Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Víkendová hlasovačka)

Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Víkendová hlasovačka)

Chytré telefony dokážou zastat celou řadu rolí. Jedním ze segmentů, kde se úspěšně prosazují, je navigace, a to jak automobilová, tak i cyklistická a pěší. Na výběr je z celé řady aplikací, z nichž některé jsou k dispozici zdarma. Dnes se podíváme na tři největší rivaly a zkusíme zjistit, zda je nejlepší Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google.

Obsah článku

Waze

Původně izraelský startup koupil v roce 2013 Google, nicméně nechal vývojářům volné ruce a navigační aplikace tak jde dál svou vlastní cestou. Waze se od většiny konkurentů liší tím, že neumožňuje uložení map pro offline použití, a to ani pro „nouzové situace“. Pokud se tedy ocitnete bez připojení, může vám být (za určitých okolností) k ničemu.

Důvod je prostý: Waze „chce“ být online, protože jejím hlavní devizou jsou permanentně aktualizované dopravní informace. Ví, kde se tvoří kolona, dokáže vás varovat před policejní hlídkou i nebezpečným výmolem a díky precizní práci lokálních dobrovolných editorů vás nezavede do uzavírky. Aktuální verze umí používat hlasovou syntézu, takže vám přečte názvy ulic, nápisy na návěstních tabulích i čísla silnic, na které budete odbočovat.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic

Mapy.cz

Mapy.cz od českého Seznamu mají navigaci spíše jako sekundární funkci. Přesto se mezi uživateli těší velké oblibě, neboť se v mnoha směrech přizpůsobují místním zvykům a podmínkám. Pokud bychom měli vyzdvihnout jednu jedinou zásadní výhodu, pak jí rozhodně bude výborná pěší a cyklistická navigace. Mapy.cz znají turistické trasy a cyklostezky lépe než jakákoli jiná aplikace.

Čeští vývojáři neustále pracují na vylepšování a přidávání nových funkcí. Mapy.cz tak například dokážou zobrazit terénní profil trasy nebo počasí podél naplánované cesty. K dispozici je také poměrně povedené propojení mezi mobilní a webovou aplikací, které umožňuje snadný přenos naplánované trasy nebo bodu. V mobilní aplikaci vyniká funkce Stopaře, který umí zaznamenávat vaši cestu a sledovat celou řadu parametrů, jako je rychlost, překonaná vzdálenost a převýšení.

Mapy.cz navigation & off maps
Mapy.cz navigation & off maps

Mapy Google

Vlajková loď z dílny Googlu je v Androidu od jeho prvopočátků a v průběhu času vyrostla v multifunkční aplikaci, nabízející širokou paletu funkcí. Samozřejmě ani zde nechybí možnost navigace – automobilová je víceméně standardní a bere ohled na aktuální dopravní situaci, v pěší nedávno přibylo ukazování cesty v rozšířené realitě.

Z mnoha dalších funkcí jmenujme například vyhledávání podniků, u kterých jsou k dispozici uživatelská hodnocení i údaje o tom, kdy bývá nejvíce plno. Pokud si rádi uchováváte přehled o navštívených místech, pak vám jistě bude vyhovovat funkce Časová osa, která na pozadí ukládá informace o vaší poloze v průběhu času. Aplikace také umí doporučovat restaurace, kavárny a další podobné podniky na základě vašich dosavadních preferencí.

Google Maps
Google Maps

Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Pro účely Víkendové hlasovačky a diskuze pro tento týden na chvilku zapomeňme, že existují i jiné mapové a navigační aplikace. Ptáme se: pokud byste si museli vybrat, zvolili byste Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google?
[gravityform id=“261″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o důvodech, proč jste si zvolili Waze, Mapy.cz, nebo Mapy Google. Jaké výhody „ta vaše“ aplikace přináší proti konkurenci a které funkce a vlastnosti by od ní mohla převzít?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jestli je lepší obrazovka typu OLED, nebo LCD. Do hlasování se zapojilo 131 čtenářů a nutno říci, že výsledky rozhodně nejsou jednoznačné.

Nejsilnější skupina, skládající se ze 47 % hlasujících, zvolila zlatou střední cestu a hlasovala pro odpověď, že obě technologie mají své výhody. Ve prospěch LCD obrazovek hlasovalo 11 % respondentů, zatímco pro OLED se vyslovilo skoro čtyřikrát více – přesně 41 %.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (76)