TOPlist

Xiaomi Amazfit GTS recenze: hranatý AMOLED pro každý den

Xiaomi Amazfit GTS titul

Xiaomi patří aktuálně titul jedničky na trhu s nositelnou chytrou elektronikou a byť za to bezesporu vděčí především extrémně populárním náramkům Mi Band, nezanedbává své portfolio ani v kategorii chytrých hodinek. Zde má širokou nabídku produktů různých cenových kategorií a my se v dnešní recenzi podíváme na pomyslný střed této nabídky tvořený hodinkami Xiaomi Amazfit GTS s hranatým designem.

Recenze Xiaomi Amazfit GTS


Balení obsahuje jen to nejnutnější

Asi jen málokoho překvapí, že toho uvnitř prodejního balení mnoho nenalezneme. Ostatně, co také chtít od výrobce k chytrým hodinkám. Někoho by možná potěšil náhradní řemínek, ale i s tím se setkáváme spíše výjimečně. Malá krabička tak v sobě ukrývá pouze samotné hodinky, kabel s magnetickou kolébkou pro jejich nabíjení a sadu manuálů.

Xiaomi Amazfit GTS balení


Design ve znamení jednoduchosti

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS mají čtvercový design s tělem kombinujícím hliník a sklo. Jedná se přitom o sklo Corning Gorilla Glass 3, které by mělo odolat i nějakým škrábancům. Doplněné je navíc o kvalitní oleofóbní vrstvu a krom škrábanců tak krycí sklo na čelní straně hodinek dobře odolává také nečistotám a ulpívajícím otiskům. Okraje krycího skla jsou zaoblené a to tak pěkně navazuje na hliníkovou konstrukci. Spodní strana je pak tvořena plastem s hrubým povrchem a naleznete na ní senzor srdečního tepu společně s piny sloužícími k nabíjení.

Co se týče pásku, který se na hodinkách nalézá již v prodejním balení, ten je silikonový s jemným, na první osahání příjemným povrchem a rozsah jeho zapnutí je dostatečný pro tenkou, dámskou ručku i pořádně silnou chlapskou ruku. Jak to ale u silikonových náramků bývá často zvykem, po delším nošení se pod nimi začne ruka nepříjemně potit. Naštěstí, uchycení náramku je kompatibilní s jakýmkoli 20mm páskem či tahem. Není tak problém jej relativně levně a snadno nahradit.

xiaomi amazfit gts tlacitko

Na těle hodinek samotných se nalézá, nepočítáme-li dotykový displej, jen jediný ovládací prvek v podobě tlačítka v designu korunky. Jeho provedení je bohužel poněkud nešťastné a to nejen kvůli náchylnosti na poškození – ostatně k nám dorazily hodinky již se značně opotřebeným tlačítkem. Druhý důvod, proč se nám provedení tlačítka příliš nelíbilo je časté nechtěné vypínání hodinek. Ty se totiž vypínají delším podržením zmíněného tlačítka a není při něm nutné ani žádné potvrzení na displeji. Právě kvůli jeho umístění se nám pak často stávalo, že jsme tlačítko nevědomky zmáčkli.

[aps_product_sz id=“582408″]


Každodenní použití

Tím se pomalu dostáváme ke každodennímu používání hodinek Xiaomi Amazfit GTS. Díky nízké hmotnosti a poměrně malým rozměrům jsou hodinky při nošení sotva cítit. My jsme je odkládali na noc kvůli silikonovému řemínku, který byl po delším nošení trochu nepříjemný. Druhým důvodem, proč jsme museli hodinky čas od času z rukou sundat, bylo jejich nabíjení. V tomto ohledu nás Xiaomi Amazfit GTS, trochu zklamaly. Pokud se obejdete bez neustále zapnutého měření srdečního tepu a ambientního displeje, můžete se pohybovat mezi 10 – 12 dny na jedno nabití. Stačí ale zapnout měření srdečního tepu alespoň ve 30min intervalech spolu s ambientním displejem a výdrž klesne na 5-7 dní na jedno použití v závislosti na intenzitě využívání hodinek. Při cvičení s neustále aktivní GPS pak hodinky ztratily za 1 hodinu přibližně 5% energie.

Naopak velkou pochvalu si od nás hodinky Xiaomi Amazfit GTS zaslouží za použitý displej o úhlopříčce 1,65″ a rozlišení 348 x 442 px. Tato kombinace úhlopříčky a rozlišení pak zaručuje, na poměry chytrých hodinek, velmi dobrou jemnost obrazu dosahující 341 ppi. Vedle toho musíme pochválit nasazení AMOLED technologie, díky čemuž displej nabídne nejen skvělé barvy a pozorovací úhly. Slouží také k úspoře energie při zobrazení černé, kterou Xioami v systému hojně využívá. V neposlední řadě si displej zaslouží chválu za skvělou čitelnost, a to i během slunečného dne. Přítomna je i automatická regulace jasu, kterou rovněž ne každé (relativně) levné chytré hodinky disponují.

Xiaomi Amazfit GTS displej

Fitness funkce

Žádným chytrým hodinkám pochopitelně nesmí chybět ani monitorování denní fyzické aktivity či cvičení. K tomu účelu jsou Xiaomi Amazfit GTS vybaveny nejen krokoměrem, ale také snímačem srdečního tepu. Pro přesnější měření venkovních aktivit je pak dostupná rovněž GPS, díky které si také můžete záznam zdolané trasy prohlédnout v aplikaci Amazfit. Konkrétně pak hodinky podporují monitoring těchto aktivit:

 • běh
 • chůze
 • jízda na kole
 • běžecký pás
 • indoor cycling
 • plavání v bazénu
 • venkovní plavání
 • cvičení na eliptickém trenažeru
 • výšlap
 • trailový běh
 • lyžování
 • volné cvičení

Z uvedených aktivit musíme vyzdvihnout monitoring plavání. Ten je možný díky voděodolnosti hodinek do 5 ATM, což by mělo s přehledem stačit pro povrchové plavání. Mimochodem, náramek iHealth Wave AM4, který je pro plavce přímo určen, disponuje voděodolností jen do 3 ATM. Navíc je i přesnost měření během plavání velmi dobrá, tedy přinejmenším co se uplavané vzdálenosti týče. Rovněž jsme porovnávali přesnost měření tepové frekvence s konvenčním domácím tlakoměrem. I ta je na velmi slušné úrovni a odchylka při tomto porovnání nepřesahovala 5%. Jako u většiny chytrých hodinek/náramků je však přesnost měření ovlivněna utažením pásku. Pokud jsou hodinky na ruce spíše volně, může být odchylka o něco vyšší. Senzor srdečního tepu pak oceníte zejména při cvičení, kdy máte díky hodinkám přehled, v jakém fitness pásmu se aktuálně nacházíte.

Xiaomi Amazfit GTS úprava ciferníku


Prostředí hodinek Xiaomi Amazfit GTS

Xiaomi Amazfit GTS se řadí spíše k jednodušším chytrým hodinkám a i použitým operačním systémem se blíží více chytrým náramkům. Oproti hodinkám s Wear OS či Tizenem tak sice nenabídnou propracovaný operační systém s možností instalace dalších aplikací. Na druhou stranu však disponují podstatně delší výdrží na baterii či nižší cenou. A navíc, víceméně vše potřebné v hodinkách naleznete již v základu. Co nám však poměrně hodně chybělo byla propojenost s kalendářem v telefonu. Samotné upomínky událostí sice v systému figurují, synchronizace jim však chybí.

Amazfit GTS: 30 Days Review & 10 Things You MUST Know

Amazfit GTS: 30 Days Review & 10 Things You MUST Know

Stejně jako u každých chytrých hodinek, i zde představuje domovskou obrazovku ciferník. Předinstalováno jich je pouze pár, v oficiální aplikaci jich je však již nyní vcelku slušná plejáda ke stažení. Základní ciferníky s digitálním či analogovým zobrazením času sice nejsou nijak zvlášť designově vydařené, velmi se nám u těchto dvou však líbily praktické možnosti přizpůsobení. Výchozí ciferník je rozdělen do 5 zón, u kterých si můžete vybrat, jaké informace zde chcete zobrazit. Pevně dané je pouze umístění času s aktuálním datem. Z této „domovské obrazovky“ se dostanete tradičně tažením prstu.

Pohybem do stran zobrazíte aktuální tepovou frekvenci a počet kroků spolu s uraženou vzdáleností. Tažením shora dolů zobrazíte přepínače a pohybem prstu v opačném směru se zase dostanete do hlavní nabídky. V té se nalézají následující položky:

 • Status – aktuální informace o počtu ušlých kroků, tepové frekvenci, ušlé vzdálenosti a počtu upozornění na neaktivitu
 • PAI – zobrazí vaše skóre a čas v různé fyzické zátěži
 • Hearth rate – měření srdečního tepu a záznam předešlých měření
 • Activities -poznámky, které lze přidat v aplikaci Amazfit
 • Weather – předpověď počasí včetně síly větru, vlhkosti vzduchu, UV indexu a východu/západu slunce
 • Music – ovládání hudebního přehrávače připojeného zařízení – přímo do hodinek hudbu nahrát nelze
 • Notifications – poslední upozornění
 • Event reminder – časované upomínky / budíky
 • More – další funkce jako kompas, časovač či vyhledání telefonu jeho zazvoněním

Podpora českých znaků nechybí

Jak jste si jistě již na fotografiích stačili všimnout, celé rozhraní hodinek je, stejně jako například u Xiaomi Amazfit Cor 2, v angličtině. Oproti zmíněnému náramku však hodinky podporují již v základu české znaky a není tedy nutné instalovat jinou, než originální aplikaci. Úplně se nám ale nelíbilo, jak notifikace fungují. Když vám například někdo píše, zprava se objeví na displeji, hodinky zavibrují a vy máte několik vteřin na to, abyste si ji přečetli. Pokud tak neučiníte, zmeškané upozornění nikde na základní obrazovce neuvidíte a pro jeho vyvolání musíte přejít do menu a zvolit položku „Notifications“, která je navíc umístěna až u konce tohoto menu. Škoda trhaných animací, které nás sice v práci s hodinkami nijak neomezovaly, ale poměrně sráží celkový dojem.


Aplikace Amazfit

Kdo by pro spojení chytrých hodinek Xiaomi Amazfit GTS se svým telefonem automaticky stahoval aplikaci Mi Fit, bude nejspíš zaskočen. V aplikaci totiž bude podporu těchto hodinek hledat marně – pro jejich připojení totiž slouží aplikace AmazFit. O to více je to matoucí, když si vezmeme, že pro některé produkty Amazfit, které pro Xiaomi společnost Huami rovněž vyrábí, slouží právě aplikace Mi Fit. Jiné, jako například náramek Xiaomi Amazfit Cor 2, ale pracují právě s Mi Fit.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)

Ve výsledku to však až takový problém není, jelikož se jedná o prakticky identické aplikace a největším rozdílem je zde barevné schéma. Víc nás bohužel potrápila funkčnost samotné aplikace, kdy jsme na telefonu Xiaomi Mi 9 s MIUI 11 a Androidem 10 zakládali profil na několik pokusů a následně se nám nedařilo hodinky k telefonu připojit. Přitom se Xiaomi Mi Note 10 využívajícím rovněž MIUI 11 ale Android 9 nebyl nejmenší problém ani se párováním, ani se stabilitou připojení. Pokud se však, stejně jako my, setkáte s problémy s připojením hodinek k telefonu, vyzkoušejte aplikace třetích stran jako například Tools & Amazfit. S tou nám synchronizace hodinek a telefonu fungovala bez potíží

Dobrý přehled o fyzické aktivitě a omezené možnosti sdílení dat

Když pomineme problémy aplikace Amazfit na některých telefonech, musíme přece jen uznat, že se jedná o vcelku vydařenou fitness aplikaci. V první řadě se nám líbí její vzhled a přehledné uspořádání. Jakmile aplikace posbírá dostatek dat, nabídne vám samozřejmě řadu grafů a dalších informací, díky kterým si můžete udělat dobrý obrázek o vaší kondici a sledovat vývoj vašich sportovních výkonů. Chybět pak nesmí ani výpočty – BMI počínaje, množstvím vody a svalstva konče. Po skončení cvičení si pochopitelně můžete prohlédnout jeho záznam přičemž aktivity jako běh, chůze a jízda na kole jsou doplněny i o mapu se záznamem trasy. Škoda jen, že naměřená data lze sdílet prakticky jen s aplikací Strava

Mile nás překvapila poměrně slušná přesnost GPS a to i v zastavěné oblasti. Co však nefungovalo úplně na jedničku bylo automatické pozastavení záznamu aktivity – například když si dáváte pauzu. Při běhu se mnohdy záznam spustil až po pár desítkách metrech a naopak při chůzi se zase pauzoval i když jsme byli stále v pohybu.  Další, neméně důležitou, funkcí aplikace Amazfit je nastavení hodinek. Zajisté vás potěší, že přes oficiální aplikaci můžete do hodinek doinstalovat další ciferníky a že je rozhodně z čeho vybírat. Jedním z prvních nastavení, která provedete by pak měla být volba od kterých aplikací chcete do hodinek dostávat upozornění, respektive zda chcete, aby vás hodinky upozornili na příchozí hovor či SMS


Cena Xiaomi Amazfit GTS a konkurence

V době psaní této recenze se u nás chytré hodinky Xiaomi Amazfit GTS prodávají za cenu od 3 200 Kč s DPH. Jsou tedy o něco levnější než nejlevnější „plnohodnotné“ chytré hodinky či chytrými funkcemi srovnatelné sporttestery ale citelně dražší než chytré náramky.

Amazfit Cor 2

Jako potenciální konkurenci musíme uvést v recenzi již zmíněný chytrý náramek Amazfit Cor 2. Ten je z funkčního hlediska velmi podobný námi testovaným hodinkám a přitom jej pořídíte za třetinovou cenu. Čím mohou Amazfit GTS takto velký cenový rozdíl vykompenzovat? Například nesrovnatelně kvalitnějším a přehledným displejem s automatickou regulací jasu, o něco přesnější GPS i měřením srdečního tepu. V neposlední řadě zde pak hraje svou roli také elegantní design hodinek.

Xiaomi Amazfit Cor 2 displej

Huawei Watch GT

Za prakticky stejnou cenu jako Amazfit GTS seženete také chytré hodinky Huawei Watch GT, které představují stejný mezičlánek chytrých náramků a hodinek jako dnes testované Xiaomi. V prodeji je sice již novější verze, ta je však cenově posazena o stupínek výše. Huawei Watch GT zaujmou především uživatele prahnoucí po klasickém designu hodinek (pro ně si Xiaomi připravilo model Amazfit GTR). Díky tomu, že jsou tyto hodinky na trhu již delší dobu měl výrobce více času na optimalizaci a vylepšení systému a pro někoho může být výhodou i to, že nabídne češtinu.

displej huawei watch gt

Finální verdikt

Než přejdeme k finálnímu hodnocení hodinek Xiaomi Amazfit GTS, musíme si ještě jednou zopakovat s jakým zařízením vlastně máme tu čest. Jedná se o produkt, který nabízí funkce a hlavně výdrž chytrých náramků v těle chytrých hodinek. Funkčně stojí o kousek nad náramky, klasickým hodinkám například s Wear OS či Tizenem se však nevyrovnají – chybí jim například možnost instalace aplikací či interní úložiště, do kterého byste nahráli hudbu. Zrovna tak se nejedná o profesionální sporttracker, nicméně pro volnočasový sport jsou, troufáme si tvrdit, zcela dostatečné.

Hlavní chloubou Xiaomi Amazfit GTS je pak parádní AMOLED displej s automatickou regulací jasu a design, který se však nutně nemusí líbit každému. I díky tomu je však lze považovat za unisex hodinky, které sednou i ručce něžného pohlaví, byť uznáváme, že na pořádné „tlapě“ dřevorubce již díky své velikosti mohou působit trochu komicky. Výdrž na jedno nabití nás trochu zklamala, nicméně nabíjení přibližně jednou za týden není při aktivním používání rozhodně nijak tragické. Nad čím však jen kroutíme hlavou je zbytečná roztříštěnost, kdy má Xiaomi pro své „nositelnosti“ dvě různé aplikace a příliš to neospravedlňuje ani fakt, že si tyto produkty nevyrábí samo. No a když k tomu připočteme problémy s přihlášením a synchronizací na některých telefonech, nemůžeme výrobci za jinak poměrně povedenou aplikaci přičíst plusový bod ani kdybychom chtěli sebevíc.

Klady

+ displej
+ vodotěsnost do 5ATM
+ design
+ intuitivní ovládání
+ cena

Zápory

– problémy spojené s aplikací
– omezení systému
– trhané animace prostředí
– absence češtiny

Používáte nějaké chytré hodinky či náramek?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)