iHealth Align recenze: chytrý glukometr s povedenou aplikací a rozumnou cenou

iHealth Align nahledovy

Společně s rozmachem chytrých telefonů vzrostly na popularitě také nejrůznější gadgety, které právě se smartphonem spolupracují. Zatímco některé z těchto gadgetů mají čistě zábavný charakter, jiné mohou být praktickými pomocníky. Do druhé ze zmíněných kategorie pak patří produkty značky iHealth. Jak již název napovídá, jedná se o značku specializující se zařízení pro sledování zdravotní kondice a my se v této recenzi podíváme na chytrý glukometr iHealth Align.

Recenze iHealth Align

Obsah balení iHealth Align

V základním balení se nachází téměř vše, co pro provoz glukometru potřebujete – s výjimkou testovacích proužků. Naleznete zde tedy následující:

  • glukometr iHealth Align BG1
  • odběrové pero iHealth ALD 602
  • 10 ks lancet 28GI
  • 4 barevné silikonové obaly na glukometr
  • 4 hygienické sáčky na telefon
  • 2 baterie CR1620
  • cestovní textilní pytlík
  • manuály
iHealth Align obsah balení

Konstrukce glukometru iHealth Align

Samotný glukometr iHealth Align má tvar kapky a po jeho vyloupnutí ze silikonového obalu odhalíte 3,5mm jack přes který se zařízení připojuje k telefonu. Tělo zařízení je tvořeno plastem a s rozměry 51,5 x 29,7 x 9,4 mm se jedná o nejmenší glukometr na světě. Glukometr je napájen pomocí jedné baterie CR1620, která se nalézá pod snímatelným zadním krytem. Dle výrobce by baterie měla vydržet napájet glukometr až půl roku – pochopitelně v závislosti na četnosti použití, kterou však již výrobce nespecifikuje. Dle ohlasů, které se nám povedlo na internetu dohledat, však není problém při každodenním měření vybít baterii i za měsíc. Glukometr navíc na vybíjející se baterii neupozorní, ta se projevuje až náhlým odpojováním glukometru či úplnou nemožností jej k telefonu připojit.

Měření hladiny cukru

Měření hladiny cukru v krvi pomocí glukometru iHealth Align je snadné a zvládne jej opravdu každý. V první řadě je pochopitelně nutné mít nainstalovanou aplikaci iHealth Gluco-Smart. Na její stránce v Obchodě Play pak naleznete také seznam zařízení, se kterými je funkčnost glukometru iHealth Align ověřená, pokud se váš telefon na seznamu nenalézá, nemusí to však nutně znamenat, že s ním glukometr nebude spolupracovat. Seznam nepodporovaných zařízení pak čítá pouze dvě položky. A to HTC A9W a Huawei Nova 3i. iHealth Align připojíte pomocí redukce také k telefonům, které 3,5mm jack nepodporuje, jak ale výrobce glukometru upozorňuje, nemusí to v některých případech fungovat s neoriginálními redukcemi.

How to unpack and first use the glucometer iHealth Align

How to unpack and first use the glucometer iHealth Align

Po úspěšném připojení iHealth Align do něj již můžete vložit testovací proužek a následně připravit odběrové pero. Zde je potřeba nejdříve usadit lancetu (jehličku, chcete-li), nastavit sílu vpichu a pak už jen natáhnout otočením koncového dílu odběrového pera. Pro změření hladiny cukru v krvi je potřeba 0,7 µl což odpovídá jedné malé kapce krve. Tu je potřeba otřít o testovací proužek tak, aby jí byl zalitý pásek na konci tohoto proužku. Pak už jen stačí počkat přibližně 5 vteřin na vyhodnocení.

iHealth Align měření

Jaká je přesnost měření?

Měření pomocí glukometru iHealth Align je velmi snadné a v podstatě se od měření pomocí klasického glukometru, který pořídíte v lékárně liší jen tím, že je v tomto případě glukometr zapojený do telefonu. Právě s konvenčním glukometrem jsme porovnali naměřené hodnoty. Největší námi zaznamenaný rozdíl po 5 měřeních pak činil 0,1 mmol/l a to celkem u dvou měření. Zbylá tři měření se u obou glukometrů shodovala. Rozsah měření udaný výrobcem pak činí 1,1 až 33,3 mmol/l.

Aplikace iHealth Gluco-Smart

Stejně jako pro naprostou většinu chytrých gadgetů připojitelných ke smartphonu, tak pro glukometr iHealth Align je pro používání stěžejní aplikace. Ta může posunout použitelnost celého zařízení na vysokou úroveň a zrovna tak ji může dokonale pohřbít. Bez zbytečných průtahů však můžeme s potěšením konstatovat, že zde se výrobci dílo povedl. Aplikace obsahuje téměř vše, co od ní očekáváme a zároveň se s ní velmi dobře pracuje čemuž napomáhá i její plná lokalizace do češtiny.

iHealth Gluco-Smart
iHealth Gluco-Smart

Většinu potřebných informací naleznete již na úvodní stránce aplikace. Vedle možnosti zahájit nové měření se zde nalézá také historie měření zobrazená ve formě průměrů jednotlivých měření roztříděných do kategorií podle toho, zda bylo měření prováděno například ráno, před nebo po obědě, večer, po svačině atd. Na druhé záložce pak naleznete grafy zobrazující trendy glukózy v krvi po dnech či denní době. K jednotlivým měřením lze přiřadit nejen zmíněnou dobu, kdy bylo prováděno, ale také užívané léky či aktivitu.

V rámci nastavení aplikace lze navolit cílové hodnoty před/po jednotlivými jídly či jejich doby. Praktická je možnost nastavení notifikací upozorňující na naplánované měření, aplikaci inzulínu či podání léků. Aplikace umožňuje také volbu preferovaných jednotek hmotnosti, výšky a glukózy v krvi. Naleznete zde také seznam vašich zařízení iHealth spolu s základními návody na jejich používání či možnost propojení s některými fitness aplikacemi, které podporují monitorování glukózy v krvi – v našem případě Samsung S Health. V neposlední řadě musíme zmínit také upload dat do vlastního cloudu iHealth, díky čemuž je můžete prohlížet také na počítači.

 

Cena iHealth Align

Chytrý glukometr iHealth Align u nás seženete od 500 Kč s DPH. To je cena srovnatelná s klasickými glukometry, které seženete například v lékárnách. O poznání méně výhodné jsou však náklady na provoz tohoto glukometru. Sadu 50 lancet u nás koupíte ještě za vcelku příjemných 150 Kč. Stejné množství testovacích proužků však vychází na podstatně méně přívětivých 500 Kč. V porovnání s testovacími proužky pro klasické glukometry tak zaplatíte i dvojnásobek.

Finální verdikt

iHealth Align je v praxi velmi dobře použitelný glukometr, kterému oproti jeho konvenční konkurenci nic nechybí. Oceníte u něj zejména velmi povedenou aplikaci, která vám pomůže pravidelně udržovat přehled o hladině glukózy. V neposlední řadě pak musíme samotného glukometru a nízká hmotnost což jej činí i s jeho příslušenstvím dobře přenositelným. Mezi nevýhody řadíme především velmi drahé testovací proužky, které nevyváží ani rozumná cena samotného glukometru. Škoda také absence upozornění na vybíjející se baterii, která nás na začátku testu zbytečně potrápila.

Klady

+ povedená aplikace
+ malé rozměry
+ dobrá přesnost měření
+ synchronizace naměřených dat
+ cena samotného glukometru

Zápory

– vysoká cena testovacích proužků
– neupozorní na vybíjející se baterii

Za zapůjčení děkujeme EasyStore.cz

Dali byste šanci chytrému glukometru iHealth Align, nebo raději zůstali u běžné varianty?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)