TOPlist

Vertu Aster – požitkářský telefon za cenu auta (recenze)

Společnost Vertu

Vyděláváte miliony, nebo se jen chcete podívat, jaké telefony si milionáři kupují? Otestovali jsme pro vás Vertu Aster – luxusní telefon s cenou, za kterou pořídíte osobní automobil nebo sportovní motocykl. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Obsah balení

Balení, které dorazilo do redakce, bylo luxusní. Velká krabice v sobě kromě telefonu ještě ukrývala kvalitní sluchátka, USB kabel, nabíječku, redukci na zásuvku, redukci z nanoSIM na MicroSIM, VIP kartičku Vertu a knížku, která popisuje přednosti telefonu Vertu Aster.

Balení bylo luxusní Balení je luxusní

Vzhled a dílenské zpracování

Telefon s cenovkou převyšující 100 tisíc Kč musí zaujmout na první pohled. To se přístroji Vertu Aster určitě povede, ale paradoxně většina nezasvěcených tipuje tento přístroj jako cosi levného z Číny. Realita je ovšem jiná – telefon je oproti většině jiných telefonů na trhu vyroben ručně, prémiové jsou rovněž materiály. Tělo je vyrobeno z titanu, záda potom z pravé telecí kůže (je možné si zvolit i jiné varianty) a vše doplňuje safírové krycí sklo. Telefon je netradiční již od prvního pohledu – posouzení designu ale necháme na vás.

Kolem displeje jsou poměrně široké rámečky – pod displejem se usídlil hlasitý reproduktor, tlačítka nalezneme na displeji (jsou totiž softwarová). Nad displejem se nachází druhý reproduktor, který je ukryt pod zdířkou ve tvaru loga Vertu. V horní části se nachází také objektiv přední kamerky, senzory a notifikační dioda, která bliká modře při zmeškané události.

Design je netradiční, materiály doslova prémiové Design je netradiční, materiály doslova prémiové

Neméně zajímavá je i zadní strana, kde převládá kůže. V horní části zaujme kovový štítek, který pod sebou ukrývá objektiv zadního fotoaparátu a dvojitý LED blesk. Zadní štítek se dá odklopit, což nám umožní přístup ke slotu pro MicroSIM.

Zadní část zaujme kůží Zadní část zaujme kůží

Tlačítko napájení a Micro USB konektor jsou umístěny na pravé straně telefonu. Napájecí tlačítko je v optimální výšce pro ovládání palcem. Nad ním se ukrývá ještě jedno nestandardní tlačítko, které slouží pro přímý přístup ke službám Vertu. Konektor pro sluchátka a ovládání hlasitosti nalezneme na levé straně.

Tlačítko Vertu slouží k přístupu k nadstandardním službám Tlačítko Vertu slouží k přístupu k nadstandardním službám

Luxusní konstrukce s prémiovým zpracováním

Pokud jsme v některých recenzích zmínili, že v rukách držíme klenot, dnes vše bereme zpět. Vertu Aster představuje skutečný klenot, který k nám dorazil do recenze. Tento telefon zaujme prémiovými materiály a ruční výrobou (smontováním). Design je čistě subjektivní, takže výsledný ortel necháme na vás. Telefon se v ruce drží docela dobře, je ale logicky velmi těžký. Zatímco tlačítko napájení lze jedním prstem ovládat velmi snadno, s tlačítky pro ovládání hlasitosti už to tak lehké není. Do levého horního rohu jsme jednou rukou také nedosáhli. Ke zpracování nemáme moc co vytknout – vše lícuje velmi dobře.

Vertu Aster – první pohled

Vertu Aster - první pohled

Fotogalerie

Galerie

Vertu Aster je kromě černé verze, která se dostala k nám do redakce na delší testování, k dispozici i v dalších provedeních, které se liší použitým materiálem na zádech. Setkat se tak můžete například s hadí či krokodýlí kůží, což telefonu přidává ještě více na své atraktivitě.

Hardware a displej

Společnost Vertu toho příliš nevymýšlela a vsadila na osvědčenou klasiku v podobě čtyřjádrového procesoru Snapdragon 801 od společnosti Qualcomm. Tento výkonný čip doplňuje 2GB RAM paměť a úložiště s kapacitou 64 GB. Pro uživatele je dostupných 11,78 GB pro aplikace a 43,56 GB pro ostatní data. Baterie nabídne kapacitu 2275 mAh, což není žádná sláva.

Vertu Aster je na tom ohledně konektivity velmi dobře – kromě Wi-Fi ve standardech 802.11 a, b, g, n, ac a Bluetooth 4.0 nabídne rovněž podporu LTE, NFC či USB OTG. Fotoaparát nabídne rozlišení 13 MPx, HDR a dvě přisvětlovací LED diody.

Specifikace

 • displej: 4,7″, IPS, Full HD rozlišení (1920 x 1080 pixelů)
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 801, 4 jádra, frekvence 2,3 GHz
 • GPU: Adreno 330
 • paměť: 2 GB RAM, 64 GB vnitřní úložiště
 • fotoaparát: 13 MPx, Full HD video, HDR, 2,1MPx přední kamerka
 • baterie: 2275 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, Bluetooth 4.0, LTE, NFC, USB OTG
 • OS: Android 4.4
 • rozměry: 14,3 x 69 x 11,2 mm
 • hmotnost: 193 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Displej nabízí úhlopříčku 4,7″ a Full HD rozlišení, díky čemuž je zajištěna perfektní jemnost 473 PPI. Barevné podání IPS panelu je na dobré úrovni, zmínit snad můžeme jen mírně nažloutlou bílou barvu a ani podání černé není tak dobré, jak jsme zvyklí. Čitelnost na slunci je průměrná, stejně tak citlivost a přesnost ovládání. Automatické řízení jasu fungovalo spolehlivě, jen se nám občas zdálo, že nás telefon na jasu trochu zbytečně šidí. Nebylo to ale nic vážného.

Displej nezklame, ale také ani výjimečně ničím nepřekvapí Displej nezklame, ale také ani výjimečně ničím nepřekvapí

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukové podání Vertu Aster musíme vyzdvihnout – kvalita výstupu je velmi dobrá a stejně můžeme ohodnotit i reproduktory a dodávaná sluchátka. Reproduktor je nadstandardně hlasitý a zároveň hraje velmi kvalitně na poměry mobilních telefonů. Menší zvláštností jsou zvuky, za kterými stojí LSO (London Symphony Orchestra). V redakci jsme si je brzy oblíbili.

Reproduktor je hlasitý a kvalitní Reproduktor je hlasitý a kvalitní

Test výkonu (benchmarky)

Výkon telefonu Vertu Aster je vysoký, za konkurencí ovšem mírně pokulhává Výkon telefonu Vertu Aster je vysoký, za konkurencí ovšem mírně pokulhává

Herní výkon

Telefon má díky Snapdragonu 801 a grafickému akcelerátoru Adreno 330 vysoký výkon pro všechny stávající herní tituly. To i v naší recenzi potvrdil a se všemi tituly si poradil poměrně dobře. Nebylo to ale úplně 100% a občas se nějaký ten záškub objevil, což je podle nás dáno špatnou optimalizací systému.

S hrami si testovaný telefon poradil dobře S hrami si testovaný telefon poradil dobře

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

Technologie Wi-Fi a Bluetooth pracovaly po celou dobu testování správně, v případě Wi-Fi jsme si ovšem všimli jednoho menšího nedostatku – slabší citlivosti antény. Zřejmě vlivem titanové konstrukce není schopen Vertu Aster přijímat signál tak silně jako jiné telefony. Na místech, kde jsme s jinými přístroji měli stále silný signál, už indikovalo Vertu Aster signál slabší.

Datové sítě

Opět jsme s funkčností neměli žádné problémy, stejně jako v případě Wi-Fi ale telefon přijímal signál o něco hůře. Vyzkoušeli jsme rovněž LTE od společnosti Vodafone v okolí Prahy (Roztoky u Prahy). Vše v pořádku.

Vertu Aster - test LTE

USB OTG

Šikovnou funkcí, díky které lze k telefonu připojit flash disk, klávesnici či myš, oplývá i testovaný telefon. OTG kablík ale tradičně není součástí balení.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Vertu Aster automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Jelikož je v telefonu umístěn čip od Qualcomm, problémy s lokalizací jsme neočekávali. A ani se tak nestalo. Rychlost fixace byla téměř vždy otázkou několika sekund, signál byl poté stabilní a telefon poslouží dobře jako navigace. Spolehlivě pracoval také kompas, takže by se telefon dal použít i pro Geocaching. Trochu ale pochybujeme, že majitel telefonu Vertu Aster používá telefon pro Geocaching.

Vertu Aster - GPS satelity

Baterie a výdrž

Z výdrže baterie jsme měli trochu obavy. Full HD displej v kombinaci se silným hardwarem a baterií s kapacitou 2275 mAh nevěstí nic dobrého. A naše obavy se bohužel vyplnily – s telefonem jsme vydrželi vždy tak tak jeden den intenzivnějšího používání (stále aktivní datové přenosy a Wi-Fi, surfování, poslech hudby, volání…). Nelze říci, že by telefon ohledně výdrže vyloženě propadl, ale kapacita baterie je zkrátka oproti konkurenci nižší. Počítejte tedy spíše s jednodenní výdrží.

Tradičně jsme telefon podrobili několika syntetickým testům výdrže. Výsledky potvrdily předchozí odstavec.

Vertu Aster - test výdrže

Uživatelské prostředí

Android 4.4.2 s lehkým nádechem Vertu

Výrobce telefonu Vertu Aster toho příliš nevymýšlel a do telefonu vpravil téměř čistou verzi systému Android 4.4.2. Změn je málo, Vertu do svého telefonu předinstalovalo hlavně sérii svých aplikací, pomocí kterých lze využívat nadstandardní služby tohoto luxusního telefonu.

Rychlost a stabilita

Silný hardware a čistý Android. Záruka bleskového prostředí, říkáte si? Opak je bohužel pravdou – telefon se již od prvního spuštění zpomaluje, zadrhává a na některé běžné operace čekáme i několik sekund. V tomto případě si pro nás telefon připravil nejspíše největší zklamání z celého testování. Ono je logické, že společnost, která se chlubí spíše stylem, designem a zpracováním, se zrovna v optimalizaci systému Android neblýskne. Na druhou stranu od telefonu s cenovkou nad 100 00 Kč čekáte svižné prostředí. Rychlost Androidu v telefonu Vertu Aster nám bohužel připomínala telefony nižší třídy, což je velmi smutné.

http://youtu.be/B7h6pXRcSRY

Kontakty, telefonování a klávesnice

T9 Dialer fungoval bez problémů – poradil si dokonce i se všemi českými znaky, což dělá mnoho telefonům problémy. Aplikace lidé nabrala podobu čistého Androidu.

Klávesnice rovněž pochází z čistého Androidu, nenabízí tedy žádné nadstandardní možnosti.

Vertu Aster - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.2

Speciální služby Vertu

Vertu Concierge

Prodejem telefonu nic nekončí. Společnost Vertu se snaží stále udržet v kontaktu se svým zákazníkem a nabídnout mu služby, o kterých se jiným výrobcům mobilních telefonů nesnilo. Krátce po vložení SIM karty a spuštění telefonu se vám telefon rozezní a po přijmutí hovoru se vám ozve váš Vertu Concierge. Jedná se o vašeho osobního „sluhu“, který je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kontaktovat jej můžete přímo pomocí aplikace, e-mailem či telefonicky. A s čím vám může pomoci? V první řadě s každodenními záležitostmi bohatých občanů – objednat stůl v luxusní restauraci, zarezervovat pokoj v hotelu, doporučit podnik, který vám „sedne“, či zarezervovat letenky. To je samozřejmě velmi příjemné, ale šli jsme trochu dál a zeptali se našeho osobního asistenta, co nám může nabídnout navíc. Přeci jen – na podobné úkony nutně asistenta nepotřebujeme. Bylo nám řečeno, že Vertu Concierge jde dál a dokáže nás dostat na události, kam se jen tak běžný člověk nedostane. Může se jednat o různé VIP akce či dokonce sportovní utkání, na které jsou již lístky vyprodány. Tato služba je podle příručky dostupná 6 měsíců, informace od Vertu Concierge ale udávala celý rok. Dotázali jsme se, zda je nutné po skončení této služby koupit znovu telefon od Vertu, nebo lze zaplatit nějakou fixní částku pouze za tuto službu. Bylo nám řečeno, že si lze prodloužit Vertu Concierge za 2000 liber na rok (cca 70 tisíc Kč). Za dvojnásobek pak lze zaplatit asistenta, který bude pouze a jen pro vás. Celý rozhovor probíhá v angličtině, takže se bez komunikační úrovně tohoto jazyka neobejdete.

Vertu Life

Mobilní aplikace Vertu Life nabízí téměř každý den zajímavé události po celém světě, na které máte právě díky telefonu Vertu Aster VIP přístup. Může se jednat o sportovní utkání, hudební koncert a další události. Jednotlivé události si můžete prohlédnout, uložit, sdílet či rovnou vytočit svého asistenta, aby zařídil vše potřebné k vaší účasti na dané akci.

Vertu Certainty

Tato služba představuje ochranu pro váš mobilní telefon. V první řadě se jedná o možnost šifrování vašich hovorů a SMS. Toho je docíleno spoluprací s firmou Silent Circle, díky kterému máte na rok obě služby zdarma. Do telefonu se stáhnou dvě aplikace přímo z Google Play, které se nainstalují (Silent Phone a Silent Text). O něco zajímavější je služba Global Wifi, díky které získáte přístup k přibližně 13 milionům hotspotům na celém světě. K dispozici je také antivirus Kaspersky. Obě služby jsou opět na rok zdarma.

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát se chlubí 13MPx snímačem, což ale automaticky neznamená skvělou kvalitu fotografií a videa. V praxi se ukázalo, že fotoaparát je spíše průměrný a video je na tom ještě o něco hůře. Za špatných světelných podmínek je na tom fotoaparát špatně a ani v tomto ohledu nás Vertu Aster nepřesvědčí, že za svou cenovku nabízí to nejlepší v každém ohledu. Foto a video v originálním rozlišení ke stažení zde.

Aplikace

Vertu Aster - aplikace fotoaparatu (2)

Fotografie

Video

http://youtu.be/EAUh7kUNBvc

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Vertu Aster v obyčejných obchodech s elektronikou nehledejte. Náš testovaný model je zapůjčen přímo od společnosti Vertu, pobočka sídlí dokonce v Praze v Pařížské ulici. Už jen po příchodu do této pobočky poznáte, že Vertu není obyčejný výrobce mobilních telefonů. Zdejší obsluha se vás okamžitě chopí, nabídnou nápoj a pokusí se s vámi projít nabídku telefonů Vertu a pokusit se na základě vašich potřeb vybrat ten správný telefon. A jaká je tedy cena testovaného telefonu Vertu Aster? Pohybuje se okolo 150 000 do 200 000 Kč, což je opravdu „pálka“.

Resumé telefonu Vertu Aster

Hodnotit telefon, jehož cenovka převyšuje hranici 100 tisíc Kč, není vůbec snadné. Za tuto cenu bychom totiž hledali úplně to nejlepší v každém ohledu. Sami ale jistě cítíte, že v případě tohoto telefonu neplatíme jen za telefon samotný a některými aspekty se Vertu Aster zkrátka nejlepším telefonům na trhu rovnat nemůže. A máte také pravdu.

Vertu Aster se pochlubí brilantním zpracováním, neotřelým designem (ale ne nutně krásným) a prémiovými materiály. Ručně vyrobený telefon nevídáme na trhu každý den, titanové tělo, záda z pravé kůže či safírové krycí sklo zrovna tak. Testovaný telefon musíme pochválit rovněž za výbornou reprodukci zvuku, a to jak po stránce kvality výstupu, tak i reproduktoru a dodávaných sluchátek. Telefon nám dorazil v luxusním balení, které nás od počátku usvědčilo v tom, že Vertu Aster není jen tak obyčejný chytrý telefon. Vyzdvihnout můžeme také 64GB vnitřní paměť.

Nákupem Vertu Aster ale péče o vás nekončí. Vertu nabízí nadstandardní funkce, z nichž nás nejvíce zaujal samostatný Vertu Concierge – váš pomocník na telefonu, který je pro vás dostupný 24 hodin denně a pomůže vám s běžnými starostmi (rezervování lístků do divadla, do restaurace, zabookování letenek atp.), tak i těmi extra – „protlačí“ vás na vyprodané utkání či na další akce s VIP přístupem. Díky této službě jsme se konečně cítili jako něco víc.

Negativ jsme ale našli až překvapivě hodně. Ačkoliv je telefon Vertu Aster po hardwarové stránce velmi výkonný, v praxi se to tolik neukázalo. Může za to především špatná optimalizace Androidu ve verzi 4.4, kvůli které byl běh telefonu opravdu velmi pomalý a neplynulý. Samozřejmě na poměry TOP modelů s Androidem. Zklamala nás také slabší výdrž na jedno nabití či spíše průměrný fotoaparát.

Co říci závěrem? Je vidět, že společnost Vertu cílí spíše na uživatele, kteří se chtějí odlišit, chtějí prémiové zpracování a využijí i nadstandardní služby. Jinak totiž není důvod dávat tak obrovskou sumu za telefon, který ve většině aspektů ztrácí na mnohem levnější konkurenty.

 

Klady

+ Prémiové zpracování (ruční výroba) a použité materiály 
+ Výborný zvuk
+ 64GB vnitřní paměť
+ Nadstandardní služby pro uživatele
+ Luxusní balení a sluchátka
+ Safírové krycí sklo

Zápory

– Extrémně vysoká cena 
– Velmi špatně optimalizovaný systém Android
– Spíše průměrný fotoaparát
– Slabší výdrž na jedno nabití
– Větší rozměry a vyšší hmotnost
– Slabší příjem signálu Wi-Fi i GSM

Za zapůjčení děkujeme společnosti Vertu.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)