TOPlist

Google Bouncer učiní přítrž škodlivým aplikacím na Marketu

Google Bouncer

Ochrana vašeho smartphonu je určitě ožehavé téma. Společnost Google právě odhalila Google Bouncer („vyhazovač“), novou službu, která sleduje Android Market a kontroluje zdrojové kódy aplikací. Je v provozu už od začátku roku 2011. Díky této službě bude snazší udržet Android Market co nejvíce bezpečný pro každého uživatele. Google tvrdí, že počet škodlivých aplikací se snížil o 40 %, což je v rozporu s tím, co většina vývojářů antivirových programů pro Android tvrdí.

 

Postup je relativně jednoduchý. Když vývojář nahraje svoji aplikaci na Android Market, Bouncer analyzuje zdrojový kód a zjistí možnou přítomnost trojského koně, malware, spyware. Po zjištění nebezpečného chování aplikace Google prověří účet dotyčného vývojáře a zabrání mu v šíření aplikací na Android Marketu.

Šíření škodlivého kódu brání i samotná architektura operačního systému Android. Níže si představíme některé funkce, které pomáhají ochránit naše zařízení před škodlivým softwarem.

Sandbox

Platforma využívá techniku zvanou „sandbox“, která vytvoří virtuální zeď zabraňující komunikaci mezi zdravými aplikacemi a škodlivými. Takže pokud si stáhnete škodlivou aplikaci, nemůže přistupovat k datům na jiných částech vašeho telefonu.

Oprávnění

Je dobré ještě před instalací sledovat oprávnění, která aplikace vyžaduje. Například uvidíte hru, která vypadá velice slibně, ale v oprávněních vyžaduje posílání SMS nebo uskutečňování hovorů. Zdravý lidský rozum vám napoví, že bude lepší hru neinstalovat.

Odstranění škodlivého softwaru

Vynikající vlastností Androidu je bezesporu to, že pokud jste již napadeni, stačí škodlivou aplikaci odinstalovat nebo odstranit. Škodlivá aplikace se neskryje a ani po ní nezůstanou žádné soubory, které by mohly ovlivnit chod vašeho telefonu. Android Market má schopnost – v případě potřeby – vzdáleně odstranit malware z vašeho telefonu nebo tabletu.

Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro inženýrství platformy Android, slibuje, že se i nadále bude dbát na zvyšování bezpečnosti a zlepšování služeb Android Marketu. Co se momentálně snaží Android dělat, je zbavit Android Market všech možných nebezpečí. Jako vždy je ale nejlepším řešením zdravý lidský rozum. Jak se na tuto problematiku díváte vy?

Zdroj: Androidandme.com

Štěpán Víteček
O Autorovi - Štěpán Víteček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)