TOPlist

Windy, opravdu přesná předpověď počasí přehledně na jednom místě

Windy - předpověď počasí

Kde sledovat počasí? Komplexní a velmi přesné informace nabízí česká služba Windy, která je využívána po celém světě. Kromě samotné předpovědi počasí ukazuje i řadu dalších informací. Všechny jsou navíc demonstrovány na mapě, takže přesně vidíte, kde a jak moc prší, v jakých oblastech jsou nejsilnější bouřky, jak silné vlny se u pobřeží vyskytují apod. Předpověď počasí sledují na windy.com (lokalizováno pro cz) nebo v aplikaci Windy miliony lidí po celém světě.

Kdy předpověď počasí Windy využijete?

Díky celosvětové působnosti můžete na Windy sledovat počasí pro Prahu, Brno i zbytek ČR, stejně jako ve zbytku světa. Asi nejomezenější je sběr informací (a tedy i předpověď počasí) v Africe a Jižní Americe. Ostatní destinace jako je území Evropy, Spojených států, Asie nebo Austrálie ukazuje perfektně. Na windy.com lze sledovat 35 atmosférických jevů, takže ji využijete pro předpověď počasí ať jedete k moři, na hory nebo se chcete vyhnout bouřím při návštěvě USA.

Co všechno vám Windy řekne o počasí?

Původní záměr počítal se sledováním teploty a povětrnostních podmínek. Později byl přidán výskyt bouřek, mraků, dešťové srážky a vlny, čímž se stala aplikace užitečnou pro širší okruh lidí. Před pár dny začala služba Windy ukazovat i míru znečištění ovzduší, opět celosvětově. Super je, že si můžete pustit animaci předpovědi počasí, takže přesně uvidíte, kudy se prožene vítr, déšť nebo bouřka. Ale pojďme si ukázat, co všechno předpověď počasí Windy umí.

 

Obliba českého portálu o počasí raketově vzrostla zejména na území U.S.A. a Austrálie. Zatímco ve státech sledují miliony lidí výskyt hurikánů, na ostrovním kontinentu zjišťují, kdy budou nejlepší vlny. Předpověď počasí si můžete zobrazit na animované mapě, která vám ukáže až 10denní předpověď v 3hodinových intervalech. Lépe tak získáte přehled, co se bude dít.

Sledujte aktuální výskyt radar blesků v ČR i Evropě

Podle statistik zabijí blesky každoročně 20 tisíc lidí, a dalších 240 tisíc zraní. Chcete-li výskyt blesků sledovat na radaru, získáte s Windy více než 95% přesnost na dalších minimálně 24-48 hodin. Následující dny už budou mít pochopitelně malé odchylky, výskyt bouřek je ale – stejně jako další údaje – pravidelně sledován a aktualizován. Kromě České republiky lze na radaru sledovat blesky a bouřky nad celou Evropou i jinde v zahraničí.

Zjistěte si, odkud vítr vane a kam má namířeno

Chcete-li sledovat proudění větru, jeho rychlost i výskyt, budou vám informace na windy.com zobrazeny rovnou na ilustrační mapě. Z té snadno vysledujete, jestli vane studený vítr od severu nebo teplý od jihu, a jakým směrem se bude ubírat. Kromě poryvů větru lze v aplikaci a na webu windy sledovat i nahlášený vítr v jednotlivých stanicích po celé ČR, Evropě i ve světě. Pokud si plánujete výlet třeba do U.S.A., hodí se i předpověď větru v okolí letišť.

Odkud se ženě déšť a bouře? Počasí Windy to řekne s přesností

V období léta nás opět čeká déšť, někdy doprovázeny bouřkami. Jejich výskyt i odkud se ženou můžete opět sledovat v aplikaci Windy nebo na webu o počasí, informace jsou promítnuty na mapu. V intervalech pak uvidíte, kde přesně se budou bouřky vyskytovat, a podle toho se zařídit. Zobrazit si můžete i druh srážek, vlhkost vzduchu nebo souhrn deště. Předpověď deště a bouřek patří na Windy k nejpřesnějším na světě, často ji využívají třeba v Americe v období hurikánů.

Bude sněžit nebo ne? Zeptejte se na předpověď počasí

V zimě je naopak dobré vědět, jestli bude opravdu padat sníh za doprovodu třeskutých mrazů, nebo to bude „zima“ posledních let. K předpovědi sněhu i pro měření jeho výšky jsou na počasí Windy využívány stanice po celém světě, řada horských nebo severně ležících i celoročně. Můžete si tak snáze naplánovat výlet nebo vychytat lyžařskou sezónu a jezdit na přírodním sněhu, nespoléhat na umělý.

Windy předpoví teplotu moře i kolik bude stupňů

Naplánovat si výlet nebo dvoutýdenní dovolenou chce i trochu štěstí, s předpovědí počasí na Windy se ale šance na vydařené počasí znásobí. Kromě aktuální teploty se můžete podívat i na více než týdenní vývoj a vyhnout se tak nepřízni počasí. Z aplikace zjistíte i teplotu moře, takže pokud máte rádi teplejší vodu, Windy vám ukáže, ve kterých místech má moře nejvyšší teplotu vody. Teplotu na následující dny vám prozradí velmi přesně, a oproti jiným často vychází i dlouhodobá předpověď počasí.

Jaké jsou mraky a přináší bouři? Windy má detailní odpověď

Tento ukazatel využívají hlavně piloti a parašutisté, aby zjistili výskyt a pohyb mraků. Měření je natolik obsáhlé, že kromě vysokých, středních a nízkých mraků ukazuje také jejich vrchol a základ. Tedy co je původcem mračen, z čehož se dá vyvodit, jestli jsou „neškodné“ nebo s sebou přináší bouři. S tím se pojí i viditelnost skrze mraky a tzv. CAPE index, který významně pomáhá určit, jestli a jak silné bouře se vyskytnou.

Surfaři a námořníci po celém světě sledují vlny na Windy

V momentě, kdy chcete u moře alespoň vyzkoušet surfing, kitesurfing, windsurfing nebo jiný vodní sport, hodí se mít přehled o vlnách. Konkrétně o jejich výskytu a síle, což rozhodne, jestli si sport vyzkoušíte či nikoliv. Jaké vlny budou a jestli vznikají přirozeně nebo díky větru, sledují na počasí Windy lidé z celého světa. Obzvláště oblíbená je aplikace pro tento účel v Austrálii a Karibiku. Neméně ji potom využívají po celém světě námořníci, kteří se tak můžou vyhnout bouři na moři nebo chytit proud, který je požene vpřed. U těch je důležité sledovat i ukazatel vzdouvání, což jim např. umožní nebo znemožní kotvit na mělkých řekách.

Bude se vám dobře dýchat? Windy ukazuje kvalitu ovzduší

Nově začala aplikace Windy ukazovat kvalitu ovzduší a další aspekty, potažmo míru znečištění. To je opět měřeno celosvětově, takže získáváte poměrně kompletní přehled. Míra znečištění se opět promítá na ilustrační mapě, a kromě toho ukazuje i aerosol, tlak v jednotlivých nadmořských výškách, koncentraci CO nebo jedovatého SO2. Pokud by vás potom zajímalo, kde na světě jsou nejlépe chráněni před ultrafialovým zářením, ukazuje služba také sílu ozonové vrstvy.

Sledujte předpověď počasí na webu nebo v aplikaci

Původně bylo počasí Windy dostupné pouze na webu www.windy.com (lokalizováno, takže i web umí česky), s rostoucí oblibou se ale objevilo i jako aplikace pro Android a iOS. Pokud jste zvyklí, že bývají aplikace pro mobilní telefony a tablety oproti webu osekané, v tomto případě to neplatí. Na telefonu můžete zobrazovat všechny hodnoty jako v internetovém prohlížeči, pouštět vývoj počasí v animacích, zobrazit více hodnot najednou apod.

Windy.com - Weather Forecast
Windy.com - Weather Forecast

Aplikace a web o počasí Windy umí i česky

Od pohledu anglický název představuje ve skutečnosti českou službu o počasí. Jejím zakladatelem je Ivo Lukačovič, zakladatel a 100% majitel českého internetového giganta Seznam.cz. Kromě programování se věnuje létání, které mu vnuklo myšlenku na založení webu o počasí. V roce 2014 tak naprogramoval Windy, což je dnes kromě webu o počasí také aplikace dostupná pro Android i iOS. Aplikace tak ovládá kromě češtiny také angličtinu, němčinu a řadu dalších jazyků.

Kde a jak sbírá Windy info o počasí?

Většina webů nebo aplikací pro předpověď počasí bere informace přímo od meteorologů, případně z jiných webů, a informace pouze jinak zobrazí. Windy počasí má základ v projektu Citationtech, který vytváří vlastní 3D mapy z leteckých snímků. Na těch jsou od roku 2014 zobrazovány vizualizace situace a předpovědi počasí, k nimž využívá globální i lokální zdroje.

Windy - kde sbírá informace o počasí

K získávání informací o počasí slouží Windy kromě meteorologických stanic také radary, satelity, letecké zprávy přímo od letadel za letu, výškové balóny měřící počasí, pozemní meteostanice, mořské měřící bóje aj. Záznamy o výskytu srážek, rychlosti větru atd. získává Windy na globální úrovni také od evropského ECMWF a obdoby amerického GFC. Zmíněný evropský ústav je celosvětovou špičkou ve svém oboru, a oproti americkému umí lépe pracovat s nadmořskou výškou a přepočítávat fyzikální vlastnosti mraků.

Stejně tak nechybí informace od NEMS a NAM na úrovni lokální. Windy využívá opravdu spoustu cest, jejichž kombinací dochází ke zřejmě nejpřesnější a nejkomplexnější předpovědi počasí na světě.

Využíváte předpověď počasí Windy?

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)