iHealth Wave AM4 recenze: chytrý náramek hlavně pro plavce

iHealth Wave AM4 titul

Různé typy chytrých náramků tvoří největší skupinu v prodejích takzvaných “wearables” neboli nositelných technologií. Není se tak čemu divit, že jich na trhu nalezneme opravdu velké množství, od základních krokoměrů až po profesionální sport trackery. My se v dnešní recenzi podíváme na zařízení, které stojí na pomezí těchto dvou skupin a zároveň dělá i menší úkrok stranou. iHealth Wave AM4 totiž sám výrobce profiluje jako monitor aktivity, spánku a – co je hlavní – plavání.

Recenze iHealth Wave AM4

Obsah balení iHealth Wave AM4

Vedle samotného náramku s černým silikonovým páskem v balení jako bonus nalezneme také druhý, modrý pásek. Dále zde nalezneme proprietární nabíjecí kabel s kolébkou na jedné a klasickým USB na druhé straně. Napájecí adaptér v balení nehledejte. Výčet položek uvnitř základního balení náramku iHealth Wave AM4 pak uzavírá základní manuál.

iHealth Wave obsah balení

 Hodinky jen na první pohled

Díky zvolenému designu si chytrý náramek, tracker chcete-li, iHealth Wave AM4 nespíš na první pohled spletete s hodinkami. Náramek je totiž tvořen kulatým tělem ukrývajícím v sobě elektroniku a displej. Ten bohužel není, jak by se mohlo na první pohled zdát, kruhový. Pod takřka zrcadlovým sklíčkem se totiž ukrývá podstatně menší obdélníkový monochromatický displej s hrubým rastrem. Krycí sklíčko v nás navíc nevzbuzovalo příliš pocitů důvěry a to už jen proto, že k nám iHealth Wave AM4 dorazil již s malými škrábanci na jeho povrchu.

iHealth Wave tělo

Škrábancům příliš odolávat nejspíš nebude ani plastový kroužek okolo zmíněného krycího sklíčka. Jelikož iHealth Wave AM4 nedisponuje senzorem srdečního tepu. na zadní straně mnoho zajímavého nečekejte. V plastových zádech jsou tak pouze vsazeny tři kontakty sloužící pro nabíjení. Už jen proto, že je náramek iHealth Wave AM4 primárně určen pro plavce, máme menší obavy z toho, v jakém stavu budou tyto kontakty po pár letech používání.

Co nás poněkud zarazilo je deklarovaná voděodolnost do pouze 30 metrů. To by znamenalo, že náramek zvládne maximálně tak déšť či mytí rukou. My můžeme potvrdit, že mu plavání během našeho testu neublížilo, nicméně v nás tento údaj nevzbuzuje příliš důvěry už jen kvůli tomu, jak by se mohl výrobce v budoucnu stavět k reklamacím.

Vzhled silikonových náramků z vnější strany oživuje textura připomínající vlny. Materiál těchto pásků je na dotyk příjemný a ani při delším nošení nám na ruce náramek nijak nevadil. U zapínání výrobce nevymýšlel již vymyšlené a zvolil klasickou sponu známou například z klasických hodinek se silikonovými či koženými pásky. Oba pásky mají stejnou velikost, ale díky dostatečnému množství dírek pro sponu i délce padnou prakticky každému. Jen majitelům úzkých zápěstí by mohla vadit hůře poddajná tlustší část pásku sahající přibližně 2 cm na obě strany těla náramku.

iHealth Wave pásky

Každodenní použití iHealth Wave AM4

Jak jsme již naznačili, iHealth Wave AM4 není úplně typický chytrý náramek. První věc, která nás trochu zarazila je, že se na těle iHealth Wave AM4  nenalézají žádná tlačítka a displej – dle očekávání – dotykový také není. Jak se tedy náramek ovládá? Pro probuzení displeje stačí zvednout ruku tak, jako když se chcete podívat na klasické hodinky. Toto gesto však nebylo zdaleka vždy 100% spolehlivé. Další možností je pak na displej klepnout prstem. Takto se displej nejen “probírá” ale i se ovládá zobrazení informací na něm. S touto metodou zase můžete mít menší problémy pokud jste zvyklí nosit náramek či hodinky více utažené, poté je potřeba na displej klepat silněji. Poslední možností je prosté zatřepání se zápěstím na kterém náramek máte. Tristní je pak čitelnost displeje, venku nemusí ani pořádně svítit slunce a už je velký problém informace na displeji přečíst.

Hlavní jeho zvláštností je však způsob, jakým komunikuje s telefonem. Ne že by výrobce přišel s nějakou novou, revoluční technologií, normálně se spoléhá na “starý dobrý” Bluetooth 4.0. U podobných náramků bývá zvykem, že je zařízení k telefonu připojeno neustále, v tomto případě se však náramek připojuje pouze při synchronizaci dat po spuštění aplikace iHealth. Díky tomu dokáže náramek například zaznamenávat vaši aktivitu i když u sebe zrovna nemáte telefon. Za následek to však má i jedno z největších negativ celého zařízení a sice absence notifikací z telefonů v náramku. O to větší je to škoda, když si vezmeme, že vibracemi náramek disponuje. Ty tak můžete využít třeba pro buzení. Vzhledem k absenci notifikací a neustálého bluetooth připojení pak trochu zamrzí výdrž integrované 100mAh baterie. Ta dle výrobce dosahuje až 7 dní, nám se však nepodařilo dostat přes 5 dní nepřetržitého používání.

Plavání je oč tu běží

Vibrace se “ozvou” také po skončení cvičení či plavání. Právě u plavání se chvíli zdržíme. Jedná se totiž o hlavní zbraň iHealth Wave AM4. Náramek dokáže do 20 sekund sám rozpoznat, že plavete přičemž rozlišuje celkem 3 plavecké styly – kraul, prsa a znak. Musíme uznat, že plavecké funkce zde plní svou úlohu a jak detekce plavání, tak i počítání temp funguje na jedničku a jedná se o užitečný nástroj jak sledovat své plavecké výkony. Nejen u těch pak můžete prostřednictvím aplikace nastavit své vytyčené cíle. A také nejen u plavání je pak samozřejmostí počítání spálených kalorií a uražené vzdálenosti.

iHealth Wave AM4 bazén

Právě u uražené vzdálenosti na suchu máme menší pochyby – respektive u počtu kroků. Ten se nám pokaždé na konci dne zdál poměrně nízký. Neodpovídal ani počtu kroků, které zachytil samotný telefon, ten však nemusí být vždy úplně přesný a tak jsme výsledky z iHealth Wave AM4 porovnali s chytrými hodinkami Motorola Moto 360 2. generace a Xiaomi Mi Band 3. Zatímco výsledky na Moto 360 a Mi Bandu byly po několika hodinách souběžného nošení velmi podobné – rozdíl byl jen pár desítek kroků, iHealth Wave AM4 nám hlásil namísto přibližně 5000 kroků pouze 4100 kroků. Pravdu by pochopitelně definitivně potvrdil až nějaký profesionální tracker. Poslední funkcí iHealth Wave AM4  je pak monitor spánku, který změří délku spánku a jeho kvalitu. Zde jsme neměli nejmenší problém, detekce spánku i probuzení funguje přesně.

iHealth Wave

iHealth Wave

1.0
  • Displej LCD, monochromatický
  • Operační systém -
  • Senzory akcelerometr
  • Konektivita Bluetooth
  • Úložiště -
  • Baterie Li-ion 100 mAh, výdrž až 7 dní

Aplikace iHealth

Aplikace iHealth vás při každém spuštění “přivítá” hláškou o připojování a následné synchronizaci náramku iHealth Wave AM4. To trvá různě dlouho v závislosti na tom, jak dlouho jste data nestahovali. Náramek ve své interní paměti dle slov výrobce dokáže “udržet” data za dobu přibližně 10 dní. Teoreticky by tedy mělo být nutné aplikaci alespoň jednou za tuto dobu zapnout a provést synchronizaci. My jsme úmyslně aplikaci nezapínali 12 dní avšak data jsme následně měly všechy – nutno podotknout že synchronizace trvala asi 5 minut. Je tedy otázkou, zda má i tento scénář výrobce nějak vyřešený či bychom museli počkat ještě o pár dní déle, aby došlo ke ztrátě dat.

How to unpack and first use the connected bracelet iHealth Wave

How to unpack and first use the connected bracelet iHealth Wave

Zpět ale k samotné aplikaci. Ta nijak zvlášť nevybočuje oproti svým konkurentům. Také zde naleznete aktuální, denní, měsíční a dokonce i roční přehledy aktivit. Výrobce zde navíc sdružuje data z téměř všech svých produktů. Výjimku tvoří snad jen glukometry – jeden takový jsme pro vás nedávno recenzovali. Oproti zmíněnému glukometru, zde nechybí možnost propojit data naměřená pomocí iHealth Wave AM4 s Google Fit.

Co se nastavení náramku týče, zde není aplikace nijak zvlášť rozsáhlá. Vidíte zde základní informace o hardwaru a softwaru zařízení spolu s aktuálním stavem baterie. Lze zde rovněž zapínat/vypínat plavecký mód – tedy automatické rozpoznávání plavání a spolu s tím se zde nastavuje i délka bazénu. Možnosti pak završuje nastavení buzení pomocí vibrací společně s upozorněním na neaktivitu. Nastavení samotné aplikace je však již o poznání zajímavější. Nalézá se zde volba osobních cílů, volba jednotek či nastavení připomenutí (například cvičení či užití léků).

Finální verdikt iHealth Wave AM4

iHealth Wave AM4 se na našem trhu prodává od 2 tisíc korun s DPH. Za danou cenu se jedná o jeden z nejlevnějších sport trackerů určených i pro plavání. A právě v tom je jeho největší síla a zároveň limitace. Chcete chytrý náramek primárně pro sledování vašich plaveckých výkonů a až tak vás nezajímají případné další funkce? V tom případě se nebojíme iHealth Wave AM4 vřele doporučit. Chcete chytrý náramek pro každý den a příležitostné využití i v bazénu? Pak je zde pro vás mnoho, často i levnějších alternativ. Jednou z nich může být například Xiaomi Amazfit Cor s barevným dotykovým displejem, senzorem srdečního tepu a spoustou dalších funkcí s notifikacemi v čele. Navíc za výrazně nižší cenu.

Klady

+ plavecké funkce
+ pohodlný i na každodenní nošení
+ automatické rozpoznávání aktivit

Zápory

– špatná čitelnost displeje venku
– chybí notifikace ze smartphonu
– chybí senzor srdečního tepu

Co na iHealth Wave AM4 říkáte vy?

Za zapůjčení děkujeme EasyStore.cz

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)