměry jen o něco málo přesahují půdorys samotného zařízení. Jak už bývá u notebooků zvykem, ani zde není obsah balení nijak bohatý. V krabici tak vedle samotného notebooku nalezneme pouze napájecí adaptér a základní sadu tištěné dokumentace. V závislosti na původu notebooku pak můžete v krabici objevit také adaptér pro evropské zásuvky.

xiaomi-mi-notebook-air-125-baleni

Elegantní design, který jsme už někde viděli

To, že se Xiaomi se svými notebooky inspirovalo u produktů společnosti Apple, prozrazuje už samotné slovo „Air“ v jejich názvu. Byť je to právě řada Macbook Air, které se budou nové přístroje od Xiaomi snažit konkurovat, po stránce vzhledu se čínský výrobce inspiroval spíše u Macbooku Pro. Některým uživatelům by tato podoba se známými stroji od Applu mohla už z principu vadit. Na druhou stranu, pokud mezi tuto skupinu nepatříte, můžete za poměrně zajímavé peníze získat stylový a kvalitně zpracovaný notebook.

xiaomi-mi-notebook-air-125-konstrukce

Konstrukci notebooku tvoří z většiny hliník. Z něj je vyrobeno jak víko displeje, tak celá základna počítače. Díky tomu Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 nejen dobře vypadá, ale především nabídne vysokou pevnost šasi. Ani při silném zatlačení na víko z vnější strany jsme nepozorovali vlnění na displeji. Za to si výrobce zaslouží velkou pochvalu, jelikož s touto disciplínou mívají problémy i stroje s mnohem vyšší cenovkou. Pochválit musíme také pevnost základny notebooku, která se za žádných okolností nekroutí ani nevrže. Jako jediné slabší místo konstrukce se nám tak jeví pant víka. Ten by jednak mohl mít o něco tužší chod a lépe tak displej fixovat ve zvolené pozici a ocenili bychom také větší úhel rozevření. Otevírání notebooku jednou rukou pak napomáhá vybrání v prostřední části základny.

xiaomi-mi-notebook-air-125-klavesnice-2

Rozměry Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 činí 292 x 202 x 12,9 mm, což jsou i na poměry 12,5″ notebooků velmi slušné hodnoty. Ještě více však zřejmě oceníte hmotnost pouhých 1,08 kg. Při používání nám pak trochu vadila ostrá hrana na základně notebooku, která občas dokázala nepříjemně řezat do zápěstí.

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5

Kvalitní obraz a plechový zvuk

Jak již název samotného zařízení prozrazuje, Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 disponuje displejem s úhlopříčkou 12,5″. Jedná se o nedotykový IPS panel s FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením a jemností obrazu 176 ppi. To jsou na poměry notebooků v dané cenové kategorii rozhodně nadstandardní „papírové“ parametry. A ani realita není vůbec zlá. Jemnost displeje je naprosto dostatečná a pozorovací úhly výborné. Pochvalu si displej zaslouží i za věrné podání barev. Snad jen maximální jas by mohl být vyšší a to i kvůli lesklému displeji. Okolo displeje se nalézají poměrně tenké rámečky a celá vnitřní strana víka je pak překryta tvrzeným sklem.

xiaomi-mi-notebook-air-125-displej

Reproduktory jsou umístěny na spodní straně základny. To má za následek nechtěné zakrytí reproduktorů při práci s notebookem na klíně. Reproduktory pocházejí od známé rakouské společnosti AKG, a byť se stále řadí k tomu lepšímu, co ultrabooky nabízejí, na zvukové orgie zapomeňte. Zvuk je dostatečně hlasitý a jeho kvalita je dostatečná například pro zhlédnutí dalšího dílu vašeho oblíbeného seriálu. Poslech hudby vám však znepříjemní plechový nádech a absence výraznějších basů. Výstup skrze 3,5mm jack je na tom o něco lépe a snese srovnání s lepšími mobilními telefony.


Pohodlná klávesnice a povedený touchpad

Počítač je vybaven podsvícenou 6 řadou ostrůvkovou (chiclet) klávesnicí s podsvícením. Klávesy mají sice nízký zdvih, ovšem díky velmi povedené mechanice s jasnou hmatovou odezvou se na Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 píše velmi pohodlně. Práci s klávesnicí však mírně komplikují šipky nahoru a dolů sdílící plochu jedné klávesy, 6. řada funkčních kláves bez rozdělení do bloků, které by usnadnilo orientaci nebo zakomponování zapínacího tlačítka do klávesnice. Vzhledem k tomu, že notebook není určen pro náš trh, klávesnice nenabídne popisky s českou diakritikou.


xiaomi-mi-notebook-air-125-klavesnice

Pro interakci s myší zde slouží velký clickpad – neboli touchpad s integrovaným mechanickým tlačítkem. Povrch touchpadu je příjemný a prst po něm dobře klouže. Tlačítko má nízký zdvih s jasnou odezvou a lze stisknout až do 3/4 touchpadu. Samozřejmostí je podpora multidotekových gest, které zde fungují naprosto bez zaváhání.

Hardware

Uvnitř Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 se ukrývá úsporný dvoujádrový procesor Intel Core m3 6Y30 se základním taktem 900 MHz a Turbo Boostem až na 2,2 GHz. Procesor je vyroben 14nm technologií a jeho TDP (vyzařované teplo) je pouze 4,5W. Díky použití tohoto procesoru se pak Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 obejde bez aktivního chlazení. Vzhledem k použití SSD úložiště je pak notebook naprosto tichý. Když už jsme zmínili SSD, nesmíme opomenout ani jeden příjemný bonus, který nebývá u tenkých ultrabooků zrovna běžný. Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 totiž disponuje dvěma M.2 sloty pro zapojení SSD. Zatímco jeden je tak z výroby osazen 128GB modulem, druhý můžete použít k rozšíření dostupného úložiště. Na druhou stranu nás mrzí použití pouze 4 GB RAM, které jsou navíc integrovány na desce a operační paměť tak není jak rozšířit.

Specifikace Xiaomi Mi Notebook Air 12,5

[aps_product_sz id=“413126″]

Nic pro hráče

Jak bude asi většině z vás jasné, Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 není žádný herní stroj. Chipset obsahuje vedle úsporného procesoru také integrovaný grafický čip Intel HD Graphics 515. Notebook si tak poradí jen s málo náročnými či staršími hrami. My jsme na notebooku testovali tyto tituly:

  • BioShock Infinite – 1280 x 720 px, stření detaily – 30 FPS
  • Counter-Strike: Global Offensive – 1366 x 762 px, střední detaily – 45 FPS
  • Assetto Corsa – 1280 x 720 px, nízké detaily – 25 FPS
  • StarCraft II – 1280 x 720 px, střední detaily – 30 FPS

Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 jsme otestovali také na sérii nejrůznějších benchmarků s následujícími výsledky:

  • GeekBench (single core) – 2847 bodů
  • GeekBench (multi core) – 5530 bodů
  • 3DMark IceStorm Extreme 1920 x 1080 px – 26 739 bodů
  • CrystalDiskMark zápis – 280 MB/s
  • CrystalDiskMark čtení – 558 MB/s

Mile nás překvapily také teploty, kdy byl notebook při zvýšené zátěži jen mírně zahřátý. K throttlingu – neboli dočasnému snížení výkonu z důvodu přehřátí – došlo až při sérii benchmarků, do takové zátěže se však běžný uživatel notebook v praxi nedostane.

Na konektorech se šetřilo

U většiny ultrabooků je zvykem, že neoplývají příliš širokou paletou konektorů a nejinak je tomu i v případě testovaného Xiaomi Mi Notebook Air 12,5. Nalezneme zde tak USB-C konektor sloužící i pro nabíjení, jedno klasické USB 3.0, HDMI a 3,5mm jack konektor. Konektorová nabídka je tak opravdu jen základní, na druhou stranu pořád lepší než pouhé jedno USB-C u Macbooku 12. Škoda, že výrobce notebook neosadil čtečkou paměťových karet. Bezdrátovou konektivitu zde pak zastává rychlá Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.1, k mobilním datům se přímo z notebooku nepřipojíte.

Solidní výdrž na baterii

Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 ve svém nitru ukrývá baterii s kapacitou 37 Wh a díky úspornému chipsetu tak nabídne více než obstojnou výdrž na jedno nabití. Výrobce deklaruje výdrž na plnou baterii 11,5 hodiny. Tato hodnota je však reálně dosažitelná pouze s jasem na minimum a vypnutou Wi-Fi. Při kancelářské práci s jasem na polovinu a zapnutou Wi-Fi se v našem případě výdrž pohybovala okolo 9 hodin. Přehrávat FullHD video s jasem na maximum nám notebook vydržel 7 hodin a streamovat z YouTube zvládl po dobu 5,5 hodiny. Nabití plně vybité baterie na 50% nám trvalo 33 minut, což je opět velmi dobrá hodnota. Nabíjení na plnou kapacitu je již o něco pomalejší, nicméně stále poměrně rychlé a zabere 1h 40 minut.

Systém

Na notebooku byl předinstalován operační systém Windows 10 postrádající češtinu, tu však není problém doinstalovat – jak na to se dočtete například v našem dřívějším článku o Xiaomi Mi Notebook Air 12,5. Při kancelářské práci je systém naprosto plynulý a hardware notebooku vás nebude nijak omezovat. Práce s operačním systémem je navíc velmi svižná a to včetně prakticky okamžitého probouzení či velmi rychlého zapínání. Problém může nastat až při větším množství spuštěných programů, kdy se může projevit nižší kapacita operační paměti. Pochválit si Xiaomi zaslouží také za to, že do notebooku nepředinstalovalo prakticky žádný bloatware.

Závěr

Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 do své nabídky již zařadilo několik českých dovozců a cena tohoto notebooku se na našem trhu pohybuje v rozmezí 20 až 25 tisíc Kč což není zrovna málo. Pohled do mezinárodních eshopů je však již o poznání veselejší, jelikož zde se cena tohoto notebooku pohybuje okolo 15 tisíc Kč bez DPH.

A co dodat na závěr? Snad jen že Xiaomi to opět dokázalo. Tomuto čínskému drakovi se opět povedlo vstoupit do neprobádaných vod a nejenže se neutopit, ale navíc mít ambice prohnat všechny tradiční výrobce počítačů. Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 je prostě povedený společník na cesty. Byť se to na první pohled nemusí zdát, nabídne dostatečně výkonný hardware s přihlédnutím ke svému určení. Notebook exceluje především ve vysoké mobilitě a to jak z pohledu velké výdrže na jedno nabití, tak nízké hmotnosti. Pochvalu si od nás Xiaomi vyslouží také za velmi dobré zpracování a pohodlnou klávesnici s touchpadem.

Ono „nic není dokonalé“ však platí i zde. Mezi největší zápory Xiaomi Mi Notebook Air 12,5 musíme zařadit zejména nízkou kapacitu operační paměti, kterou navíc nelze navýšit. I pro nenáročného uživatele pak bude kapacita interního úložiště nejspíš velmi limitující, to však lze řešit druhým M.2 SSD. Také se nemůžeme zbavit dojmu, že výrobce až zbytečně šetřil na konektorové výbavě. Jedno klasické USB a čtečka paměťových karet navíc by se do použitého šasi jistě vešlo.

Klady

+ Kvalita zpracování.
+ Dlouhá výdrž na jedno nabití.
+ Kvalitní displej.
+ Pohodlná klávesnice a touchpad.

+ Nízká hmotnost.
+ Možnost osazení dvěma SSD.
+ Pasivní chlazení a dokonale tichý chod.

Zápory

– Pouze 4 GB RAM.
– V základu pouze 128 GB SSD.
– Výkon dostatečný pouze pro kancelářskou práci.
– Volnější pant víka.
– Pouze jeden klasický USB-A konektor.
– Absence čtečky paměťových karet.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)