Antivirový program na Androidu: ano, či ne? (víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 28
Zatímco v prostředí desktopových Windows dlouhé roky platilo pravidlo „Bez antivirového programu na Internet nelez,“ na Androidu je situace výrazně odlišná. Existuje ale několik úhlů pohledu, zda je či není nutné mít na telefonu či tabletu antivirový program.
Viry neexistují, tak na co antivirový program?
Začněme prostým konstatováním, že viry na Android neexistují. Tedy pokud se budeme držet původní definice „počítačového viru“ jako aplikace, která se sama šíří, případně vedle této činnosti vykonává ještě nějaké další úkoly, jako je mazání dat, odesílání informací atd.
Android je prostě postavený tak, že žádné samovolné šíření aplikace neumožňuje a zatím v jeho historii skutečně k ničemu takovému nedošlo.
Co ale určitě existuje, jsou různé škodlivé programy, neboli malware. Zpravidla se jedná o trojské koně, vydávající se za nějakou (obvykle placenou či „XXX“) aplikaci, kterou ovšem ve skutečnosti vůbec nejsou. Je jasné, že s ohledem na často až velmi citlivá data, která v telefonech a tabletech nosíme, je pro tvůrce takových aplikací Android velice zajímavou platformou.
Vývojáři škodlivých aplikací se ovšem z převážné části musí spolehnout na uživatele, který je tím, kdo stáhne (zpravidla na základě nějaké lákavé nabídky) soubor do systému, spustí ho a schválí veškeré požadavky.
Existují výjimky, jako například dnes již „notně provařená,“ ovšem na mnoha zařízeních dodnes nezalátaná bezpečnostní díra Stagefright, umožňující spuštění kódu bez jakékoli interakce s uživatelem pouhým načtením multimediální zprávy nebo videa, nicméně ani v tomto případě však nebyl hlášen žádný případ širšího zneužití.
V textových zprávách bezpečnostních firem a antivirových společností se často dočteme, že „antivirový program XY je jedinou účinnou ochranou proti škodlivé aplikaci Z,“ nicméně skutečnost bývá taková, že antivirové programy rozhodně nejsou spásou a zárukou stoprocentní bezpečnosti. Tento stav je dán i situací, kdy tvůrci virů mají náskok před vývojáři antivirových řešení – v teoretické rovině bude vždy existovat nějaký vir, který antivirový program ještě nezná a musí „se ho naučit poznat.“
Poměrně podrobně jsme se otázce antivirových aplikací věnovali ve článku Proč byste mohli na Androidu potřebovat antivirový program?, kde jsme konstatovali, že „Antivirovou aplikaci můžete chápat jako jakousi pojistku pro případ potřeby, která vám pomůže s nalezením ztraceného mobilu, nebo ochranou citlivých dat.“ O rok dříve jsme tomuto tématu věnovali jiný článek Je na Androidu potřeba antivirový program?, ve kterém jsme uvedli, že „nejlepšími bezpečnostními aplikacemi jsou pozornost a používání zdravého rozumu.“
Používáte antivirový program?
V rámci této hlasovačky jsme se rozhodli prozkoumat situaci na poli antivirových aplikací v naší čtenářské obci. Naše otázka je tedy stručná a jasná: „Používáte na svém Androidu antivirový program?“ Pro účely hlasování považujme za antivirovou aplikaci jakýkoli nástroj, který kontroluje a upozorňuje přítomnost škodlivého souboru/aplikace (nikoli tedy nutně jen „viru“).
[gravityform id=“40″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem můžete rozebrat své postoje k nezbytnosti, či naopak zbytnosti antivirových programů, stejně jako přidat své zkušenosti. Stalo se vám například někdy, že vás antivirová/bezpečnostní aplikace varovala před škodlivostí nějakého souboru/programu? Pokud jste měli možnost takové hlášení ověřit, bylo podložené? Podělte se s námi i ostatními čtenáři o své zkušenosti!
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda by naši čtenáři chtěli Android na počítači.
Nadpoloviční většina, konkrétně 52 % hlasujících, by tuto možnost uvítala, nicméně i nadále by chtěla mít možnost spustit Windows či jiný OS („dual boot“).
13 % čtenářů se zařadilo mezi „skalní příznivce,“ kteří by Android na PC rádi používali jako hlavní operační systém.
Na druhé straně stojí 27 % respondentů, jež android na počítači nechtějí. Dalších sedm procent by si pak počkalo na zkušenosti ostatních uživatelů.
Je tedy zřejmé, že o dobře fungující Android pro desktopy je mezi lidmi velký zájem. Snad se ho tedy v dohledné době dočkáme!
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (28)
Přidat komentář