Menu

Google Bouncer učiní přítrž škodlivým aplikacím na Marketu

Ochrana vašeho smartphonu je určitě ožehavé téma. Společnost Google právě odhalila Google Bouncer (“vyhazovač”), novou službu, která sleduje Android Market a kontroluje zdrojové kódy aplikací. Je v provozu už od začátku roku 2011. Díky této službě bude snazší udržet Android Market co nejvíce bezpečný pro každého uživatele. Google tvrdí, že počet škodlivých aplikací se snížil o 40 %, což je v rozporu s tím, co většina vývojářů antivirových programů pro Android tvrdí.

Google Bouncer

Google Bouncer

 

Postup je relativně jednoduchý. Když vývojář nahraje svoji aplikaci na Android Market, Bouncer analyzuje zdrojový kód a zjistí možnou přítomnost trojského koně, malware, spyware. Po zjištění nebezpečného chování aplikace Google prověří účet dotyčného vývojáře a zabrání mu v šíření aplikací na Android Marketu.

Šíření škodlivého kódu brání i samotná architektura operačního systému Android. Níže si představíme některé funkce, které pomáhají ochránit naše zařízení před škodlivým softwarem.

Sandbox

Platforma využívá techniku zvanou “sandbox”, která vytvoří virtuální zeď zabraňující komunikaci mezi zdravými aplikacemi a škodlivými. Takže pokud si stáhnete škodlivou aplikaci, nemůže přistupovat k datům na jiných částech vašeho telefonu.

Oprávnění

Je dobré ještě před instalací sledovat oprávnění, která aplikace vyžaduje. Například uvidíte hru, která vypadá velice slibně, ale v oprávněních vyžaduje posílání SMS nebo uskutečňování hovorů. Zdravý lidský rozum vám napoví, že bude lepší hru neinstalovat.

Odstranění škodlivého softwaru

Vynikající vlastností Androidu je bezesporu to, že pokud jste již napadeni, stačí škodlivou aplikaci odinstalovat nebo odstranit. Škodlivá aplikace se neskryje a ani po ní nezůstanou žádné soubory, které by mohly ovlivnit chod vašeho telefonu. Android Market má schopnost – v případě potřeby – vzdáleně odstranit malware z vašeho telefonu nebo tabletu.

Hiroshi Lockheimer, viceprezident pro inženýrství platformy Android, slibuje, že se i nadále bude dbát na zvyšování bezpečnosti a zlepšování služeb Android Marketu. Co se momentálně snaží Android dělat, je zbavit Android Market všech možných nebezpečí. Jako vždy je ale nejlepším řešením zdravý lidský rozum. Jak se na tuto problematiku díváte vy?

Zdroj: Androidandme.com

 

Komentáře

bkf1

bkf1

3.2.2012 13:52

Ja se na to divam tak, ze jako u vseho ostatniho, tak i u mobilniho OS je treba premyslet. Stejna situace je i na PC. Kdyz si clovek instaluje o prekon miliontrilion pitomosti, tak se nemuze divit, ze chytne nejaky vir. Kdyz hledam aplikaci, dam si do Google zhruba co hledam, najdu si nejake alternativy a z tech vybiram tzn. zkusim treba 5, 6 aplikaci, ktere jsou doporucovany na to, co ja chci a nebudu litat po marketu a zkouset jich 50 – na to nemam ani cas ani naladu.

postman

postman

3.2.2012 14:10

na PC je situace daleko horsi, to nemuzete srovnavat … na pc instalovany virus ma obrovsky potencial sireni, behem chvilky muze napadnout vsechny ostatni aplikace a vam pak nezbude nez vsechno na pocitaci dukladne vymazat a zacit cerstvou instalaci operacniho systemu …

na androidu je to naprosto v pohode, proste jen odeberete tu skodlivou aplikaci a pokracujete dal, zadna jina nemuze byt napadena jako je to bezne na windows.

postman

postman

3.2.2012 14:11

vlastne se da rict ze na ANDROIDU ZADNE VIRY NEJSOU protoze uz z definice pocitacoveho viru je zrejme ze musi mit schopnost sireni, coz na androidu rozhodne nemaji.

Martin

Martin

3.2.2012 15:21

To je sice pravda, ale na druhou stranu lze z telefonu ukrast mnohem citlivejsi balik infomaci o uzivateli.

Zonda

Zonda

3.2.2012 15:50

Jaká náhoda, že kromě stejného zdroje jste použili i stejný obrázek odjinud, jako ***smazána reklama*** Je potěšující, že pan redaktor má stejný vkus a zcela náhodou zakopl o stejný obrázek. Posledních X článku pouze převyprávěno z ***smazána reklama***!!! Proč se namáhat hledáním vlastních témat, že? Není vám to už trapné? Zonda

Mem

Roman Nepšinský 0

3.2.2012 15:59

Zonda: Úsměvné jsou spíše ty vaše monology, když nevnímáte odpovědi. Proto vás určitě potěší, že vás v tom začneme podporovat a na podobné výlevy vám již nebudeme odpovídat, snahu nám upřít nelze. Osobně jsem vám opakovaně psal, že na českou konkurenci nechodíme, zejména ne při psaní zpráv ze zahraničí. Netuším, kdy to na serveru, kterému tu drze děláte neplacenou reklamu, přesně vyšlo, ale na Bouncer jsem do redakčního fóra dával tip někdy v 10 hodin (zdrojem byl náš partnerský web MojAndroid.sk), který potom kolega Štěpán zpracoval.

Vstepik

Štěpán Víteček 0

3.2.2012 16:11

TO Zonda: Text jsem čerpal z Androidandme.com (jak uvádím ve zprávičce). Obrázek jsme vyhledával přes google obrázky. Zadal jsem “Google Bouncer” a představte si, že se mi líbil obrázek, který byl u článku na geek.com ;-) Stačí?

kristof.p

kristof.p

3.2.2012 16:12

Proc kdyz si prohlizim Vase stranky z defaultniho prohlizece na androidu, nejdou zvetsovat? Na ostatnich cz serverech mi to funguje.

Zonda

Zonda

3.2.2012 16:13

A ten obrázek se tam dostal asi náááhodou viďte! To můžete vykládat zdejším zaslepeným nadšencům, kteří kromě Světa Androida asi neznají nic jiného a tady jim to stačí ke spokojenosti. Pravdivost vašich tvrzení je směšná. Já Vás ale potěším a už vám nebudu v kopírování cizích témat překážet dlouhými texty a omezím se na občasné konstatování toho, kde váš článek vyšel v původní podobě dříve. Pokud se u toho budete tak výborně bavit, jak naznačujete, tak ať vám to vydrží co nejdéle. Mimochodem právě toto téma teď diskutujeme na ***smazána reklama***, kterému já tady dělám podle Vás placenou reklamu. Za to si pak koupím auto nebo exotickou dovolenou. Až si vymyslíte nějakou báchorku o tom, jak to bylo s obrázkem, tak dejte vědět. Určitě to bude znít stejně pravděpodobně jako ostatní vaše “pravdy”. S úctou a potěšením Váš věrný čtenář Zonda

Zonda

Zonda

3.2.2012 16:18

To Štěpán Víteček: O to taky jde, že ***smazána reklama*** ve 4 ráno vydal článek se stejným tématem a s obrázkem od geek (jenže na rozdíl od vás uvede zdroj!) a vy v 13:45 vydáte článek se stejným tématem (OK náhoda, našel jste to, to se dá pochopit), ale použijete taky obrázek od geek, a to už můžete vysbětlovat svojí babičce, že to byla náhoda! Vy tady totiž máte takové náhody 4 za den!

Mem

Roman Nepšinský 0

3.2.2012 16:18

kristof.p: A mobilní verze nebo normální?
Zonda: Jak jsem už řekl, více vás komentovat skutečně nemá smysl, snažili jsme se, čtenáři si to mohou dohledat v diskuzích u předchozích článků a udělat si o vás obrázek sami. Předpokládám, že by vás nepřesvědčil ani serverový log zmíněného serveru, kde by bylo jasně vidět, že tam nikdo z naší redakce prostě nechodí. Pouze vás upozorním, že posílat v komentářích neplacenou reklamu na konkurenci tolerovat nemůžeme a takové příspěvky vám budeme stejně jako ostatním mazat, nebo když budeme mít dobrou náladu minimálně cenzurovat, jako viz výše.

Zonda

Zonda

3.2.2012 16:25

OK, to chápu. V minulých příspěvcích jsem se snažil slovu ***smazána reklama*** vyhnout, ale v tomto případě to nešlo, protože to bylo součástí problému. Čekám na tu Vaši báchorku o obrázku. Už ji máte vymyšlenou?

Vlados

Vlados

3.2.2012 16:26

To: Zonda Dnes bych si dovolil odložit zdvořilost:
zvláštní, že nemáte stejný komentář i tam, když dnes uveřejnili o Music Volume EQ :)) A ještě směšnější je, jak jste si sám povídal pod tím článkem :) Nedělám to často, takováto obvinění, ale tohle je tak nápadné, že to bije do očí :))
Vy jste ukázkový internotový troll

PS: redakce, nešlo by udělat nejaký filtr na osoby? ;-)

Mem

Roman Nepšinský 0

3.2.2012 16:29

Vlados: Šlo, ale zkušenost je taková, že trollové se pak chtějí zviditelňovat ještě víc, a bany obcházejí. Pokud naopak vidí jasnou reakci i od ostatních čtenářů, kteří je ignorují, přestane je to časem bavit

Vstepik

Štěpán Víteček 0

3.2.2012 16:30

TO Zonda: Koukněte se výše… Tam je vše vysvětleno ;-)

kristof.p

kristof.p

3.2.2012 16:34

To nevim. Proste kliknu v Google Readeru na odkaz na clanek a otevre se mi stranka s tak malym pismem, ze to nejde precist. Zvetsit taky nejde. Tak si to pak musim precist na jinem serveru. Jeste, ze se vsude pise to samy :-D

Zonda

Zonda

3.2.2012 16:35

To Vlados: Myslíte? Tak koukněte na ***smazána reklama*** za 3 minutky!

petr

petr

3.2.2012 16:46

Diky za clanek, ale popis sandboxu je trosku divny, vsichni zname sandbox jako oddeleny pametovy prostor, ci primo virtualni system (skvele sedi preklad piskoviste) pro spusteni aplikace a jeji overeni co dela, o co se snazi atd. Postaveni zdi zni spis na firewall :)

Zonda

Zonda

3.2.2012 19:43

Na nejmenovaném serveru ten článek o EQ stáhli! Stačilo jim napsat, že už u vás něco takového vyšlo!!!!

xsarahdi

xsarahdi

4.2.2012 9:44

Lenže niekedy si človek nevyberie keď chce mať niečo kvalitné nainštalované.
U mňa jedna app bije do očí a to WP7calculator. Je to perfektná kalkulačka ale načo je kalkulačke poloha(sieť,GPS),BT komunikácia a telefonická komunikácia(čítať stav zariadenia)???
Viete mi to niekto vysvetliť ?
Dik

Vlados

Vlados

4.2.2012 12:00

To: Zonda Jenže to není taková výhra. Ti kdo chodí na ten server jsou teď zbytečně ochuzeni. Zbytečně.

404

404

4.2.2012 15:46

To: Zonda – mohl bys s tím už jít do ***? Kdo tu má číst výplody tvojí duševní poruchy? Mě zajímají příspěvky k tématu, ne tvoje zvratky.

Marsec

Marsec

4.2.2012 19:42

Tak a už uplne dost!!!
Pane Nepsinsky a cela redakce! Už mám fakt do *** dost tehle keců kde co kdo vzal, kde to vyšlo atd! Nechápu, proc tomu zakomplexovanymu ***, co si tady rika Zonda furt odepisujete a komunikujete s nim! Prosím vás pěkně vyhodte ho nějak, už nechci cist ani jeden jeho *** text! Zondo ses uplnej *** a že ses doktor me vazne mrzí, protoze jim kazis zbytecne reputaci! Bez do *** a už z ni nikdy nevylizej!
Moc se omlouvám redakci i čtenářům za má sprosta slova, ale zrejme už to bylo nutne nebo alespoň pro mne ano!
Klidne to vypipejte ten muj text, ale prosim neodstranujte jej! Pisu to proto, že mi to skutecne narušuje moji relaxaci a odreagování se, protoze ty komentáře čtu rád, i na zahraničních serverech!
A hlavně! Přečtu si článek, rozcilim se kvůli tomuto, protoze to je furt dokola, napíšu koment a otevřu další a zase ten stejnej *** a zase ta stejna debata! To už je prostě moc!
A kdo se mnou aspoň trošku souhlasi a taky ho ***, když někdo pise *** jako Zonda, který nejsou vůbec k obsahu článku, tak vyzývám všechny k hromadnému poslání Zondy do ***! V jednotě je síla, takže za me:

Marsec

Marsec

4.2.2012 19:43

ZONDO BEZ DO ***!!!
DÍKY DOKTORE!

Lou

Lou

4.2.2012 19:58

Zondo bez do ***!

Ferency

Ferency

21.9.2012 16:38

souhlasím z výše napsaným.nejde o poškození,ale o data která můžete stratit ,hned po instalaci aplikace ,nebo stažením přílohy v mailu,oblíbené též bude,vyhlídnutí kohokoliv kdo používá NFC,nejlépe na místech kde se dá využívat a odcizit telefon.Zamykání pomocí gesta je naprosto zbytečné,a vytukávat pokaždé nejméně 4 místné heslo je oprus.
Každopádně nezbytný oprus pokud máte zavedenou platební kartu nebo nechcete, aby se k vašim účtům at už bankovním,e-mailovým někdo dostal.Antivir kombinovaný z antitheftem bude pro člověka prozatím nezbytností,pokud chce mít klid.
Hlídat práva aplikací lze,ale je to jedna z mnoha skulinek.
U nás bankovnictví a platební metody ve smartphonech zas tolik nefrčí
ale jinde už je to docela ožehavé téma.

RSS (komentáře k článku)