Xiaomi Mi MIX: Senzor přiblížení a reproduktor se schovaly pod displej. Jak fungují v praxi?

Senzor přiblížení

Xiaomi Mi MIX oslovil fanoušky mobilních telefonů po celém světě a je to po dlouhé době telefon, který na první pohled opravdu zaujme. Je tu i pár dalších zajímavostí – třeba senzor přiblížení a reproduktor, který je umístěn pod displejem. Jak se s tím Xiaomi vypořádalo a jak netradiční řešení funguje v praxi?

Dva technologické oříšky – jak ukrýt senzor přiblížení a reproduktor pod displej?

Displej telefonu Xiaomi Mi MIX zasahuje až k samotným okrajům telefonu a v horní části kvůli tomu není prostor na tradiční řešení sluchátka a senzoru, který vypne displej při hovoru po přiblížení ucha. Xiaomi se tak muselo postarat o nové řešení, které obě součástky ukryje pod displej, ale neznemožní jejich funkci. Jak to Xiaomi vyřešilo?

V případě senzoru přiblížení byl tradiční proximity senzor nahrazen ultrazvukovým snímačem, který dokáže rozpoznat objekty i skrze displej. Podle Xiaomi by to pro zákazníka nemělo představovat žádný problém a funkce by měla být obdobná jako v případě jiných telefonů.

Piezoelektrický reproduktor je samozřejmě rovněž pod displejem a k reprodukci zvuku používá rámeček displeje telefonu.

xiaomi-mi-mix-reproduktor xiaomi-mi-mix-reproduktor-princip

Jak to celé funguje v praxi?

Při představování telefonu vypadala obě řešení velmi netradičně a musíme uznat, že Xiaomi to nemělo oproti konkurenci zrovna snadné. V praxi funguje řešení tak, že od jiných přístrojů ani nepoznáme rozdíl. Zvuk je slyšet dobře a senzor přiblížení funguje také poměrně spolehlivě.

Reproduktor je stále slyšet i v případě, že nemáte telefon u ucha a chová se podobně jako běžné řešení. Na dotyk je cítit, že k přenosu zvuku jsou používány i vibrace samotného displeje. Pokud si člověk nastaví maximální hlasitost, je druhá strana hovoru slyšet velmi dobře, a to i při hluku v okolí. Xiaomi se s tím vypořádalo velmi dobře.

xiaomi-mi-mix-1

Na senzor přiblížení nemáme zrovna velké nároky – v podstatě jen stačí, aby se displej po přiložení telefonu k uchu vypnul a aktivoval se znovu v momentě, kdy telefon od ucha oddálíme. Zde je vidět mírně odlišné chování od běžného řešení. Displej totiž může zhasnout, i když se rukou k položenému telefonu přiblížíme z horní strany. Stejně tak se nám stalo, že se displej vypnul, pokud jsme telefon pouze položili na stůl (ale ne vždy). Pokud rukou kroužíme nad displejem, ne vždy se nám podaří docílit vypnutí displeje.

Když ale přestaneme dělat pokusy a telefon prostě jen přiložíme k uchu, displej se bezpečně vypne. Pokud jej oddálíme, opět se aktivuje. Zde je vidět, že v praxi a běžném používání funguje senzor správně, ukazuje se zde ale trochu odlišný princip funkce. Ani v tomto případě se ale nemají zákazníci čeho bát.

Xiaomi mi mix

Xiaomi Mi Mix

Xiaomi Mi Mix

  • Displej 6,4" IPS, 1200x1920 px
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 821
  • RAM 4GB
  • Fotoaparát 16 MP
  • Baterie 4400 mAh
  • Cena od 8 279 Kč

Líbí se vám Xiaomi Mi MIX a těšíte se na naši recenzi?

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Beryko, kde bude možné telefony zakoupit (128GB verze, 256GB verze).

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)