Vyšel Android 4.4.1 pro Nexusy 4, 5 a 7 2013 (LTE). Co přináší a jak ho získat?

android441_ico

Přibližně od 15. listopadu testoval Google aktualizovaný Android 4.4.1 na svých zařízeních (viz čtvrteční aktualita Chystá se aktualizace na Android 4.4.1. Už probíhá testování!), který má podle dostupných informací vylepšit výkon fotoaparátu v telefonech Nexus 5. Uvolňování aktualizace nakonec začalo včera večer – nejnovější sestavení má číslo KOT49E a jako první se začalo objevovat právě na telefonech Nexus 5.

Problémů, které Android 4.4.1 řeší, je více, nicméně potvrdilo se, že fotoaparát na Nexusu 5 skutečně s aktualizovaným systémem pořizuje kvalitnější snímky, než s Androidem 4.4. Údajně by měly odpadnout potíže se zdlouhavým spouštěním (program prý nastartuje až o sekundu rychleji), automatickým ostřením, pomalou rychlostí snímání, zlepšení by se mělo dočkat automatické vyvažování bílé a celkové podání barev. Malé změny byly provedeny v rozhraní aplikace fotoaparátu, kde Google upravil nabídku pro nastavení. Jak to dopadlo, můžete vidět na následujícím srovnávacím videu, které připravil server Droid Life.

Nexus 5 Camera With Android 4.4.1 vs. Old Nexus 5 Camera

Nexus 5 Camera With Android 4.4.1 vs. Old Nexus 5 Camera

I na základě několika jednoduchých testů je zřejmé, že kvalita snímků a fungování fotoaparátu s Androidem 4.4.1 se proti předchozí verzi docela citelně zlepšila.

Další novinkou je vylepšený režim HDR+, usnadňující pořizování fotek v náročných světelných podmínkách, zejména tam, kde je velký kontrast mezi světlými a tmavými částmi scény. Výsledný obrázek je skládán ze tří rychle za sebou pořízených fotek s různým nastavením expozice, přičemž verze 4.4.1 přináší především zrychlení celého procesu.

Ačkoli se původně počítalo s tím, že aktualizace se bude týkat pouze Nexusu 5, následně se ukázalo, že update na Android 4.4.1 dostanou také telefony Nexus 4 a tablety Nexus 7 2013 (zatím ovšem jen ve verzi s LTE konektivitou) a podle neověřených zpráv také Nexusy 10. Zatím nic nenaznačuje, že by Android 4.4.1 měly dostat Nexus 7 2013 (Wi-Fi) ani Nexus 7 2012.

Vyšel Android 4.4.1 pro Nexusy 4, 5 a 7 2013 (LTE) Vyšel Android 4.4.1 pro Nexusy 4, 5 a 7 2013 (LTE)

Aktualizace je uvolňována postupně v několika vlnách, takže může trvat i několik dnů, než se dostane právě na vaše zařízení. Její dostupnost můžete zjistit v systémovém nastavení v sekci Informace o telefonu/tabletu-Aktualizace systému, případně by se měla ohlásit sama.

Nedočkavci si nový firmware mohou stáhnout a nainstalovat sami například přes velmi praktický nástroj Nexus Root Toolkit, ke kterému u nás najdete podrobný návod. Aktualizaci je v tomto případě možné provést jako ADB Sideload Update, který najdete v sekci Advanced Utilities (podrobný návod viz náš článek Nečekejte na OTA aktualizaci aneb Jak aktualizovat Nexus ručně přes „sideload update“). Ti, kteří si tykají s ADB promptem, mohou nahrát OTA příkazem adb sideload název_souboru.zip.

Zdroje: Android Central, Android Central, Android Police, Android Headlines, Android Guys, Droid Life, Droid Life, Android Headlines, Nexus na Google+, Android Geeks, 4PDA, Android Police, Android Police, Android Headlines, Droid Life, Droid Life, AndroidSPIN, DroidViews a Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)