TOPlist

Android 4.2 přinese lepší systém zabezpečení

Google Bouncer sleduje Obchod Play a kontroluje zdrojové kódy aplikací

Ve článku S jakými novinkami přichází Android 4.2? jsme si představili celou řadu nových funkcí zatím poslední verze OS Android, ať už se jednalo o sférické fotografie, podporu více uživatelů na jednom zařízení, nebo novou klávesnici s možností psaní tahem prstu. Jedna z nejvýznamnějších změn ale není vidět na první pohled – jako patrně první o ní informoval JR Raphael na svém blogu.

Android 4.2 totiž přichází s novým systémem zabezpečení, implementovaným přímo do operačního systému. Klíčovým prvkem je služba, která průběžně skenuje a kontroluje všechny aplikace ukládané do zařízení, zda neobsahují nebezpečný či potenciálně škodlivý kód.

Tato funkce je rozšířením technologie Bouncer, kterou Google představil pro Obchod Play letos v únoru. Zatímco dosavadní kontrola bezpečnosti probíhala pouze na straně serveru, nový systém pracuje v přístroji a stará se o kontrolu všech aplikací nainstalovaných z jiných zdrojů než z Obchodu Play.

Google Bouncer sleduje Obchod Play a kontroluje zdrojové kódy aplikací Google Bouncer sleduje Obchod Play a kontroluje zdrojové kódy aplikací

Jak je pro Google typické, službu nikomu nevnucuje – je jen na vás, zda ji povolíte, nebo odmítnete. Při první instalaci aplikace z neznámého zdroje, paměťové karty či alternativního repozitáře se zobrazí dialogové okno s dotazem, zda mají být takové programy kontrolovány na „škodlivé chování“. Funkci je možné dodatečně aktivovat a deaktivovat v systémovém nastavení zabezpečení.

Dialogové s dotazem, zda mají být programy kontrolovány na škodlivé chování Dialogové s dotazem, zda mají být programy kontrolovány na škodlivé chování

Podle JR Raphaela probíhá kontrola na pozadí rychle a téměř si jí ani nevšimnete – „vše se odehraje ve zlomku sekundy“, říká. Nejedná se ale o tradiční antivirový skener – principiálně vše funguje jako cloudový antivir. Telefon odesílá identifikační informace o programu na servery Google (odesílá se pouze „otisk“, nikoli celá aplikace), které je pak analyzují a porovnají s databází známých aplikací. Pokud Google zná program jako známý a bezpečný, bude instalace pokračovat bez přerušení. Jestliže se vzorek shoduje s aplikací, která je známa jako nebezpečná, systém instalaci zablokuje. V případě, že škodlivost aplikace není jednoznačná, systém uživatele upozorní na situaci a nechá na něm, zda chce pokračovat.

Kromě toho má k vyšší bezpečnosti přispět nová a vylepšená obrazovka s požadavky na schválení přístupových oprávnění instalované aplikace – měla by být pochopitelnější a jasnější. To, zda se záměr povedl, posuďte sami z následujícího obrázku.

Stará a nová obrazovka s požadavky na oprávnění. Stará a nová obrazovka s požadavky na oprávnění.

V neposlední řadě přibyla v Androidu 4.2 funkce, která vás upozorní v okamžiku, kdy se nějaký program pokusí odeslat zpoplatněnou textovou zprávu. Uživatel pak bude moci odeslání povolit nebo zakázat.

Můžeme konstatovat, že implementované funkce zvyšující zabezpečení bezpochyby přinesou lepší ochranu a klid především laickým a začínajícím uživatelům, což je rozhodně ku prospěchu celé platformy.

Zdroje: blog JR Raphaela a Eurodroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)