Xiaomi Mi Notebook Air oficiálně: vysoká mobilita a nízká cena

xiaomi mi notebook titul

První spekulace o tom, že se čínský drak Xiaomi pustí do počítačového odvětví a příjde na trh s vlastním notebookem, se začaly objevovat již před dvěma lety. Ať už tehdy Xiaomi skutečně koketovalo s myšlenkou vlastního notebooku či byl jeho vývoj mnohem rychlejší jedno je jisté – tyto spekulace se naplnily a rychle rostoucí společnost bude skutečně prodávat zařízení s názvem Xiaomi Mi Notebook Air a ne jedno, ale hned dvě. Podaří se této společnosti se svým notebookem opět zatopit tradičním výrobcům?

xiaomi Mi Notebook Air

Známé jméno i design

Již po přečtení názvu Mi Notebook Air bude asi všem kdo se o počítače alespoň trochu zajímá jasné, kam Xiaomi se svými notebooky míří. Jedním z hlavních konkurentů bude v tomto případě MacBook Air se kterým novinky od Xiaomi nesdílí pouze jméno. Při pohledu na současnou řadu MacBooků a počiny od Xiaomi si nemůžeme nevšimnout hned několika shodných, nebo alespoň podobných řešení a designových prvků. Počítače Xiaomi Mi Notebook Air sice nejsou vyloženými kopiemi MacBooků, inspirace je zde však zjevná.

mi-notebook-air-2016-07-27-2-1

Notebooky se budou vyrábět ve dvou verzích – výkonnější a dražší varianta nabídne obrazovku o úhlopříčce 13,3″ a slabší, nicméně levnější a lehčí verze disponuje 12,5″ displejem. Oba pak nabídnou FullHD rozlišení a s vysokou pravděpodobností také IPS technologii. Chybět nebude ani kovové šasi a líbivý, minimalistický design. Pochválit musíme Xiaomi také za tenké okraje víka okolo displeje a podsvícené klávesnice. Oba notebooky jsou vybaveny USB-C konektorem sloužícím i pro nabíjení, HDMI a zdířkuo pro 3,5mm jack konektor. Větší varianta pak nabídne dvojici USB 3.0. Majitelé menšího Xiaomi Mi Notebook Air se budou muset spokojit pouze s jedním USB 3.0.

Dostatečný výkon na cesty

Vybavenější variantě dodává výkon ULV procesor Intel Core i5-6200U s TurboBoost až na 2,7 GHz. Grafický výkon v tomto případě obstarává grafická karta Nvidia GeForce 940MX s 1GB DDR5 VRAM. O dostatek operační paměti se postará 8GB DDR4 RAM modul. Jako úložiště zde slouží 256GB SSD. Velikost úložiště je však možno dále rozšířit bez nutnosti výměny originálního disku pomocí jednoho volného SATA (nebo vzhledem k rozměrům notebooku možná spíše mSATA – pozn. redakce) slotu. Tento slot však není uživatelsky přístupný a Xiaomi tak chce, abyste rozšíření úložiště svěřili raději jeho technikům. Použitá 40Wh baterie by měla notebooku zajisti výdrž až 9,5 hodiny a s originální nabíječkou by se měla z 0 na 50% nabít za půl hodiny. Výrobce se pochopitelně nezapomněl pochlubit také rozměry a hmotností novinky. Rozměry činí 309 x 210,9 x 14,8 mm a hmotnost se ustálila na 1,28 Kg.

U 12,5″ varianty se zákazníci budou muset spokojit s chipsetem Intel Core M3 bez dedikovaného grafického čipu, 4 GB RAM a 128 SSD. I zde však lze paměť rozšířit pomocí volného slotu. Chipsety Intel Core M jsou známé tím, že se dokáží uchladit i pasivně, zda je tomu tak i v tomto případě však momentálně nevíme. Na druhou stranu však menší varianta vyvažuje své nedostatky vyšší výdrží a to konkrétně až 11,5 hodiny na jedno nabití. Kompletní rozměry v tomto případě neznáme ale tloušťka notebooku je pouhých 12,9 mm a hmotnost činí 1,07 Kg.

Opět lákavá cena

Jak asi většina z vás tuší, také u svých notebooků nasadí Xiaomi velmi atraktivní cenovky. Za menší a parametrově slabší Xiaomi Mi Notebook Air si výrobce na domácím trhu řekne o přibližně 12 800 Kč bez DPH ( 3 499 juanů). Výkonnější verze s větším displejem pak domácí zákazníky vyjde na přibližně 18 400 Kč (4 999 juanů). Počítače budou k dispozici ve stříbrné a zlaté barevné variantě.

mi-notebook-air-2016-07-27-9-1

Co na novinky Xiaomi Mi Notebook Air říkáte? Bude s nimi Xiaomi slavit podobné úspěchy jako se smartphony?

 

Zdroje: Cnet.com, Engadget.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)