TOPlist

Jaký používáte launcher? (víkendová hlasovačka a diskuze)

launcher_hlasovacka_ico

Hlasovačka pro tento týden se bude zabývat launchery – tedy aplikacemi, obsluhujícími domovskou obrazovku, plochy, tapety, ikony, seznam nainstalovaných programů a některé další funkce. Jde o jednu z typických ukázek přizpůsobitelnosti operačního systému Android.

Nevyhovuje vám stávající prostředí? Chtěli byste, aby se domovská obrazovka chovala jinak? Stačí si z Obchodu Play stáhnout příslušný program a během několika desítek sekund se již můžete oddávat více či méně odlišnému uživatelskému zážitku.

Základ prostředí

Launcher je aplikace, jako jakákoli jiná. Nějakým launcherem je systém vybaven už z výroby, nicméně jeho změna za jiný je otázkou několika klepnutí. Výběr je široký a v nabídce najdete jak launchery, které se zaměřují především na co nejvíce funkcí, tak i ty, jež kompletně změní vzhled prostředí skoro až k nepoznání. Stejně tak návrat k původnímu launcheru je prostý – stačí buď v systémovém nastavení zvolit jinou výchozí aplikaci, nebo novější launcher odinstalovat.

Launchery se tedy od sebe liší po stránce vizuální, například provedením ikon, animacemi či stylem přepínání ploch, stejně jako po stránce nabízených funkcí a možností konfigurace. Například seznam nainstalovaných programů může mít vertikální, či horizontální posouvání, po celých obrazovkách, nebo po plynule řádcích. Ikony lze třídit mnoha způsoby – třeba podle abecedy, data instalace, četnosti použití, nebo představ uživatele.

Kromě zcela čistého Google Launcheru, který najdete na zařízeních s čistým Androidem řady Nexus (nicméně lze ho nainstalovat i na jiné telefony a tablety), přicházejí s vlastním řešením i jednotliví výrobci, kde jde o součást grafické nadstavby. V takovém případě instalace alternativního launcheru znamená změnu domovské obrazovky a seznamu aplikací, nepromění ale vzhled celého prostředí – například systémové nastavení se ponese v původním duchu.

Launcher je tedy ve zkratce označení aplikace, starající se o uživatelské rozhraní, konkrétně domovskou obrazovku a její přizpůsobení, spouštění nainstalovaných programů a některé další úkoly.

Jaký launcher máte nainstalovaný?

V hlasovačce pro tento týden tedy přicházíme s otázkou: jaký launcher máte aktuálně nainstalovaný a používáte ho?

Vybrali jsme pro vás 26 nejčastěji zmiňovaných aplikací, nicméně pokud používáte ještě něco jiného, budeme rádi, když se podělíte o tip v diskuzi.

[gravityform id=“41″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Pro hlasování z aplikace pokračujte prosím do webového prohlížeče.

V diskuzi pod článkem se pak můžete podělit o své důvody, proč jste si zvolili právě danou aplikaci, případně porovnat, co vám dává navíc proti konkurenci.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda naši čtenáři používají na telefonu či tabletu s Androidem antivirový program či jinou obdobně fungující aplikaci.

Jak tedy tentokrát hlasovačka dopadla? Hlasující se nám tentokrát rozdělili především do tří silných skupin. 32 % respondentů zaujalo striktní postoj, podle kterého jim antivirový program do zařízení jednoduše nesmí.

Jen o procentní bod méně zabrala skupina těch, kteří si antivir do telefonu či tabletu sami nainstalovali. Dalších 5 % pak má takovou aplikaci v zařízení od výrobce.

30 % hlasujících uvedlo, že antivirový program zkoušeli, ale v současnosti žádný nainstalovaný nemají.

3 % čtenářů na tuto otázku neměla žádný názor.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Z našeho průzkumu tedy celkem jednoznačně vyplynulo, že většina čtenářské obce antivirovou aplikaci v Androidu nemá, přesto existuje poměrně významná skupina těch, jež si takový program nainstalovali.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (60)