Klávesnice SwiftKey podporuje více než 150 jazyků. Nahlédněte do zákulisí!

Aktualizace pro SwiftKey

Klávesnice SwiftKey slaví dosažení významného milníku – v poslední verzi podporuje více než 150 jazyků. Je to málo, nebo mnoho? Server Ethnologue tvrdí, že existuje více než sedm tisíc aktivně požívaných jazyků. Z tohoto pohledu tedy vypadá číslo 150 jako malé, relativně nevýznamné. Přesto je však zásadní, protože významné procento započítaných jazyků používá méně než tisícovka rodilých mluvčí.

Začněme tedy tuto aktualitu malým srovnáním: konkurenční klávesnice od Googlu, pojmenovaná nedávno jako GBoard, je na tom přibližně stejně – nabízí výběr ze 149 jazyků a dialektů. Je pravdou, že některé jazyky podporované GBoardem SwiftKey nezná, stejně jako naopak. Obě klaviatury nabízejí možnost rychlého přepínání mezi více jazyky – v případě SwiftKey jich můžete používat až pět. Pokud chcete vidět seznam všech jazyků, které tato klávesnice zná, najdete ho na oficiální stránce nápovědy. V poslední beta verzi pak přibylo dalších 12 jazyků, čímž bylo dosaženo celkového počtu 153.

Proč by klávesnice měla podporovat více než 150 jazyků?

Autoři klávesnice považují překročení hranice 150 jazyků za důležitý krok směrem k reprezentaci mnohojazyčných hlasů svých uživatelů a jazyků ze všech koutů světa. Významný podíl má v této oblasti softwarový inženýr Julien Baley, který z více než 150 jazyků sám vybudoval 48 jazykových modelů. Při této příležitosti nabízí SwiftKey malé okénko do zákulisí prostřednictvím otázek a odpovědí.

Jak dlouho trvá vybudování nového jazykového modelu?
Když Julian začínal s prací na jazykových modelech, trval tento proces zhruba čtyři měsíce. Dnes je celý postup zjednodušený, takže je možné zpracovat až deset modelů během dvou týdnů.

Co obnáší přidání podpory nového jazyka?
Vyžaduje slovní zásobu, obsahující minimálně pět tisíc slov v daném jazyce. Pak je možné implementovat jeho podporu do klávesnice. Julien tato slova získává například z online zpravodajství a dalšího veřejně dostupného obsahu. Jak daný jazyk postupně získává uživatele, rozšiřuje se i slovní zásoba.

Na který jazyk je Julien nejvíce hrdý?
Na tuto otázku Baley odpověděl: “Jsem rád, že jsem udělal kurdštinu. V Kurdistánu existují dva jazyky a oběma se mluví ve válečné zóně. První část tohoto regionu se nachází na území Turecka, druhá pak zasahuje do Sýrie a Iráku. Lidé přitom nemohou chodit do škol, kde se hovoří jejich jazykem, takže jsem rád, že mají k dispozici alespoň klávesnici ve své mateřštině.”

Jakými jazyky Julien mluví?
Plynule anglicky, francouzsky a mandarínskou čínštinou. Kromě toho ovládá na různých úrovních znalostí (teď se připravte): němčinu, islandštinu, norštinu, dánštinu, švédštinu, italštinu, španělštinu, polštinu, bretonštinu, arménštinu, řečtinu, maďarštinu, tchajwanštinu, klasickou čínštinu, indonézštinu , japonštinu, korejštinu, vietnamštinu, svahilštinu, skotskou gaelštinu, jidiš a jakutštinu.

Je tedy evidentní, že Baley je doslova a do písmene člověk na svém místě, co říkáte?

Dodejme, že klávesnice SwiftKey je k dispozici zcela zdarma, stejně jako (od prosince) všechny grafické motivy, jimiž lze měnit její vzhled. Po více než padesáti milionech instalací má v Obchodě Play velmi pěknou průměrnou známku 4,6.

SwiftKey Keyboard – the less frustrating way to type on Android

SwiftKey Keyboard - the less frustrating way to type on Android

Microsoft SwiftKey Keyboard
Microsoft SwiftKey Keyboard

Microsoft SwiftKey Beta
Microsoft SwiftKey Beta

Píšete na telefonu nějakým neobvyklým jazykem?

Zdroje: androidpolice.com, blog.swiftkey.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)