Jak důležitá je u mobilu odolnost proti vodě? (víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 24.10.2015
- 32
Odolnost proti vodě se sice pomalu stala nepsaným standardem současných mobilních telefonů, ale jistě nemusíme připomínat, že tomu tak nebylo vždy. Určitě i mezi čtenáři našeho portálu najdeme řadu těch, kteří své mobily doslova „utopili,“ nebo jimž voda způsobila problémy například v podobě nefunkčních hardwarových tlačítek či jiných závad. Podobným nepříjemnostem lze (do jisté míry) zabránit pořízením zařízení, u kterého výrobce deklaruje odolnost proti vodě.
Co vlastně znamená „odolnost proti vodě“?
Předtím, než se svým mobilním telefonem skočíte střemhlav do vody, byste na prvním místě měli zkontrolovat, vůči jakému působení tohoto živlu je vlastně odolný. Pro tyto účely se používá takzvané „hodnocení třídy krytí,“ známé pod zkratkou IP (Ingress Protection). Jak uvádí na oficiálních stránkách podpory jeden z výrobců odolných telefonů Sony „jde o mezinárodní standard pro měření úrovně odolnosti zařízení proti prachu a vodě.“
První číslo za písmeny IP deklaruje odolnost vůči pevným částicím, včetně prachu, druhé pak proti vodě.
- PX0. Žádná zvláštní odolnost
- IPX1. Odolnost proti kapající vodě.
- IPX2. Odolnost proti kapající vodě při náklonu až do úhlu 15 stupňů od normální polohy.
- IPX3. Odolnost proti vodní tříšti.
- IPX4. Odolnost proti stříkající vodě.
- IPX5. Odolnost proti postříkání vodou s nízkým tlakem po dobu alespoň 3 minut.
- IPX6. Odolnost proti vlnobití po dobu alespoň 3 minut.
- IPX7. Odolnost proti ponoření až do 1 metru vody po dobu 30 minut.
- IPX8. Odolnost proti déle trvajícímu ponoření do hloubky vyšší než 1 metr. Přesné podmínky jsou pro každé zařízení uvedeny výrobcem.
Podíváme-li se například na současné vlajkové lodě, zjistíme následující:
- Alcatel OneTouch Conquest – IP67
- Cat S50 – IP67
- HTC One M9 – není certifikován
- Huawei Ascend Mate 7 – IP58
- Huawei Honor 3 – IP57
- LG G3 – není certifikován
- LG G4 – není certifikován
- Motorola Moto G (2015) – IPx7
- Samsung Galaxy S5 – IP67
- Samsung Galaxy S6 Active – IP68
- Samsung Galaxy S6 – není certifikován
- Sony Xperia Z3+ / Z4 – IP68
Svět se tedy rozdělil na výrobce, kteří své telefony deklarují jako odolné proti vodě dle nejpřísnějšího standardu, a ty, jež certifikaci nemají, nicméně jejich výrobky často pobyt pod vodou vydrží.
Poměrně poklidné vody nedávno rozvířila japonská firma Sony, která se v tomto oboru stala průkopníkem, neboť vlajkovou loď s odolností proti vodě nabídla již počátkem roku 2013 s modelem Xperia Z. Firma v září tohoto roku překvapila úpravou záručních podmínek, ve kterých nyní uvádí: „IP hodnocení odolnosti vašeho zařízení bylo dosaženo za laboratorních podmínek v pohotovostním režimu. Zařízení byste neměli používat pod vodou, například k pořizování fotografií. Zařízení Sony, testovaná na odolnost vůči vodě jsou opatrně pokládána do nádoby s čistou vodou do hloubky 1,5 metru. Po 30 minutách jsou opatrně vytažena a je otestována jejich funkčnost.“ Více informací jsme přinesli ve článku Sony mění záruční podmínky. Nepoužívejte voděodolné Xperie pod vodou.
Je odolnost proti vodě rozhodujícím faktorem při výběru?
Redaktor našeho portálu Vašek Švec ve své aktualitě o záručních podmínkách vyjádřil názor, že „Zvýšená odolnost telefonů proti vniknutí vody představuje pro některé uživatele parametr, který hraje při výběru nového telefonu důležitou roli a představuje vlastnost, bez které by si svůj telefon ani nedovedli představit.“
Kolem této otázky se tedy bude točit devátý díl víkendové hlasovačky, ve které se ptáme, zda je odolnost proti vodě rozhodujícím faktorem při vašem výběru nového telefonu.
[gravityform id=“21″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, proč pro vás je, či naopak není odolnost proti vodě nějakým způsobem důležitá. Případně přidejte své zkušenosti – třeba se pochlubte, jak jste utopili nějaký mobil, nebo jak naopak v praxi oceňujete schopnost odolat vodnímu živlu.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme v rámci víkendové hlasovačky hodili do ringu rukavici otázkou, zda naši čtenáři preferují spíše grafickou nadstavbu, nebo čistý Android. Začneme tentokrát ohlédnutí minoritou – pouhá 4 % respondentů neví, neumí se rozhodnout, nebo je jim to jedno.
9 % čtenářů se rozhodně kloní ke grafické nadstavbě, podobně jako dalších 14 % se k ní „spíše přiklání.“ Na druhé straně je 49 % hlasujících, kteří jsou jednoznačnými zastánci čistého systému. Když k nim přičteme dalších 24 %, jež „spíše“ preferují Android v jeho původní podobě, dostáváme se k závěru, že rekordních 73 % respondentů se postavilo proti grafickým nadstavbám.
Pokud by naši čtenáři byli dostatečně reprezentativním vzorkem, pak by se výrobci telefonů měli vážně zamyslet nad svou budoucí strategií.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (32)
Přidat komentář