Menu

S jakými novinkami přichází Android 4.2? – 2. díl

Máme tady další várku novinek a vylepšení, které přinese Android 4.2, představený 29. října.

Hned druhý den po představení Androiodu 4.2 Jelly Bean jsme přinesli shrnující článek s výčtem všech hlavních novinek. Připomeňme si je v základních bodech:

 • Režim sférické kamery (dá se přirovnat k pořizování snímků ve stylu StreetView).
 • Nová klávesnice s možností “psaní tahem” (známe ze Swype nebo SlideIT).
 • Podpora více uživatelských účtů (oficiálně zatím jen na tabletech).
 • Miracast – podpora bezdrátového připojení k televizi (obraz z displeje telefonu se “zrcadlí” na obrazovku TV přijímače).
 • Daydream, neboli spořič obrazovky, zobrazující například fotky, nebo zajímavé informace.
 • Vylepšená notifikační lišta s možností vypínat a zapínat některé funkce telefonu a reagovat na oznámení.
 • Chytřejší Google Now.
 • Úpravy ve Vyhledávání Google.
 • Další vylepšení technologie Project Butter.

Samostatně jsme se pak věnovali novému systému zabezpečení, jehož součástí je online kontrola nainstalovaných programů na “škodlivé chování”, nebo vylepšená obrazovka s požadavky na schválení přístupových oprávnění instalované aplikace, která by měla být pochopitelnější a jasnější. Kromě toho také Android 4.2 upozorní uživatele v případě, kdy se některá aplikace pokusí odeslat textovou zprávu na “prémiové” číslo.

Postupně do médií prosakují další informace o tom, co by druhý Jelly Bean měl přinést. Server Wired přišel v pondělí se souhrnem What’s New in Android 4.2 Jelly Bean, ve kterém vyjmenovává většinu již dříve zmíněných nových funkcí. Přesto jsme našli několik detailů, o kterých jsme dosud nepsali.

Jednodušší Fotoaparát

O tom, že Fotoaparát přinese režim sférické fotografie, jsme již informovali. Nicméně dosud jsme se nevěnovali samotné aplikaci, která se dočkala vizuálního zjednodušení uživatelského prostředí, jehož cílem je “aby se uživatel mohl zaměřit na fotografii a byl při tom co nejméně rozptylován”. Přinejmenším z následujícího snímku to vypadá na přesun některých tlačítek nastavení směrem do středu obrazovky.

Přepracované uživatelské rozhraní fotoaparátu

Přepracované uživatelské rozhraní fotoaparátu

Fotoaparát se bude ovládat gesty a většina nabídek bude skryta s tím, že se objeví v momentě, kdy je budete potřebovat. Uživatelské rozhraní se skládá z modrého tlačítka pro pořízení snímku a bílého zaměřovacího kroužku. Klepnutím do tohoto kruhu se zobrazí nabídka pro aktivaci/deaktivaci blesku, přepnutí mezi předním a zadním fotoaparátem, vyvážení bílé, nastavení expozice a tlačítko pro přístup k podrobnějšímu nastavení. Pokud budete chtít více možností, stačí tapnout a táhnout prstem po displeji.

HDR snímky

Možná jste si v nabídce všimli ikonky HDR, kterou jsme vynechali. Ano, i to je jedna z novinek aplikace Fotoaparát v Androidu 4.2. HDR (High Dynamic Range; vysoký dynamický rozsah) fotografie vznikají ze dvou nebo více snímků stejné scény při různém nastavení expozice. Výsledná fotografie pak zaujme lepším prokreslením tmavých i světlých míst. Nejlépe vypadají výsledky na scénách s významnými rozdíly v intenzitě osvětlení – například pokud fotíte tmavý objekt na světlém prosluněném pozadí, nebo naopak. Výsledky fotografií v HDR režimu jsou sice poněkud “hop nebo trop”, nicméně když se podaří, vypadají opravdu dobře a mezi uživateli jsou velmi oblíbené zejména díky své dramatičnosti.

Fotografické filtry

Google do svého Fotoaparátu implementoval fotografické filtry, velmi podobné těm z Instagramu. Na tom není nic překvapivého – Instagram patří k nejoblíbenějším aplikacím pro jednoduchou úpravu a sdílení fotek nejen na Androidu, ale také na iOS. “Fotomrvítka” implementuje do své aplikace pro pořizování snímků také Samsung. Filtry v Androidu 4.2 podle redaktorů Wired vypadají skvěle, umožňují vyladit odstín, přidat zrnitost, nebo aplikovat retro vzhled. Editace je nedestruktivní, protože aplikace před přidáním filtru pokaždé snímek uloží, takže původní fotografie zůstane vždy zachována.

Neznáme něco takového z Instagramu?

Neznáme něco takového z Instagramu?

Widgety na odemykací obrazovce

Jedním z pionýrů ovládacích prvků na odemykací obrazovce bylo HTC, které do své nadstavby Sense implementovalo, kromě odemknutí a přepnutí do tichého režimu, také možnost spustit některou z nastavených aplikací. Postupně tuto ideu převzali také další výrobci a tvůrci alternativních “zámků obrazovky”. S něčím podobným by prý nyní měl přijít i Android 4.2, nicméně redaktoři Wired neměli příležitost tuto funkci otestovat. Na odemykací obrazovku tedy bude možné umístit widgety, které budou viditelné při zamknutém telefonu. Snadno se tak například podíváte do svého kalendáře, na doručenou poštu, informace o počasí a další údaje, aniž byste museli telefon odemykat. Stále ale bude prý nutné, s ohledem na ochranu údajů osobního charakteru, zadávat heslo nebo gesto, pokud bude aktivní tato forma zabezpečení.

Těšit se také můžeme na drobnou změnu použitého písma, díky které bude tato část systému vypadat výrazně uhlazeněji a přitažlivěji. Jedná se o malou vizuální změnu, které si určitě všimnete. Hodiny jsou nyní o něco vyšší, provedené tenčím písmem. Datum je provedené kapitálkami a je snadněji čitelné.

Vylepšené Možnosti usnadnění

Android 4.2 Jelly Bean bude podporovat “trojité klepnutí”, jež bude sloužit ke zvětšení textu, nebo čehokoli jiného, co budete potřebovat lépe vidět. Po přiblížení bude možné posouvat obrazem pomocí dvou prstů. K dispozici bude také režim ovládání gesty pro nevidomé uživatele, který používá dotyková a “tahová” gesta spolu hlasovým výstupem.

Další drobné změny

 • Rozhraní pro přepínání aplikací (zobrazuje se po dlouhém stisku tlačítka Domů) se bude zobrazovat v režimu celé obrazovky namísto dosavadního průhledného překryvu s obsahem viditelným za ním.
 • Kosmetických změn se dočkala také aplikace GMail, ve které byla ikona pro archivaci nahrazena modernějším obrázkem, odpovídajícím webové verzi. Když si budete prohlížet zprávy s daným štítkem, lze klepnutím na tlačítko archivu odebrat štítek a přesunout zprávu do archivu. Inovovaná aplikace také zobrazuje vlastní barvy štítků v rozbalovací nabídce v horní části obrazovky. ) K dispozici je také nová ikona pro oznámení phishingu.

Jaké jsou sférické fotografie?

Redaktoři serveru Wired také otestovali pořizování sférických snímků. Popisují, že po spuštění Photo Sphere uvidíte šedou mřížku. Při otáčení se s telefonem dokola vede uživatele modrá tečka, určující, kam postupovat dál. Po zarovnání telefonu na cíl aplikace pořídí fotografii. Poté, co zachytíte dostatek záběrů pokrývajících scénu kolem vás, aplikace spojí všechny snímky dohromady a vytvoří 360stupňové panorama, jež si můžete přímo v telefonu prohlédnout. Výsledky jsou prý pozoruhodně dobré a bez viditelných přechodů, ale pokud pohnete fotoaparátem příliš rychle, nebo jestliže se v záběru vyskytnou rychle se pohybující objekty, je nutné počítat s rozmazáním. Pokud jste s výsledkem spokojeni, můžete ho snadno sdílet na Google+ a do Map Google.

Postup pořízení sférické fotky můžete vidět na následujícím videu.

Zdroje: Wired, Gizmodo a JR Raphael.

 

Komentáře

Mario

Mario

9.11.2012 12:07

Tohle asi u postaršího Nexu S vydáno nebude, že? Jinak pěkné věci, čím dál se Android posouvá k dokonalejšímu systému.

Snowii

Snowii

9.11.2012 12:21

Mario: pokud ne primo od googlu, tak temer s jistotou to naportuji na XDA…

zooomek

zooomek

9.11.2012 12:30

Na ty sférické fotky se opravdu těším. :)

Pavel Jaroš

Pavel Jaroš

9.11.2012 13:13

Sférické fotky není problém rozchodit prakticky na libovolném telefonu s CM10 a doinstalovanými GAPPS 4.2. Já to testoval na LG Optimus Black a chodí to. Pravda, sice to trochu drhne a dost se načekáte, než telefon fotku vyrenderuje, ale chodí to.

hlavi

hlavi

9.11.2012 14:13

Zkoušel jsem také GAPPS 4.2 na Galaxy Nexus a vše funguje super, největší změnou je opravdu ten foťák, je to jednodušší, zajímavější, sférické fotky zajímavé, reálné využití skoro nulové vzhledem k tomu, že nejde použít blesk. O dokonalost spojení sférických fotek se zatím dá také silně polemizovat… Ale cesta správným směrem to je, něco se hýbe kupředu.

Eag

Eag

9.11.2012 15:09

Doufam, že se android 4.2 vcetne vsech tech vychytavek dostane na Nexus S, ten Mircast by byl fajn kdyz nexus S nema zadnou jinou moznost jak hodit obraz na TV. Pokud jde o fotofiltry tak ty jsou uz v ICS galerii spis to jen trochu zviditlenili. Jinak by jsem tam jestě dopsal, že 4.2 ma i novou Clock app ve ktery jsou stopky a časovač: http://www.xda-developers.com/android/desk-clock-from-android-4-2-available-for-all-aosp-jb-roms/

Mario

Mario

9.11.2012 15:41

Snowii: Jasně, ti nepochybně, já bych ale raději šel oficiální cestou. Před chvílí jsem koukal na XDA, a tam to vypadá, že věří v to, že 4.2 bude i na Nexe S. No uvidíme :-)

Ardarel

Ardarel

9.11.2012 15:58

Nejvíc mi na mém nexusu vadí právě ten “jednoduchý fotoaparát” nejde nastavit ani ISO. A mám takový špatný pocit, že HDR bude jen na NEXUS 4, soudím tak podle videa kde byla ta nová aplikace na GN. Může to někdo potvrdit?

Petr

Petr

9.11.2012 18:01

Mám tu gapps 4.2 a ve foťáku nemohu najít funkci časovače spouště? Jsem jediný?

fiXáček

fiXáček

9.11.2012 20:50

Já na svém Galaxy Nexus “Rozhraní pro přepínání aplikací” vyvolám tlačítkem “historie” – tlačítko vpravo od “domů”… Držením domů to má tuším Samsung Galaxy S UI (minimálně)… Jestli to přesune Google taky na domů, tak má potom nadbytečné tlačítko :-)…

KarlosK

KarlosK

13.11.2012 18:20

ono je fajn mít v notifikační liště možnost zapnutí wifi GPS BT ale myslel někdo na mobilní data?

Matty

Matty

21.11.2012 16:03

Kde máte tu funkci HDR? Na mým Galaxy Nexusu se nikde neobjeví. BTW nejdou vám otevírat obrázky v článku.

Ondra

Ondra

22.11.2012 10:14

Poslední update na 4.2 google nexusu je docela hroznej. Žere víc energie. Sekání při posunu zamknuté obrazovky, špatna odezva na doteková gesta, ale hlavně chybí HDR foto, na což jsem se docela těšil a je to pouze věc softwaru. O těch kravinách jako že chybí prosinec, tak to je fakt trapný. Další věcí je, že nejdou konfigurovat tlačítka pro rychlonastevení v liště. Snad s tim ani neměli vycházet ještě.

Karelk

Karel Kiliánexternista 14

22.11.2012 10:57

To: Matty
Nevím, Galaxy Nexus nemám, tudíž nemohu ověřit. Je ale zvláštní, že by v LG Nexusu byla a v Samsung Nexusu ne.
Obrázky se IMHO otevírají v pořádku – teď jsem to zkoušel.

tomtom24nexus

tomtom24nexus

13.2.2013 22:51

Jak hledá na fotáku na nexusu galaxy nikde HDR Tak jsem se těšil a nikde není

RSS (komentáře k článku)