TOPlist

Xiaomi se potýká s padělateli, výrazně škodí prodejům příslušenství

Xiaomi fake titul

Produkty čínské společnosti Xiaomi si po celém světě získaly obrovskou oblibu a to nejen v zemích, kde oficiálně působí ale prostřednictvím různých mezinárodních obchodů také v regionech, kam Xiaomi zatím oficiálně nezavítalo. Vzhledem k této obrovské popularitě a „hladu“ po produktech, nesoucí značku Xiaomi, se nelze moc divit tomu, že se – zejména u zmíněných mezinárodních obchodníků – čím dál častěji objevují více či méně zdařilé padělky tohoto zboží.

Xiaomi Mi Power Bank

Společnost Xiaomi si je vysokého výskytu padělků jejich produktů velmi dobře vědoma, což dokládá například aplikace AntiFake, která má dát uživateli jistotu, že si skutečně zakoupil originální telefon či tablet Xiaomi. Padělání se však zdaleka netýká pouze chytrých telefonů a tabletů. Příkladem může být třeba powerbanka Mi Power Bank, kterou lze v Číně sehnat v cenovém rozpětí v přepočtu přibližně od 220 do 560 Kč v závislosti na její kapacitě. Ta ihned po svém příchodu vzbudila menší pozdvižení a celkově se dočkala dobrého přijetí. Pozitivní hodnocení si odnesla například i z našeho redakčního testu. Xiaomi od ní očekávalo další obrovský prodejní hit avšak za minulý rok se Mi Power Bank ve všech variantách prodalo dohromady „pouze“ 14,6 milionu kusů, což nepředstavuje ani polovinu společností očekávaných prodejů.

Lei Jun, CEO společnosti Xiaomi, komentoval během tiskové konference situaci následovně:

Co je největší problém? Mnoho padělků. Pokud by neexistovali padělatelé, naše prodeje by byly dvoj nebo trojnásobné. Naše produkty by rozpoznal každý.

Xiaomi odhaduje, že vinou padělatelů přišlo za minulý rok nejméně o 115 milionů dolarů (cca 2,909 miliard Kč) v příjmech a to pouze za prodej power bank. Padělatelé tedy i pro tuto společnost s hodnotou okolo 45 miliard dolarů znamenají poměrně vážný problém, zvlášť bereme-li v potaz nízké marže, které u svých výrobků uplatňuje.

Porovnání originální a padělané Xiaomi Mi Power Bank

Dalším, velmi často padělaným produktem Xiaomi jsou jejich neméně povedená sluchátka. Zatím se nejčastěji setkáme s padělky především sluchátek Piston 2, je však pouze otázka času, než trh zaplaví padělky nedávno představených Pistonů 3. generace. Stejně jako u Mi Power Bank i v případě Pistonů platí, že se můžeme setkat s padělky různé kvality a mnohdy nemusí být vůbec snadné padělaný produkt rozpoznat. Zvlášť pro laika.

Příklad originálních a padělaných Xiaomi Piston 2 Příklad originálních a padělaných Xiaomi Piston 2

V případě sluchátek vám u padělku hrozí přinejhorším nefunkčnost či špatná kvalita zvuku, padělek power banky by však v krajním případě mohl i vážně poškodit dobíjené zařízení. Jednou z mála možných obran proti nechtěnému nákupu padělaného zboží – jehož pravděpodobnost je u nákupů přímo z Číny poměrně vysoká – je využit služeb prověřeného obchodu a nenechat se zlákat, často až absurně, nízkou cenou některých obchodníků.

Koupili jste si už někdy padělek nějakého produktu, úmyslně či neúmyslně?

 

Zdroj: Bloomberg.com

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (52)