Veřejné nabíječky mobilů vás mohou připravit o data

veřejné nabíječky nebezpečí nabíjení USB hack

Potkat někde na veřejnosti stojan s USB kabely, díky kterému můžete částečně oživit baterii ve vašem telefonu, je ve většině případů velmi příjemná věc. Stejně jako u veřejných Wi-Fi sítí zde ale existuje riziko, že se váš mobil stane cílem pokusu o hackerský útok. Ačkoli se podobné případy určitě nevyhýbají ani Evropě nebo přímo ČR, pozornost si nedávno vysloužilo hlavně upozornění policie z indického státu Uriša, které oficiálně nabádá uživatele k tomu, aby tyto veřejné nabíječky vůbec nepoužívali. Protože mohou vést ke krádeži důležitých dat.

Problém tkví v tom, že jakmile z takového stojanu či jiného veřejného místa “trčí” pouze kabel, na jeho druhém konci se může nacházet jiné komunikační zařízení, které se pokusí z toho vašeho vytáhnout soubory. Ačkoli ve většině případů v systému Android přenos souborů podléhá manuálnímu povolení, které by mělo přesně takovou hrozbu zastavit, může i k takto nešťastnému a nepozornému kroku dojít.

Pokud tedy připojíte váš telefon či tablet k veřejnému nabíjecímu stojanu (opakujeme, že jde o variantu s USB kabelem odkrytým jen na jedné straně, nikoli o běžné elektrické zásuvky) a na obrazovce se vám objeví požadavek na přenos souborů, okamžitě přístroj odpojte a tento fakt v místě ideálně nahlaste.

Setkali jste se už s tímto hackerským pokusem?

Zdroj: 91mobiles

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)