TOPlist

Prospěje, či uškodí výdrži baterky aktualizace na Android 5.0 Lollipop?

android50_lolliopo

Nářky uživatelů, že jejich zařízení po aktualizaci na Android 5.0 Lollipop vydrží méně než s předchozí verzí Android 4.4 KitKat, jsou mnohdy způsobeny špatnou optimalizací jedné či více aplikací na nejnovější verzi operačního systému. Často se také jedná o ryze subjektivní pocit. Google přitom před vypuštěním Androidu 5.0 sliboval, že díky projektu „Volta“ bude výdrž zařízení s Lollipopem viditelně delší.

Připomeňme, že součástí projektu „Volta“ je například plánovač úloh, který organizuje úkoly z různých aplikací na pozadí a realizuje je „na jeden zátah“. To znamená, že úkoly, které vyžadují připojení k Internetu, budou plněny najednou místo opakovaného probouzení datového modemu. Aplikace také mohou určit, co potřebují ke spuštění (např. Wi-Fi připojení k Internetu nebo zapojení do nabíječky) a plánovač spustí úlohy pouze při splnění podmínek. Android 5.0 také přinesl režim úspory baterie, jehož obdobu mnozí výrobci implementovali již ve starších verzích vlastním způsobem.

Jak je to ve skutečnosti, to ukázala série testů, provedených serverem GSM Arena, ve kterých byla porovnávána výdrž telefonů Samsung Galaxy S5 (verze s procesorem Qualcomm Snapdragon 801), LG G3 (2 GB RAM a 16 GB interního úložiště), HTC One (M8) a Nexus 5 před a po aktualizaci. Trochu teď předběhneme události, když prozradíme, že výsledky jsou překvapivým zklamáním pro Nexus 5. Testována byla výdrž v pohotovostním režimu, doba trvání telefonního hovoru, spotřeba baterie při přehrávání videa a prohlížení webových stránek. V každém testu byly výše jmenované telefony testovány se starší verzí Androidu 4.4 KitKat proti nejnovějšímu Androidu 5.0 Lollipop.

Začněme výdrží v pohotovostním režimu, ve kterém Samsung Galaxy S5 vydrží s Lollipopem 83 hodin, kdežto s KitKatem 72 hodin, což znamená zlepšení o 11 hodin. HTC One (M8) si aktualizací polepšil o šest hodin, zatímco výdrž LG G3 o stejnou hodnotu klesl. Nexus 5 s KitKatem vydržel 40 hodin, zatímco s Androidem 5.0 o dvě hodiny méně.

Android 4.4 versus Android 5.0: výdrž telefonů v pohotovostním režimu Android 4.4 versus Android 5.0: výdrž telefonů v pohotovostním režimu

Z hlediska délky telefonního hovoru budou aktualizaci chválit především majitelé Samsungu Galaxy S5 – zatímco s KitKatem vydržel telefon volat 21 hodin a 20 minut, po aktualizaci se doba telefonování prodloužila na 27 hodin a 37 minut. Ještě v mezích očekávání je v tomto směru LG G3, u kterého se doba telefonování zkrátila o 16 minut z původních 25:54 na KitKatu na 25:38 s Lollipopem. Bohužel méně pozitivní výsledek měl update na HTC One (M8) a Nexus 5 – délka hovoru se u obou mobilů zkrátila o relativně zásadních šest hodin.

Android 4.4 versus Android 5.0: délka hovoru Android 4.4 versus Android 5.0: délka hovoru

V oblasti prohlížení webových stránek znamenala aktualizace výraznější přínos pouze pro HTC One (M8), jehož výdrž se při tomto využití prodloužila z 9 hodin a 6 minut na 12 hodin a 29 minut. V případě zbývajících tří zařízení nepřinesl update tak viditelnou změnu výsledku, což se ostatně očekávalo.

Android 4.4 versus Android 5.0: prohlížení webových stránek Android 4.4 versus Android 5.0: prohlížení webových stránek

V testu přehrávání videa zůstala životnost baterie Samsungu Galaxy S5 po aktualizaci téměř beze změny, zatímco ostatní smartphony v tomto směru ztratily asi hodinu času přehrávání.

Android 4.4 versus Android 5.0: přehrávání videa Android 4.4 versus Android 5.0: přehrávání videa

„Testování výdrže mobilů na jedno nabití po aktualizaci z Androidu 4.4 KitKat na Android 5.0 Lollipop přineslo poměrně rozporuplné výsledky,“ konstatuje redaktor GSM Peter. Zatímco Samsung Galaxy S5 dokázal poměrně viditelně využít přínosů projektu „Volta“ především v oblasti pohotovostní doby a délky hovorů, ostatní smartphony v této sérii testů příliš nepřesvědčily. HTC One (M8) se může pochlubit zlepšením doby prohlížení webových stránek, což z něj udělalo jeden z nejlepších telefonů v této oblasti. Bohužel je to na úkor horší výdrže při telefonování a mírného zhoršení v oblasti sledování filmů. Uživatelé LG G3 aktualizací nezískali nic zásadního, ale ani ztráty nebyly velké – výrazněji se zkrátila pouze doba přehrávání videa. Nejvíce updatem na Android 5.0 Lollipop ztratil Nexus 5 – o 6 hodin méně volání a hodinu kratší sledování videa jsou poměrně zásadní hodnoty. Zejména majitelé Nexusů 5 tak mohou jen vzpomínat na staré dobré časy, kdy výdrž baterie s KitKatem byla viditelně delší.

Zdroje: GSM Arena, Digital Trends.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)