TOPlist

Nexus 4 – první dojmy z několika dní používání (miniRecenze) (aktualizováno)

20121119_155947

Google každým rokem vydává Android zařízení s označením „Nexus“. Ten podléhá absolutně jeho představám, což znamená jediné, neobsahuje žádné nástavby od výrobců a může se pochlubit vždy nejnovější verzí systému. Obliba Nexusu se v posledních letech zněkolikanásobila a před koncem roku všichni Android uživatelé s nadšením čekají na to, čím nás Google překvapí tentokrát. Letos vyšel již čtvrtý telefon pod taktovkou Google s označením Nexus 4. Nebudu Vás tedy dlouho napínat a podělím se s vámi o první dojmy z několika dní používání.

Asi by se slušelo říct, že aktuálně jsem uživatelem telefonu Galaxy Nexus (výrobce Samsung) což výrazně ovlivní mé první dojmy z používání Nexus 4 (výrobce LG).

20121119_155342

 

Aktuální dění kolem Nexus 4?

Z vašich reakcí a současné situace bychom dění kolem Nexus 4 mohli shrnout krátce a výstižně takto. Mnozí z vás ho chtějí, ale je to nedostatkové zboží.  V České republice se navíc bude prodávat o mnoho dráž než ve světě, což některé logicky odrazuje od koupě této novinky od LG. U nás se Nexus 4 zatím neprodává a v zahraničí, skrz Google Play,  byl vyprodán během několika minut s tím, že se čeká na další dodávky. Cena se pohybuje od $349 (cca 6900Kč) za 16GB verzi, až po 12500Kč (doporučená cena u nás). To jsou holá fakta na kterých nic nezměníme. Pojďme se tedy společně podívat, co se nám v redakci podařilo zjistit po několika dnech používání a co jsme získali za informace u oficiálního zastoupení LG. Jsou nadšení i obavy oprávněné?

Na konci tohoto prvního pohledu Vám budeme přinášet aktuální dostupnost a dění kolem Nexus 4.

 20121119 15595820121119 155947

Má smysl přecházet s Galaxy Nexusu na Nexus 4?

Tuto otázku si klade většina majitelů předešlého Galaxy Nexusu. Dáme vám indicie, ale finální rozhodnutí je už na vás. Jelikož i Galaxy Nexus záhy dostane aktualizaci na Android 4.2 a tím i nové dovednosti, tak proč vlastně měnit za nový a utrácet další peníze? :). Vždyť většina TOP Android zařízení, kde patří i Nexusy, jsou technicky natolik vyspělá, že už nemají takřka čím překvapit. I proto se hlavní vlna inovací a novinek přesouvá z vylepšování hardwaru do inovací samotného systému. Je fajn koupit si telefon, který s každou aktualizací umí něco výrazně nového (u Nexusu platí dvojnásob). Je to jako u sportu :), jedna tělesná schránka, ale každým rokem umí něco nového. Teď jsme si spíše popsali argumenty proč si nový Nexus 4 nekupovat, pojďme se tedy podívat i na argumenty, proč ano.

Ti z vás,  co rádi hrají náročné 3D hry, nebo požadují od telefonu opravdu vysoký výkon, jistě potěší, že nový Nexus doslova kypí výkonem a oproti jeho předchůdci ho nezaskočí žádný náročnější výpočet. Nexus 4 bude dostávat poslední aktualizace Android systému zase o nějaký ten rok déle, než jeho předchůdci. Na první dojem působí velmi luxusně a v žádném případě o něm nelze říct, že by to byl „plasťák“. Některé z vás může potěšit i kvalitní a hlasitý reproduktor, nebo rychlá a přesná GPS. Znát je i větší jemnost displeje, kterou zajišťuje jeho HD rozlišení.

20121119_154937

20121119_155747

 

Dostupnost a cena

No upřímně, pokud se soustředím jen na Českou republiku, tak je telefon momentálně nedostupný a cena bude vysoká. Přímo české zastoupení LG nám potvrdilo dostupnost na konec ledna a začátek února 2013. Je to dáno hlavně tím, že veškeré aktuálně vyrobené kusy míří do zemí, kde se dá koupit pomocí Google Play, což Česká Republika letos není a asi jen tak ani nebude. Oficiální doporučená cena Nexus 4 pro ČR je mezi 12000 – 12500Kč :(, což je výrazně výše než v zahraničí.

Ceny Nexus 4 u nás a ve světě?

 • DE: €299 za 8 GB, €349 za 16 GB (7600Kč) (8800Kč)
 • UK: £239 za 8 GB, £279 za 16 GB (7500Kč) (8800Kč)
 • US: $299 za 8 GB, $349 za 16 GB (5900Kč) (6900Kč)
 • CZ: 12000Kč :)

Co z toho plyne? Chcete Nexus 4 dříve, levněji a nebojíte se dovozu? Poohlédněte se v zahraničí (nejlépe Německo, Anglie), nebo po šedivkách u nás. Pro ty z Vás, co neví co je to šedivka, prozradím, že je to neoficiální dovoz zařízení do ČR (známí, e-shopy, …)

Nexus 4 lock screen

 

První dojmy z používání Nexus 4

I já jsem patřil mezi ty, kteří uvažovali, že letošní Nexusu přeskočí a vystačí si se stávajícím Galaxy Nexusem, který sice není tak výkonný a displej (SuperAMOLED) nese známky vysvícení, ale plně dostačuje. Po několika dnech testování jsem ale značně nahlodán a přece jenom reálně uvažuji o rozbití prasátka a koupi nového Nexusu 4 za hranicemi u německých prodejců.

První dojem, čili stav před samotným zapnutím telefonu. Působí o něco mohutnějším dojmem, na čemž se podílí o nepatrně větší hmotnost a rozměry telefonu (neplatí pro tloušťku). Zadní kryt je osazen sklem, takže pokud jste už někdy měli v ruce iPhone, může vám na omak připadat velmi podobný. Doufejme, že si to Apple nepatentoval :). Telefon působí velmi luxusním dojmem. Na přední straně zaujal decentně lesklý rámeček telefonu a zaoblené hrany displeje. Díky sklu, které kryje celou přední stranu telefonu, není ve vypnutém stavu takřka patrné, kde končí displej a začíná nedotyková část telefonu. Hrany jsou vyrobeny z měkčeného plastu, u kterého po detailnějším pohledu najdete jemnou metalízu. Zadní strana je tvořena polarizačním sklem, nebo tak alespoň vypadá. Polarizace propůjčuje telefonu zajímavé 3D ornamenty, měnící se podle dopadu světla. Pozornější oko může ještě zaujmout nevystupující čočka fotoaparátu s LED bleskem a tmavé šroubky a spodní hraně přístroje. Co nás v redakci obzvláště zaujalo, je absence extra napájecích pinů a dvou dírek tvářící se jako mikrofony (jedna na spodní a druhá na horní hraně přístroje). Ale ani samo LG nám zatím nepotvrdilo přítomnou dvou mikrofonů.

Pocitově můžeme ještě zmínit, že po přední straně velmi dobře klouže prst a zaoblené hrany přispívají ke komfortnějšímu ovládání displeje. Dokonce se zdá, že povrchová úprava zanechává znatelně méně otisků (palců).

Před prvním zapnutím přístroje, jsme si nechali vykrojit svojí SIMkartu na Micro SIM. Po přihlášení do Google účtu, nás na zamykací obrazovce upoutaly políčka pro widgety. Nově tedy pro rychlou kontrolu zpráv a dalších častých úkonů, nebudete muset telefon ani odmykat. A tečka na spodním okraji = převlečené a údajně i vylepšené Google Now. Po odemknutí přístroje na nás vykoukl Android 4.2 (Jelly Bean) v celé své kráse. Popíšeme si jen základní a do oči bijící novinky, podrobněji se Androidu 4.2 věnovali a ještě věnovat budeme v těchto článcích.

 

 

Co nás zaujalo na Androidu 4.2 v podání Nexusu 4

Zmíněné widgety a Google New jsou už na zamykací obrazovce. Znatelně rychlejší instalace aplikací, plynulost a přechod při náročných operacích jako jsou například hry. Nová aplikace fotoaparátu, který krom sférických fotek umí i režim HDR propracované možnosti úpravy fotek. Vytuněná horní systémová lišta, která efektně a s animací nabízí přístup k nejzákladnějšímu nastavení telefonu (účet, jas, Wi-Fi, …). Nová klávesnice s možnosti psaní ve „Swype“ módu.

Nexus 4 homepage

 

Co nás zklamalo?

Když budeme Nexus 4 brát jako celek včetně dostupnosti u nás, tak mezi zápory právě nemožnost pořízení patří momentálně na čelní příčky v neduzích. Dostupnost až v roce 2013 (Ježíšek nebude mít radost) a cena vzhledem k té zahraniční nepotěší nikoho, kdo po telefonu nyní touží. Velmi lesklá povrchová úprava displeje, která v některých situacích až příliš odráží okolní světlo, je dalším neduhem. Na pováženou je i problematická výměna baterie, ale ruku na srdce, měnili jste ji už někdy? :). Pro ty co nežijí v cloudu je zklamáním i nedostatek prostoru pro multimediální soubory a absence SD karty.

Na co se těšíme?

Bezesporu na to až bude dostupný v ČR. Na zajímavé příslušenství, do kterého patří i bezdrátové nabíječka (cena není známa), dostupnost je totožná s dostupností Nexus 4 u nás. Na pravidelné aktualizace a vylepšení systému.

 

Zjištěné pozitiva a negativa v bodech

Klady:

 • velmi vysoký výkon a to i v oblasti her
 • vylepšená baterie s větší kapacitou (2100 mAh)
 • nejnovější verze Androidu (Android 4.2) Jelly Bean
 • rychlost systému i při náročnějších operacích (instalace více aplikací, hraní her)
 • HD rozlišení displeje
 • hlasitý reproduktor
 • rychlá a přesná GPS

Zápory:

 • dostupnost a cena v ČR (vztaženo k zahraničí)
 • menší interní paměť a absence SD karty
 • příliš lesklé přední sklo displeje
 • obtížně vyměnitelná baterie

Video pohled

Nexus 4 – miniRecenze

Nexus 4 - miniRecenze

 

Otázky a odpovědi (průběžně aktualizováno)

Zajímají Vás nějaké informace ohledně telefonu Nexus 4, které jste v tomto článku nenašli. Nebojte se zeptat v komentářích, rádi Vám odpovíme, nebo odpověď zjistíme.

 1. Kryje zadní stranu telefonu opravdu sklo a je odolné vůči poškrabáni?
 2. Má Nexus 4 dva mikrofony?
 3. Umí OTG a USB Host
 4. Kolik bude stát bezdrátová nabíječka?
 5. Zajímá mě bezdrátový přenos obrazu (miracast), existuje nějaký adapter do TV ?

 

Aktuální dostupnost telefonu Nexus 4 (průběžně aktualizováno)

Pokud patříte mezi ty, kteří si chtějí koupit Nexus 4 co nejdříve, nezapomeňte sledovat tento článek. Průběžně Vám budeme přinášet novinky o dostupnosti.

 • 19.11.2012 – Nexus 4 se zatím mimo Google Play neprodává a na většině míst hlásí vyprodáno
 • 27.11.2012 – Nexus 4 se opět začíná prodávat, zatím ale pouze v USA (zdroj)
 • 28.11.20212 – Nástroj na ověření dostupnosti telefonu Nexus 4 ve více státech najednou www.n4checker.com (aktuálně skladem USA, Spain )
Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (78)